Druhá etapa Dakaru pro Price, Klymčiw 23.

Vítězem 2. etapy Rallye Dakar se stal po velkém boji s Portugalcem Rubenem Fariou Australan Toby Price. Tovární jezdec KTM vyhrál nakonec o 20 sekund. Třetí místo bral hned na úvod Dakaru Slovák Štefan Svitko, nejlepší z Čechů byl Ondřej Klymčiw na 23. pozici.

Po zrušené nedělní etapě se všichni jezdci 38. ročníku Rallye Dakar těšili, že si v pondělí konečně pořádně zazávodí. A čekala je velká porce závodních kilometrů. Druhá etapa vedla z argentinského Villa Carlos Paz do města Termas de Rio Hondo a měla podtitul Plyn na maximum. Motorkáře a quadisty čekalo celkem 786 kilometrů, z toho 450 km byla měřená rychlostní zkouška. Terén podle vyjádření pořadatelů nepředstavoval žádná velká rizika, relativně rychlé trasy měly být výhodou převážně pro ty, kteří milují divokou přírodu a velkou rychlost. Z prozatímního průběhu letošního Dakaru máme zatím jen kusé informace o loni nejlepším českém jezdci Ondřeji Klymčiwovi. Závodník s tovární podporou Husqvarny se pouze svěřil, že v prologu málem utopil svůj motocykl v jednom brodu a pak poslal snímky z pondělní promočené etapy (malé foto vpravo), ze kterých je vidět, jaké to muselo být peklo.

Na trať druhé etapy vyjelo všech přihlášených 136 motorkářů a 45 čtyřkolkářů. Hned na prvním kontrolním bodu měřeného úseku bylo vidět, pro koho je dnešní etapa jako šitá na míru. Australská endurová hvězda a tovární jezdec KTM Toby Price se totiž okamžitě ujal vedení. Na první kontrole měl náskok na francouzského veterána Alan Duclose (Sherco) patnáct sekund. Třetí byl „spoluvítěz“ prologu Portugalec Ruben Faria, tovární jezdec Husqvarny, se ztrátou 18 sekund. Vysoké ambice Slováků potvrdili Štefan Svitko i Ivan Jakeš, kteří okamžitě vystřelili do první desítky. Z našich byl od začátku do konce nejrychlejší právě Klymčiw, který se po prvním mezičase usadil na 24. místě se sedmiminutovým odstupem na nejlepšího. Hned za ním se uhnízdil jeden z favoritů soutěže, Španěl Jordi Viladoms, další z továrních jezdců KTM. David Pabiška se objevil na 42. pozici, Jan Veselý na místě 64, a nováček Rudolf Lhotský na 88.

Situace na trati vypadala pořád stejně. Zcela vepředu se sjeli a pokračovali spolu Faria a Španěl Joan Barreda (Honda), lepších časů ale dosahoval Price, který startoval poněkud později. Zajímavé bylo sledovat dva debutanty na Dakaru. Zatímco Argentinec Kevin Benavides uháněl jako k ohni a během chvilky se prodral do první pětky, francouzský specialista na písek Adrien Van Beveren, který tak šokoval svým výkonem v prologu, narazil tentokrát na realitu a propadal se pořád hlouběji a hlouběji startovním polem. Faria s Barredou jednu chvíli zabloudili a sjeli z trasy, ale včas si chybu uvědomili a vrátili se na správný kurz, aniž by příliš ztratili. Na třetím kontrolním bodu, po třech hodinách jízdy, se před Price dostal o tři sekundy Faria, Barreda se propadl až na deváté místo. Svitko pokračoval ve výborné jízdě a dostal se už na čtvrtou pozici. Také oba nejrychlejší Češi si mírně polepšili. Klymčiw na 23. a Pabiška na 41. příčku. Skvěle zrychloval také Milan Engel, který musel kvůli prologové penalizaci startovat hodně zezadu. Na třetím kontrolním bodu už však byl 47.

91 148 LHOTSKÝ RUDOLF (CZE) + 41:00

V závěru byl měřený úsek opět kvůli počasí zkrácen o 100 kilometrů a boj o vítězství se už rozhořel pouze mezi dvěma jezdci - Fariou a Pricem. Více štěstí a dravosti měl v koncovce Australan a vyhrál o 20 sekund, čímž se také posunul do čela průběžné klasifikace. Ale pouze o dvě sekundy před Fariu. Šlo o druhé etapové vítězství Australana, známého hlavně ze Šestidenní, na Dakaru. Slovák Svitko (malý snímek vpravo) okořenil svůj skvělý den ještě skvělejším finišem, v závěru předjel Francouze Duclose a připsal si podiové třetí místo. Třetí je i celkově. Jeho krajan Jakeš sice vypadl z první desítky, ale 11. místo je stejně fantastické. Pro někoho překvapením je fakt, že v první desítce se umístily hned dva motocykly Sherco. Barreda v cíli vysvětloval, že se zdržel čištěním motocyklu od bahna v tankovací zóně. Šťastný Price uvedl, že nejel vůbec na hraně a že mu pomohlo, že v etapě byla poměrně snadná navigace. Dva nejlepší Češi se dnes vytáhli 23. místem (Klymčiw) a 41. místem (Pabiška). Oba, stejně jako 48. v pořadí Engel, porazili mnohonásobného mistra světa v enduru, Francouze Antoine Mea, který jede na tovární KTM svůj premiérový Dakar. Veselý dnes dokončil jako sedmdesátý a nováček Lhotský jako 97. Průběžné pořadí více méně kopíruje výsledky 2. etapy.

Výsledky 2. etapy (aktualizace po penalizacích):

Motocykly

1 - 3 - PRICE (AUS) - KTM - 03:46:24
2 - 8 - FARIA (PRT) - HUSQVARNA - 00:01:20 - 00:01:00 (penalizace)
3 - 20 - DUCLOS (FRA) - SHERCO TVS - 00:01:51
4 - 14 - WALKNER (AUT) - KTM - 00:02:00
5 - 5 - SVITKO (SVK) - KTM - 00:02:28 - 00:01:00 (penalizace)
6 - 2 - GONCALVES (PRT) - HONDA - 00:02:38
7 - 6 - BARREDA BORT (ESP) - HONDA - 00:03:22
8 - 47 - BENAVIDES (ARG) - HONDA - 00:03:36
9 - 17 - PEDRERO GARCIA (ESP) - SHERCO TVS - 00:04:25
10 - 4 - QUINTANILLA (CHL) - HUSQVARNA - 00:04:32
11 - 18 - BOTTURI (ITA) - YAMAHA - 00:06:29
12 - 16 - JAKEŠ (SVK) - KTM - 00:07:09 - 00:02:00 (penalizace)
13 - 7 - RODRIGUES (PRT) - YAMAHA - 00:07:33
14 - 9 - CASTEU (FRA) - KTM - 00:08:04 - 00:01:00 (penalizace)
15 - 12 - SANZ (ESP) - KTM - 00:08:09 - 00:01:00 (penalizace)
16 - 52 - CERVANTES MONTERO (ESP) - KTM - 00:08:12 - 00:01:00 (penalizace)
17 - 49 - MEO (FRA) - KTM - 00:08:31
18 - 23 - FARRES GUELL (ESP) - KTM - 00:08:40 - 00:00:30 (penalizace)
19 - 19 - METGE (FRA) - HONDA - 00:09:52 - 00:02:00 (penalizace)
20 - 27 - ARANA (ESP) - HUSQVARNA - 00:10:21 - 00:01:00 (penalizace)
...
22 - 31 - KLYMČIW (CZE) - HUSQVARNA - 00:12:41 - 00:01:00 (penalizace)
44 - 37 - PABIŠKA (CZE) - KTM - 00:24:48 - 00:01:00 (penalizace)
48 - 39 - ENGEL (CZE) - KTM - 00:26:02
69 - 68 - VESELÝ (CZE) - KTM - 00:41:49 - 00:01:00 (penalizace)
99 - 148 - LHOTSKÝ (CZE) - KTM - 00:56:44 - 00:02:00 (penalizace)

Náš tip

Tipovačka Rally Dakar: Tipujte s námi pořadí jezdců Rally Dakar a vyhrajte jednu ze zajímavých cen