Jawa 50/585 Mosquito (1999)

Vlastník super-biker
Vloženo 10.5.2014
Aktualizováno 10.5.2014

lehký stroj s hezkým vzhledem, ideální na naučení

Simson S 51 Elektronik: tahle byla mnohem lepší než Simson, co má každej druhej

První dojmy - Motorka se mi hned strašně líbila (nevěřil jsem, že můžu mít takovou super motorku), oproti Simsnům a chrchlům to byl nářez, ve předu kotoučovka, 5 rychlostí převodovka, lité kola, cool vzhled, vysokootáčkovej motor

Motorku bych doporučil pro - pro začínající jezdce, protože přestup na větší bude mnohem snazší než z fechtla nebo Simsona, protože tato motorka dá jezdci dobré návyky (5st převodovka, používání přední brzdy, vysokootáčkový motor, lehce šla do náklonů), které využije později třeba na 125..

Na mosquita jsem narazil zcela náhodně, bylo mi v té době 17 a měl jsem čerství řidičák na motorku, původně chtěl koupit Simsona. Dokonce jsem před mosquitem sedlal asi 2 týdny Simsona, ale vrátil jsem ho předchozímu majiteli, protože mi nedodal náhradní díly, co měl dodat. Pak jsem ale objevil inzerát, že někdo prodává Jawu 585 Mosquito, nevěděl jsem co to je za motorku, ale cena byla přijatelná a bylo kousek od nás a tak jsme tam s tátou jeli, no vzal jsem ho hned, bez váhání. Když ho viděli mí kamarádi, tak mi ho dost záviděli, no bylo co.

Bohužel později jsem začal zjišťovat, že motor je dost vylítanej a bude to chtít minimálně výbrus, do kopce moc nejel (špatná komprese), přemýšlel jsem, že dojezdím sezonu a přes zimu udělám výbrus. Pak se to ale stalo, po malé vyjížďce něco zacvakalo v motoru, bloklo se zadní kolo, málem jsem hodil držku a motor jsem už nenahodil a tlačil domů. Po rozborce jsem zjistil, že se rozpadlo jehlové ložisko mezi ojnicí a klikovkou, píst zle pomlátil hlavu, kousky pístních kroužku poškrábali válec. No nic pěkného to nebylo, motor jsem dal spravit k známému táty, který to ale spravoval i přes urgence rok!!! a pak po hromadě peněz nasypaných do motorky a zajetí jsem ji prodal, nějak mě to úplně znechutilo ji dále mít.Měl jsem ji dva roky, ale jezdil jsem jenom rok Doufám, že dalšímu majiteli sloužila lépe než mě.

výhody motorky:
v té době jediná dostupná CZ motorka, co byla lepší byla Jawa Dandy, jinak mí kamarádi jezdily hlavně na fechtlách a Simsonech, které se nemohli s Mosquitem rovnat, ať vzhledem či výkonem, tak neměli 5st převodovku, litá kola a už vůbec ne kotoučovku vepřed. Myslím, že jela max. až 85 km/h. Byla celkem lehká (tahal jsem ji s tátou do schodů z kočárkárny, skoro každý den), myslím, že ani spotřeba nebyla špatná.

závady:
no je to jen 50tka a každý ji drtí a potom ta životnost pístní sady asi není plně ideální za těchto podmínek a další věc co mě vytáčela, bylo uložení ložisek v hliníkových kolech, které se vymačkalo a motorka pak v zatáčkách byla neklidná, zkoušel jsem dát kolem ložiska slabí stočený plíšek a zalisovat to do litých ráfku, ale nepomohlo to, asi jsem to měl nechat dát někomu osoustružit a vyvložkovat, ale na to nakonec nedošlo, protože jsme ji prodal.

Milan1963
Milan1963 napsal 10.05.14 v 10:58 10b.

Dobrá recenze, pěkná motorka - škoda toho konce. Dávám ale 10 bodů