Aprilia Tuono V4R (2011)

Vlastník mada204
Vloženo 20.3.2021
Aktualizováno 3.5.2022

Výmena statoru, rotoru, regulátoru

Vloženo: 03.05.2021, Uskutečněno: 29.04.2021, Stav tachometru: 25650 km, Zhlédnuto: 44x

Zatiaľ najdôležitejšia oprava pri Tuono.
Všeobecne je to asi najčastejšia porucha pri daných ročníkoch, kedy stator, rotor a regulátor nie sú správne navrhnuté a neustále to schytá stator, ktorý zhorí.

Po kratšom researchi som objednal kit RM Stator kit, konkrétne z ebayu od westcountry.windings , odporúčam - skvelá komunikácia a ochota.
Je dôležité, aby Vaše Tuono malo KOKUSAN flywheel, to však majú skoro všetky. Konkrétne od čísla motoru 3413 . Na pohľad sa od Mitsubishi flywheel dajú ľahko rozoznať.

Kit obsahuje:

Rotor (Magneto/Flywheel)
Stator
Regulátor
Tesnenie
Sťahovák (Flywheel puller)
V prípade, že Váš kit by neobsahoval sťahovák, kúpte si ho samostatne .

Tento kit vyzerá za danú cenu 300-400€ skvelo, balenie je pekné, súčiastky vyzerajú dobre, snáď vydržia. Cievka je trochu škaredšie navinutá, ako OEM. Regulátor má iné rozmiestnenie konektorov a všeobecne iný tvar, to ale až tak nevadí. Tesnenie je skvelý bonus rovnako ako aj sťahovák rotoru !

Postup:
Motorku som si vopred odstrojil. Najskôr som vymontoval stator, to bolo jednoduché. Pár skrutiek na kryte, pár skrutiek na statore a bolo hotovo.Olej netreba vypúšťať.

Potom som odmontoval komplet prednú masku, keďže regulátor sa nachádza pod ňou.

Trochu som sa s tým natrápil, pretože som nevedel, že sa to dá jednoduchšie. Odporúčam pozrieť toto video.
Je to iba zopár skrutiek, konektorov, bočné plasty atď.

Pri inštalácii som začal statorom, ktorý bol najjednoduchší. Trebalo trošku prispôsobiť nové, ešte nepodajné káble... no bolo to OK. Skrutky statoru treba zatiahnuť na 10Nm + lepidlo. Na gumové tesnenie popri kábloch treba dať trochu oleja, aby sa neprerezalo.

Potom som vymenil rotor. Skrutku rotora je ideálne povoliť rázovou uťahovačkou. Potom som iba naskrutkoval sťahovák, mierne ho zatiahol a rotor hneď vypadol. Nový som nasadil a dotiahol na 120Nm.

Všetky plochy, skrutky a závity som vyčistil od silikónu (pri výrobe tu nepoužívali tesnenie) a aplikoval som tesnenie, ktoré som mierne namazal. Sedelo presne.

Následne som vrátil kryt a dotiahol ho na 12Nm. Tri malé skrutky odvetrania na 7Nm.

Teraz nasledoval regulátor napätia, kvôli ktorému treba rozobrať celý predok. Začal som tým, že som odpojil tachometer a rozskrutkoval dva predné plasty, ktoré držia zväzok káblov. Odmontoval a odpojil som starý regulátor a pravý plast bolo treba prispôsobiť.

Karboška poslúžila. Bolo treba mierne obrúsiť niektoré výstupky, rozšíriť otvor na konektory a odpíliť jednu prepážku pred reglerom, aby sa tam dobre zmestil.

Takisto bolo treba použiť dlhšie skrutky, pretože nový regulátor je vyšší a staré nedočiahli.
Regulátor si však nakoniec našiel svoje miesto. Dotiahol som ho na 6Nm.

Nasledovalo preštartovanie a prebudenie Tuona, ktoré dopadlo na jednotku. Potom som už iba dal dokopy káble pod prednou maskou (čo vyžaduje trochu trpezlivosti, ale dá sa to) a nahodil všetky plasty, masku a pod.

Všetko zatiaľ funguje v poriadku, motorka beží, štartuje, svieti, napätie nekolíše. Dúfam, že to vydrží .

Pedl (184) napsal 03.05.2022 v 19:52

Hlavně, že ten nový stator má tlustší dráty, snese to větší proudy

• Oprava prevodovky

Nepresné radenie ktoré som opisoval aj v recenzii bolo spôsobené povolenou skrutkou ktorá vymedzuje pohyb pre selectoru. Radička občas ostala zaseknutá hore, alebo dole. Skrutku som dotiahol a dal na lepidlo podľa manuál

Uskutečněno: 16.04.2022
  • Väčší servis

Kontrola ventilových vôlí ktoré sú pri tejto moto dosť dôležité, (nebolo potrebné nastavovanie, všetky boli v rámci tolerancii) Výmena sviečok za nové, Výmena vzduchového filtru, Prečistenie airboxu, throttle bodies

Typ: Údržba
    Uskutečněno: 24.03.2022
  • Pretesnenie veka alternátoru

Je to bežná vada týchto motorov , kedy sa cez gumičku ktorá je okolo zväzku káblov dostane olej von. Oprava spočíva z riadneho vyčistenia a aplikácie motorového silikónu okolo danej gumičky. Únik oleja bol odstránený. Zá

Typ: Oprava
    Uskutečněno: 18.01.2022