Jawa 350/638 (1986)

Vlastník johny5
Vloženo 10.5.2014
Aktualizováno 10.5.2014

Když chcete začít jezdit, jakou motorku si vybrat? Třipade byla tehdy jasná volba. Hodně mě toho naučila a dodnes na ní nemůžu zapomenout.

První dojmy - První dojmy? Úžas! Sice sem dělal autoškolu na 350 red style, ale tahle byla konečně moje. Nikdo neměl podobnou, a proto jsem ju měl tak rád.

Jawku mi koupili naši jako první motorku, na které se mám naučit jezdit a až mě omrzí, tak si mám koupit, co chcu. Naskytla se koupě trošku ošuntělé, ale po motorické stránce velice zachovalé třipade, která už ale měla kotoučovou přední brzdu a přední plastovej blatník ze stylky, což byl slušnej základ pro vytvoření hodně povedenýho kousku.

Pro osmnáctiletýho kluka to tehdy byl naprostej peklostroj a i když všichni moji vrstevníci už dávno jezdili na rejžích, tak já měl navrch, protože sem byl nepřeslechnutelnej a každej věděl, kdo zrovna jede po ulici. Bavil mě překvapenej pohled střelců na CBR 125, když sem jim napráskal do kopců a plácání po ramenou od starších kolegů, když mě potkali někde na pumpě. Ať si říká kdo chce co chce, ta motorka měla styl a spoustu svých příznivců.

Samozřejmě ani mně se nevyhly nechtěný přistání na zemi, ale Jawka to vždy rozchodila s grácií a minimální finanční náročností. Když dosáhla plnoletosti, začala to dávat najevo, a tak jsem s ní podle toho musel jednat. Při příchodu do garáže pěkně pozdravit, poprosit a při návratu zase hezky poděkovat. Když ne, trucovala jak slečinka, proto se nezřídka stávalo, že sem trávil nevyžádaný chvíle u silnice se šroubovákem v ruce. Ale nakonec proč ne, kdo chce jezdit, musí se naučit starat a na tohle byla opravdu ideální. Co se týče přístupu k motorkám, naučila mě vzájemné úctě a pokud ji dostávala, byla nepřekonatelná.

Ovšem rok se s rokem sešel, přistály na kontě nějaký peníze a já pořídil modernější stroj. Jawule ještě stála dva roky v garáži pro případný popojížďky mýho bráchy, ale bylo mi jí líto, tak jsem ju radši prodal, než se dívat, jak tam strádá. Kupec mi tehdy málem utrhl ruce, tak doufám, že mu dodnes dobře slouží a dělá radost, jako tehdy mně.

Ale nepopřu, že se mi dodnes stýská...

Milan1963
Milan1963 napsal 10.05.14 v 19:29 10b.