Finále MČR 2015 v motoskijöringu

Když odjížděli účastníci druhého závodu Mistrovství České republiky v motoskijöringu „ORION - SHIVA KTM CUP 2015“ z bohatě zasněženého Klášterce nad Orlicí netušili, jak velké zvraty opět připraví matka příroda. Během týdne všude rychle mizel sníh a tak obětaví pořadatelé z Martinic naváželi sníh na svoji trať z širokého okolí.

Finále MČR 2015 v motoskijöringu

Martinice v Krkonoších

Už během kvalifikačních jízd se sníh vyjížděl až na hlínu a trať byla stále obtížnější. Ale s jejími nástrahami se jezdci i jejich lyžaři statečně prali. V kvalifikaci potvrdili svoji letošní vynikající formu úřadující mistři ČR Mohaupt s Hotovým. Ani v jedné z jízd je jejich soupeři nedokázali porazit. Dva bonusové body za 2. místo získali předloňští mistři Mňuk s Langerem a jeden bod mistři z roku 2012 Sládek s Čížkem.
Ve finálové jízdě začali nejlépe Mňuk s Langerem, ale Mohaupt s Hotovým i Sládek s Čížkem se nechtěli smířit s místem za nimi. Brzy se první tři jezdci vzdálili svým dalším soupeřům. Až do poloviny závodu Mňuk s Langrem odolávali všem útokům Mohaupta s Hotovým. Ale v pátém kole už byli letošní suveréni mistrovství na čele a dokázali tak vyhrát třetí, tedy předposlední závod. V posledních kolech se ještě Sládek s Čížkem snažili dostat na druhou pozici, ale Mňuk s Langrem svoji pozici uhájili.

Pořadí závodu (TOP6):

1 – Lukáš Mohaupt – Václav Hotový – Orion-RS Petrol Team – Honda 450 4T – 10:19,35
2 – Josef Mňuk – Filip Langer – Mňuk Racing Team – Yamaha 450 4T – 10:22,80
3 – Josef Sládek – Petr Čížek – Orion-RS Petrol Team – Honda 450 4T – 10:25,51
4 – Patrik Šroler – Miroslav Šroler – SMK Klášterec nad Orlicí – Honda 500 2T – 11:00,23
5 – Václav Malkus – Ondřej Fanta – SMS Jižní Čechy – Yamaha 450 4T – 11:07,47
6 – Michal Plíhal – Radim Faigl – SMS Pardubice – Suzuki 450 4T – 11:19,68

V seriálu MČR si Mohaupt s Hotovým upevnili vedení v tabulce s 66 body a mají tak dobře nakročeno k obhajobě loňského titulu. Za nimi jsou Mňuk s Langerem s 53 body a Sládek s Čížkem s 50 body.

V doplňkovém závodu „Orlického poháru„ kvalifikaci překvapivě vyhráli Matyk s Poulem. Ale finále už bylo ve znamení úspěšných jezdců Poháru. Od startu jeli na čele Kavka se Sabotou a dokázali finále vyhrát s nepatrným náskokem před dalšími posádkami.
Pořadí závodu (TOP3):

1 – Jiří Kavka – Pavel Sabota – SMK Klášterec nad Orlicí – Honda 500 2T – 6:51,68
2 – Zdeněk Vetešník – Jaroslav Procházka – MX Dalečín – Honda 250 2T – 6:52,76
3 – Tomáš Krejsa – Jaroslav Brůna – SMK Klášterec nad Orlicí – KTM 450 4T – 6:53,82

V Orlickém poháru je pořadí stejné, jako v martinickém finále. Vedou Kavka se Sabotou (50 bodů), na 2. pozici jsou Vetešník s Procházkou (47 bodů) a Krejsa s Brůnou (40 bodů).
A tak poslední závod v Dobřanech definitivně rozhodne o pořadí v seriálu.

Dobřany v Orlických horách – finále sezony


Hned další den seriál MČR v motoskijöringu „ORION - SHIVA KTM CUP 2015“ pokračoval závěrečným závodem v Dobřanech v Orlických horách. Zatímco v Martinicích se potýkali pořadatelé i jezdci s nedostatkem sněhu, v Orlických horách ho bylo dost. Jezdce tak čekala rychlá a skvěle připravená trať v autokrosovém areálu „U hradu“.
Už jízdy Orlického poháru v motoskijöringu dokazovaly, jak atraktivní může tento ryze zimní sport motorkářů a lyžařů být. Šanci na celkové vítězství měli hlavně Kavka se Sabotou a Vetešník s Procházkou. Kvalifikaci ale ovládli Rous s Regnardem, kteří ale nemohli promluvit do celkové pořadí v seriálu, protože neabsolvovali první závod v Horním Městě. Kavka se Sabotou byli v kvalifikaci druzí, ale Vetešník s Procházkou až osmí (poslední přímo postupující do finále).

