Engel měl v Maroku pád, řeší se jeho převoz do republiky

Český závodník Milan Engel (30) měl těžký pád ve třetí etapě Marocké Rally, jenž se jede v rámci SP v cross country rally a je zároveň kvalifikačním podnikem pro Dakar Rally 2022. Pro tým Orion Moto Racing Group je nyní stěžejní dostat Engela zpět do České republiky, aby mohl po nezbytných vyšetřeních zahájit co nejdříve léčbu a rehabilitaci.

Pádem v závodu Marocké Rally si Milan Engel zlomil klíční kost a následné vyšetření v nemocnici v Zagoře ukázalo na prasklinu pánve. „Milan měl ve třetí etapě velký pád. Vypadá to na zlomenou kličku. Zatím je v nemocnici v Zagoře na prvním vyšetření a řešíme jeho transport do jiné. Současně také dáváme dohromady jeho přesun do České republiky,“ napsal tým Orion Moto Racing Group na sociálních sítích.

Později zdravotní stav svého jezdce Orion Moto Racing Group upřesnil slovy: „Vyšetření odhalilo ještě prasklinu na pánvi. Byla to rána, ale nic dalšího už z toho snad nebude,“ věří zástupci týmu, jenž má teď těžkou situaci, jelikož termín Dakar Rally 2022 se rychle blíží. Už před Marokem kvůli zranění odstoupil Jakub Hroneš, teď je zraněný Engel s nímž se pro Dakar stále počítá. Pro ČTK manažer týmu Ervín Krajčovič upřesnil: „Složený týmu teď intenzivně řešíme. Dostal jsem nabídku od KTM na několik zahraničních jezdců. Času na rozhodnutí ale moc není.“

AKTUALIZACE (13.10.2021) - O světové body přijel bojovat také Milan Engel, 18. muž posledního Dakaru. “Je to pro mě první ostrá zkouška po posledním Dakaru. Od té doby jsme se připravovali hlavně motokrosem a endurem, tak jsem zvědavý, jak se s navigací a motorkou opět zžiju”, pronesl Engel pře začátkem rallye. A nebylo to vůbec špatné. V prologu z toho sice bylo 27. místo, ale další dvě etapy už Engel bojoval v TOP20. Třetí etapa měla v plánu porci 604 kilometrů, obtížnou navigaci a rychlé pisty mezi kameny. Jeden z nich zhruba v 70 km/h poslal Engela k zemi a všem nadějím na dobrý výsledek byl konec. “Celkem mě překvapilo, jak jsem na tom od začátku byl. První etapu jsem na tom byl dobře, cítil jsem rychlost a dařila se mi až na pár chyb navigace. Pak mě ale z ničeho nic nakopnul kámen, motorka se roztancovala a v mžiku jsem byl na zemi. Pak už jsem jen cítil, jak mi spadlo rameno dolů a křupe v klíční kosti,” popsal český závodník svůj pád.

Od té chvíle český tým vyvíjel maximální úsilí dostat závodníka zpět do České republiky, jelikož první vyšetření odhalila zlomeninu klíční kosti, prasklinu na pánvi a také tři zlomená žebra. To se během jednoho dne povedlo, našlo se letadlo a ve středu večer se Engel bude hlásit v mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici. “Je to škoda, protože jsme měli možnost najet velký počet kilometrů, ale hlavní teď je, aby byl Milan co nejdříve v pořádku. Jsme rádi, že se mu nestalo něco horšího, protože co jsme tak slyšeli, tak se právě v této etapě několik závodníků těžce zranilo. Byla zrádná,” dodal Ervín Krajčovič. Milan Engel patří mezi stálice a připravuje se už na svůj osmý Dakar v řadě. “Milan od začátku navigoval dobře, je vidět, že ji má už zažitou. Na přesnější výsledky si musíme počkat, abychom věděli, jak na tom bude před Dakarem a jestli ho vůbec stihne. Snad ještě zvládneme alespoň nějakou přípravu a nebude muset na konci prosince odletět, aniž by neseděl na motorce,” uzavřel manager Orion - Moto Racing Group týmu.

Informace o redaktorovi

Petr Czyž - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist