Jawa 50/20 Pionýr (1969)

Vlastník Martic
Vloženo 29.12.2012
Aktualizováno 29.12.2012

Tourist Trophy Třtěnice 2013

Vloženo: 12.02.2014, Uskutečněno: 31.08.2013, Stav tachometru: 700 km, Zhlédnuto: 9x

Je to sice už akce staršího data, ale neměl bych ji zapomenout zaznamenat, protože to byl můj druhý závod a zároveň závěrečný závod sezony tzv. venkovského šampionátu padesátek.

Poslední závod sezóny se konal už tradičně v obci Třtěnice asi 10 km od Jičína v sobotu 31.8.2013. Čirou náhodou měl díky pátečnímu školnímu srazu cestu domů směrem za Jičín také kámoš Marek s Blatovkou. Takže jsem nemusel jet těch 35km do Třtěnic sám. Když jsme dorazili k depu, došel jsem se zaregistrovat a pak jsme ještě společně s borcem jménem Lukáš na Jawě 21 projeli trasu závodu, aby jsme měli nějakou představu, kudy se vlastně pojede. Oproti minulým ročníkům se totiž trasa kvůli stavebním pracím musela přesunout mezi vesnice Kovač a Třtěnice (okruh asi 6,5km). Později jsem zjistil, že Lukáš bydlí jen asi 5 kilometrů ode mě, tak jsme si hned vyměnili telefonní čísla. Bohužel, já si jeho číslo zapsal špatně . Marek se rozloučil a odjel domů, ale ne na dlouho, protože po obědě přisvištěl s bráchou, ségrou a jejich taťkou na obou jejich Blatovkách . Mezitím proběhla spanilá jízda všech účastníků závodu, která měla za úkol hlavně seznámit závodníky s trasou závodu. Před startem dorazili na tu podívanou také moje rodiče se ségrou. Opět jako v Mladějově zde závodila samostatně kategorie RS a speciál a před tím jely samostatně sériovky spolu s všemi Babettami.

Na startovní čáře se čas dost vlekl, protože se čekalo na přejezd vlaku přes trať. Dlouhé čekání způsobilo, že jsem nakonec zaspal a po odmávnutí startéra jsem teprve v převodové skříni lovil jedničku . Až tak moc jsem ale neztratil a rychle jsem se dostal na pozici, o kterou jsme se pak nemilosrně střídali se skupinou rychlých fichtlařů a jedním upraveným Babbeťákem v podstatě až do cíle . Byl to neskutečně vyrovnaný, ale zároveň férový souboj, kdy adrenalin tekl většími proudy než benzín do karburátorů . Během jednoho kola jsme se nesčetněkrát vzájemně předjížděli. Já těžil při zrychlování, zatímco ostatní mě zase drtili na rovinkách. Nejzábavnější byl hlavně souboj se zeleným Babbetistou, se kterým jsme si během tří kol vyměnili 7x pozice (viz sestřih). Chvilku jsem bojoval i s pekelně rychle rychlou ženskou na upravené 555tce,... ale prohrál jsem . Malinko znepokojující bylo, že motor hlavně ve vysokých otáčkách nešel zcela čistě. Postupně vynechával víc a víc, až jsem se začínal modlit, aby vydržel. Kupodivu, i když mi takto výkon slábl, asi i hlavním soupeřům potenciál klesal a tak se mi podařilo vydřít i ve druhém závodě první místo v kategorii originál. Dokonce jsem byl tak rozjetý, že jsem si dal ještě 5. kolo mimo závod . Musím ale uznat, že tentokrát už vítězství zdaleka nebylo díky silné konkurenci tak suverénní. Závod byl ale o to víc zábavnější a obrovsky jsem si ho užil .

Mezitím, než proběhl závod speciálů, stihli jsme s tátou ještě zajet autem do Jičína na exkurzi do firmy Ronal. Doprovodili nás i kamarádi na Blatovkách, od kterých jsme se vlastně poprvé dozvěděli, že tento výrobce litých disků pro automobily právě pořádá při příležitosti dvacátého výročí den otevřených dveří. Po zajímavé prohlídce jsme se vrátili do dějiště závodu, kde čekala mamka se ségrou. Před vyhlášení výsledků a ocenění úspěšných jezdců přišla mračna a déšť. Naštěstí je ale třtěnický venkovní kultrurní areál zastřešený, takže byly i motocykly v suchu a po čtvrthodince déšť ustal. Než jsme vyrazili k domovu, začali i silnice osychat. Malinko problém byl stále klesající výkon stroje. Motor nešel rozhodně jak má a výkon byl maximálně na 70% běžného stavu. Byl jsem docela rád, že jsem to doklepal domů. Nenapadalo mě ani, kde by mohla být příčina. Až po důkladném laborování jsem později zjistil, že to způsobovala vadná svíčka (NGK B8HS), která měla najeto jen nějakých 700km .

Jinak, za ten den jsem najel něco málo přes 140km a jelikož se dá říct, že byla většina v "závodním" režimu, trochu mě pak od toho věčného zalehnutí bolelo za krkem . V ostatních ohledech to ale byla paráda a celý den jsem si moc užil. Doufám, že i roce 2014 půjde strávit den takto příjemně.

Tady je sestřih celého závodu:
Tady nahrávka ze spanilé jízdy všech účastníků:
Tady nesestříhaná nahrávka z celého závodu:
Zde jsou ještě, myslím, velice hezké fotky ze závodu : http://eddie-racing.rajce.idnes.cz/Trtenice_cup_31.8.2013/

Martic (13) napsal 15.02.2014 v 17:38

Díky chlapi

MasterX (2) napsal 14.02.2014 v 15:36

hodně pěkný Jede ti to dobře. Ta poladěná 555 mě teda dostala...

125Marek (10) napsal 12.02.2014 v 16:05

Pěkný závod Gratuluji ještě jednou k zaslouženému vítězství

• Tourist Trophy Mladějov 2013

Prvního letošního závodu "vesnického šampionátu" TT Kostelec jsem se nemohl účastnit, tak jsem si to chtěl vynahradit alespoň na druhém podniku, kterým byl TT Mladějov. Těšilo mě, že do boje vyrazili i moji kamarádi Mare

Typ: Sraz
    Uskutečněno: 08.06.2013
  • Nelegální závod 2 - Odveta

Asi po dvou měsících od "nelegálního závodu 1" (viz.předminulý zápis) se ke mě opět dostal skůtr Hero Winner 50. Měl zadřený píst (majitel dal asi málo oleje) takže byla potřeba trochu náročnější oprava. Po uvolnění píst

Uskutečněno: 06.06.2013
  • Prvomájová vyjížďka - Jičín 2013

Poprvé jsem se chtěl účastnit tradiční prvomájové vyjížďky motocyklů Jawa 50 v Jičíně 2013, pořádaných organizátory "vesnického šampionátu". Z jistých důvodů jsem bohužel dorazil do Jičína až cca v 10 hod 20min, kdy už ú

Typ: Sraz
    Uskutečněno: 01.05.2013