Startovní manévr nejlépe zvládli Rous s Regnardem, ale Kavka se Sabotou jim nic nedarovali. V polovině závodu se dostali do čela a svým těsným vítězstvím v Dobřanech tak potvrdili i své celkové prvenství v seriálu. Jiří Kavka není v motoskijöringu neznámým jezdcem. Řadu let jezdil jako lyžař, byl dokonce historicky prvním mistrem ČR v roce 1998 s jezdcem Pavlem Čiháčkem.
Pořadí závodu (TOP3):

1 – Jiří Kavka – Pavel Sabota – SMK Klášterec nad Orlicí – Honda 500 2T – 5:12,69
2 – František Kylar – Tadeáš Majvald – Kunčice – Husqvarna 510 4T – 5:14,16
3 – Oldřich Rous – Petr Regnard – SMK Klášterec nad Orlicí – Suzuki 450 4T – 5:14,80

Celkové pořadí Orlického poháru 2015 (TOP3):

1 – Jiří Kavka – Pavel Sabota – SMK Klášterec nad Orlicí – Honda 500 2T – 72 bodů
2 – Zdeněk Vetešník – Jaroslav Procházka – MX Dalečín – Honda 250 2T – 58 bodů
3 – Tomáš Krejsa – Jaroslav Brůna – SMK Klášterec nad Orlicí – KTM 450 4T – 53 bodů

Kladem seriálu byla určitě jezdecká účast. Vždyť se ho zúčastnilo celkem 39 dvojic, dokonce jedna dvojice dámská. Bodovalo celkem 29 dvojic.
Kolem 500 diváků očekávalo, jak si povedou loňští mistři a letošní suveréni mistrovství Mohaupt s Hotovým. Teoreticky je mohli v boji o mistrovský titul ohrozit Mňuk s Langerem, ale to by závod museli Mohaupt s Hotovým úplně katastrofálně nezvládnout. A ti už od kvalifikačních jízd potvrzovali své mistrovství. Druhé kvalifikační jízdy vyhráli a pouze jednou je dokázali porazit bratři Šrolerové – historicky nejúspěšnější jezdci motoskijöringu. Dobřanskou kvalifikaci tak vyhráli Mňuk s Langerem před Mohauptem s Hotovým a překvapivě Roušavým s Marešem, kteří jeli letos svůj první závod. Příliš se nedařilo dalším favoritům Sládkovi s Čížkem, kteří byli v kvalifikaci na šesté pozici, když měli ve dvou jízdách pád.
Ve finálové jízdě neponechal Mohaupt s Hotovým nic náhodě. Měli doslova raketový start, za nimi jeli v prvním kole Kunc s Maisnerem, ale po pádu se propadli do hloubky jezdeckého pole. Za nimi se celou dobu drželi Sládek s Čížkem a do poloviny závodu i v Dobřanech výborní Roušavý s Marešem. Dlouho se nemohli prosadit Mńuk s Langerem i bratři Šrolerové. Klášterečtí bratři dlouho ohrožovali Roušavého s Marešem, až se jim v dramatickém finále nakonec podařilo dostat se na stupně vítězů.

Strhující závěr měli Mňuk s Langerem, kteří se nakonec dokázali probojovat až na čtvrtou pozici. Díky důraznému závěru i třem bonusovým bodům z kvalifikace tak nakonec udrželi těsně druhou pozici v MČR před Sládkem s Čížkem. Dobřanské finále bylo opravdovým vrcholem letošní sezóny a s jeho průběhem museli být diváci spokojeni.

Pořadí závodu (TOP6):

1 – Lukáš Mohaupt – Václav Hotový – Orion-RS Petrol Team – Honda 450 4T – 8:18,10
2 – Josef Sládek – Petr Čížek – Orion-RS Petrol Team – Honda 450 4T – 8:22,59
3 – Patrik Šroler – Miroslav Šroler – SMK Klášterec nad Orlicí – Honda 500 2T – 8:34,10
4 – Josef Mňuk – Filip Langer – Mňuk Racing Team – Yamaha 450 4T – 8:36,86
5 – Michal Roušavý – Lukáš Mareš – SMS Pardubice – Honda 450 4T – 8:37,68
6 – Jan Zářecký – Jan Fajt – SMK Klášterec nad Orlicí – Honda 250 2T – 8:51,95


Celkové pořadí MČR 2015 (TOP6):

1 – Lukáš Mohaupt – Václav Hotový – Orion-RS Petrol Team – Honda 450 4T – 88 bodů
2 – Josef Mňuk – Filip Langer – Mňuk Racing Team – Yamaha 450 4T – 69 bodů
3 – Josef Sládek – Petr Čížek – Orion-RS Petrol Team – Honda 450 4T – 67 bodů
4 – Patrik Šroler – Miroslav Šroler – SMK Klášterec nad Orlicí – Honda 500 2T – 55 bodů
5 – Václav Malkus – Ondřej Fanta – SMS Jižní Čechy – Yamaha 450 4T – 34 bodů
6 – Pavel Kunc – Jiří Bečička – Orion-RS Petrol Team – Honda 450 4T – 34 bodů
Na závěr závodu bylo v místním „Dřeváku“ provedeno slavnostní vyhodnocení seriálu MČR i Orlického poháru. Oceněni byli i nejlepší pořadatelé 2015, kterými byli dobřanští organizátoři. Jako „Skokan roku“ byl vyhodnocen teprve 16-letý Pavel Dvořáček, který se zúčastnil celého seriálu.

Dlouho to díky nepřízni počasí vypadalo, že se žádné motoskijöringy nepojedou. Nakonec pořadatelé dokázali využít dvou víkendů po sobě k uspořádání 4 kvalitních závodů. Jménem organizátorů seriálu bych chtěl poděkovat pořadatelům z Horního Města, Klášterce nad Orlicí, Martinic v Krkonoších a Dobřanech v Orlických horách za kvalitní zvládnutí mistrovských závodů, i když to mnohdy díky nepřízni počasí nebylo vůbec jednoduché.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist