Aprilia Tuono V4R (2011)

Vlastník mada204
Vloženo 20.3.2021
Aktualizováno 3.5.2022

Aprilie s motormi V4 boli a sú mojim snom odkedy som tieto motorky spoznal. Najmä kvôli známemu Meddesovemu video s RSV4 a SC Projectom. Túto moto si proste musíte raz skúsiť...

První dojmy - Prvé dojmy boli trochu zmiešané. Na Tuono som presedlával z Street Tripla, ktorý mi všeobecne veľmi sadol. Kúpe motorky predchádzala nie moc príjemná cesta a na miesto sme dorazili večer, v zime. Moto mala 6 ročné gumy, voľnú reťaz... No na moment, kedy motorka naskočila nezabudnem. Na živo je ten rev štvorvalca do véčka úplne iný, ako na videách. Skúšobná jazda spočívala asi z 2km. Moc som nevidel, iba to že jazdím na mód ROAD. Pred motorkou som mal obrovský rešpekt, no motor som si hneď zamiloval. Ihneď mi začala vadiť sedačka, ktorá sa extrémne šmýka

Motorku bych doporučil pro - Nie je to motorka pre každého. Je to moto pre skutočných pilotov, ktorý ocenia všetky (ne)dokonalosti skutočného športového naháča derivovaného z majstrovského superbiku.

Doplňky na motorce - Smerovky LED
Padáky RD Moto
Držiak ŠPZ krátky

Průměrná spotřeba - 8.13196 l/100km

Vedel som, že raz si takúto motorku musím zaobstarať, hoci je až nezmyselne rýchla a surová. No proste som ju musel mať. Ako študent ktorý si moc nezarobí som si nemyslel, že sa mi ju podarí získať tak skoro.

Tuono bolo za veľmi dobrú cenu. Trebalo na ňom spraviť základný servis, gumy, reťazovku... a tak ďalej. Predošlý majiteľ mi načrtol, že by čoskoro mohlo prísť k problému s dobíjaním . Ten však prišiel oveľa skôr, ako som čakal - a to hneď.

Podrobnú recenziu určite napíšem neskôr (3.5.21, už funkčná), zatiaľ som iba v štádiu kedy sa o motorke dozvedám nové veci a vôbec sa ju snažím uviesť do funkčného stavu.
Plusy, s ktorými som motorku kúpil:
- žltá farba - moto sa mi v nej veľmi páči, ladí mi s kombinézou
- 25 600km nájazd - ktorý je tak akurát
- veľmi pekný stav - vyzerá byť nepadnutá, naozaj zachovalá
- verzia s APRC - (Aprilia Performance Ride Control) - obsahuje quickshifter, trakčnú kontrolu, anti wheelie, launch control.

Mínusy, s ktorými som motorku kúpil:
- 6 ročné gumy, Pilot Power 3 - ktoré určite nepatria na moto podobného charakteru
- vyťahaná reťazová sada
... toto sú všetko spotrebné veci, čiže OK, teraz tie horšie:
- zahmlievajúci sa tachometer (chyba pri viacerých kusoch, existuje mnoho návodov na odstránenie)
- mierne "napuchnutá" nádrž, nič extra viditeľné (takisto chyba týchto ročníkov, kedy bola plastová nádrž nedostatočne ošetrená proti palivám s obsahom etanolu)
- vyhorený stator - táto chyba skôr či neskôr postihne každé Tuono, RSV4 vďaka nesprávne zladenému statoru/rotoru/rectifieru. Keďže magnety na rotore boli silnejšie ako dokázal stator uniesť. Dalo by sa to riešiť iba previnutím statoru, no po čase by zhorel znovu.

Áno, po kúpe mi vyskočil aj Urgent service, no na druhý deň sa sám vynuloval. Spracovanie je oproti Triumphu na horšej úrovni a prístup k niektorým skrutkám, cvokom je veľmi zlý... proste nie je doriešený, taký taliansky. Ovládanie palubného počítaču a menu je trochu pomalšie, ale funguje a je relatívne prehľadné.

Možno to znie, že som kúpil nie moc fajn motorku... ale verím a veľmi sa teším, keď všetky tieto problémy vyriešim a budem sa na nej môcť schuti previezť! Potom napíšem reálnu recenziu... a či to všetko stálo za to !

Na záver kratučké video zo startupu kým mala moto nainštalovaný čínsky akrap:

Tak ku dňu 3.5.21 píšem krátku recenziu. Po mesiaci čakania mi konečne došli diely, teda RM Stators recall kit na V4R APRC.

Dlhšia doba čakania bola spôsobená tým, že v UK diely nemali skladom a očakávali ich z US. Inak by to bolo skôr. Celý kit, aj s poštou ma vyšiel do 300€, po novom to asi bude niečo viac. Každopádne výmena bola celkom jednoduchá a trvalo mi to deň, aj s výmenou oleja. (Detailnejší popis opravy nájdete v Deníku motorky )
Prvá jazda po oprave bola dobrá. Motorka fungovala, mala nové gumy (Michelin Power 5), no reťazová sada bola ešte stará. Viezol som sa iba tu po rovinkách, okamžite ma prekvapila sila motoru na zopár horizontoch, kedy sa moto bez varovania dvíha na zadné.

Druhá jazda bola už o niečo zaujímavejšia, keďže som mal vymenenú reťazovku a najmä som bol správne oblečený:

Vyrazili sme na moje obľúbené zákruty, okolo mesta Banská Štiavnica. Mám ich pobehané hore dole, na viacerých moto - či už RSky 125, Z300, Street 675, ktoré sú na tento typ zákrut skvelé, lebo sú malé a "mrštné". Preto som mal trochu obavy, ako sa tam bude cítiť už väčšie Tuono.

Príjazd cez rozbitú cestu ma celkom prekvapil, pretože hoci je Tuono tvrdé, držalo stopu a neodskakovalo. Po príjazde na nový, rovný asfalt ma čakali utiahnuté vracáky hore, cez Hodrušu Hámre a opäť prekvapenie, Tuono to zvládalo veľmi príjemne ! Určite existujú motorky, ktorým to bude chutiť viac, no nebolo to vôbec zlé.

Naplno som si ju však vyskúšal na Sklených Tepliciach, kde jej to proste sedelo. Zvuk ala MotoGP ozývajúci sa lesom, bomby od quickshiftera a veľmi príjemné vibrácie od motora kombinované s množstvom informácii od podvozka robí z tejto mašiny úžasnú a jedinečnú motorku na zákruty! Je to neskutočné, na režimoch T a S ide z tejto motorky strach. Krátke rovinky medzi zákrutami zmizli. Človek musí na všetko reagovať oveľa rýchlejšie a nesmie sa nechať uniesť. Musí používať viac rozumu, hoci by ten plyn chcel podržať. Prvý "stint" smerom tam bol OK, na rozjazdenie. Smerom naspäť som už skúsil zvýšiť tempo, a ten krútiaci moment už od nižších otáčok je proste veľmi veľmi návykový. Bolo to rýchle, miestami divoké - vtedy som si uvedomil, že sa musím trochu ukludniť, aby ma nenakopala. Výjazdy, kedy vás má zadok chuť predbehnúť a predok sa vám úplne odľahčí, sú návykové. Priebeh výkonu je skvelý. Rovnako ako je skvelý aj posed, ktorý ma vrátil do mojich okruhových čias a závodenia na RSkách. Nohy skrčené, telo naklonené skôr dopredu no ruky v príjemnej pozícii vďaka klasickým riaditkám. Medzi zákrutami mi stačili malé presuny zadkom po sedadle, no inak som bol stále prikrčený v "akcii", vďaka pozícii na moto. Jediné, čo sa mi nepáči je originál sedlo. V kombinéze je to OK, človek sa nešmýka. No s textilnými nohavicami/riflami sa na tom nedá jazdiť. (Teda, dá... ale nie je to vôbec ideálne).
Motorka vie jazdiť veľmi pekne a kultivovane vrámci presunov po nezáživných cestách. Spotrebu som mal zatiaľ 6.8l/100, čo je paráda.. aj keď o to nejde. Nepáči sa jej presúvanie v meste, najmä nie pod 50-60km/h. Dlhé a pomalé motanie sa v meste vyženie teplotu motora nad 100°C. V režime R (Rain) je motorka o dosť plynulejšia, príjemnejšia (v zmysle, že Vás nechce hneď "zabiť) a zároveň stále zábavná. Tento režim je vhodnejší na rozjazdenie. Absencia radiálnej pumpy pre mňa zatiaľ nie je problémom. Myslím, že moto brzdí skvelo a účinok sa dá aj dávkovať.

Zatiaľ asi toľko k tomu. Motorka splnila moje očakávania nadrámec! A je to proste bomba. Teším sa na ďalší výjazd.

9.5.21
S partiou sme sa vybrali na menší výjazd na obľúbený prechod všetkých motorkárov - Šturec. Cesta tam bola v pohode, občas sme sa trochu motali, čo sa Aprilii nie až tak páči (ako som písal aj vyššie). Vyhovuje jej jazda od 100km/h vyššie. Vzhľadom na motanie sa, priemerná spotreba sa držala niekde okolo 7.2l/100km. Pred Šturcom som dotankoval a vynuloval trip. Po 70 "ostrých" km na kopci sa spotreba držala na 7.1, čiže svižnejšia jazda jej naozaj vyhovuje. Na kopci sa cíti skvelo, hoci je Šturec miestami rozbitý a hrboľatý od kamiónov, motorka pekne držala stopu aj na sériovom nastavení. Niektoré nerovnosti jej však dali zabrať trochu viac a možno by sa zišlo kúsok mäkšie nastavenie. Režim Rain som nepoužil, Sport bol skvelý vďaka menej kusavej odozve na plyn no nakoniec som si zvykol aj na režim Track.

Trakčná kontrola pracovala parádne, Jazdil som na 4 stupni z ôsmich. Tým pádom ma motorka podržala no zároveň mi nezasahovala do výjazdov viac ako by som si prial. Na to, aby som si na ňu zvykol tak super. Pri trakčnej na 3 z 8 už moto dovoluje väčší preklz a párkrát sa mi moto znervóznila. Nebolo to zlé, ale na začiatok a v premávke radšej opatrne. Pojazdil som si dobre, aj keď Šturec nie je moja šálka kávy vďaka jeho povrchu, dĺžke a celkovému profilu + kvôli niektorým účastníkom, tzv. hrotičom ktorí musia predbiehať za každú cenu! :D.

Cestou domov sme však opäť prefrčali cez Štiavnicu, konkrétne smerom z Štiavnických Baní na Bohunice. Perfektný úsek, ktorý sme si spolu s majiteľom Duku 890R dali dvakrát a na záver dňa mi aspoň vynahradil nenaplnené očakávania zo Šturca. Mimochodom, je asi jasné, že Tuono nemá šancu Dukovi ujsť. Väčšinou som jazdil na 2ke, 3ke .. v rýchlostiach, kde perfektne funguje aj "menší" Duke (haha, menší... sranda, že má skoro toľko Nm ako Tuono). Jednoducho celé spektrum otáčok na Tuone je väčšinu času nepoužiteľné... pretože už na dvojke smerom k obmedzovaču naberáte až nezmyselnú rýchlosť. To mi ale nevadí, motor je skvelý a veľmi ma baví aj v nižších otáčkach! Najmä jeho zvuková kulisa.

11.5.21
Zhruba po 800 mojich kilometroch ma Tuono opäť mierne sklamalo. Nie, vôbec nie jazdou... je to bomba a vždy mi vyčarí úsmev na tvári a chuť neustále pridať... následne spomaliť, aby som mohol pridať znovu a znovu.
Avšak už od kúpy mi blbli niektoré prevodové stupne, myslel som, že kvôli nesprávnemu prepákovaniu (zlý uhol tiahla voči hriadeľu). To som vrátil do pôvodného stavu a zistil, že mi vyskakuje iba štvorka, najmä pri radení QS. Tak som 4ku radil iba so spojkou... Dnes som však zaradil štvorku a tá už nepoberie absolútne žiaden krútiak. Po pridaní plynu prevod hneď prekĺzne, proste je KO... Naštvalo ma to, pretože je to ďalšia investícia iba po 800km od kúpy/výmeny komplet statoru, rotoru, regulátoru... Ževraj sa to na daných modeloch stáva, najmä kvôli zlým palivovým mapám s nedoladeným quickshifterom (údajne to fixne prenahratie mapy z novších ročníkov + výmena kolečka). Takže tak, neviem, čo na to moc napísať.Isteže to opravím , prevodovka by mala ísť von ľahko keďže je kazetová... No je to zas ďalšia komplikácia a mrzí ma, že žiadne neduhy ktorými tento model trpí neboli doteraz (do 25600km) vyriešené a všetko sa vysralo mne ... Čo už.

Tak do ďalšieho updatu, čaute.

30.6.
Huhuu, tak som tu zas a znovu a hlásim sa po dlhšej odmlke. Po vyriešení problémov s prevodovkou som absolvoval zopár výjazdov a prevodovka funguje parádne takisto ako aj celá motorka. Avšak nebolo by to ono, keby sa zas niečo neposralo... Tentokrát však mojou vinou. Po pár stoviek km s novou prevodovkou sa mi podarilo Aprilku zahodiť do škarpy. Tak tak, presne ako čítate. 30. mája ležala v popri ceste, už blízko domu. Bol to zlý sen, no zas aspoň nie nočná mora. Aprilia utrpela malé poškodenia a k dňu 30.6. je už opravená. (Viac si prečítajte tu) Bolo by to skôr, no na OEM diely som čakal mesiac.

Aprilia vyzerá znovu super, trochu viac autenticky, keďže na nádrži ostali menšie škrabance. No snažil som sa ju dostať do čo najlepšieho stavu... a malé detaily doladím po sezóne.

Prvá jazda po doskladaní dopadla skvelo, všetko je v poriadku, motorka nebočí, netrasie sa, proste jazdí tak ako aj doteraz.
Dňa 29.6. som sa vybral opäť na svoju obľúbenú cestu, tentokrát sám... trochu vyčistiť hlavu. Som trochu viac opatrný, človek sa zo svojich chýb poučí, no jazdu si stále užívam a riziko tu stále bude. Sledujem všetky srnky, psov, mačky, povrch cesty... štrk. A z tempa som tiež ubral. No pomaly sa na motorke naozaj jazdiť nedá. Aspoň mňa to nebaví a vôbec ma to nenapĺňa. Tento výjazd som využil na to, aby som lepšie pochopil kde som spravil chybu, aby som sa lepšie skamarátil s plynom, jazdnými módami a všeobecne s tým, ako s motorkou pracovať. Zas som sa niečo nové naučil a Tuono mi stále ukazuje, že ako jazdec mám priestor na zlepšenie. Ukázala mi aj to, že ukazateľ spotreby fakt naozaj vôbec nekorešponduje s tým, aká je reálna spotreba... 6,4 (na moto) vs 8,4 (reálne) nie je v poriadku. Spotreba mi nevadí... iba zavádzajúci údaj na prístrojovke áno. Ďalší môj poznatok je, že mapa Road (R) je naozaj veľmi dobrá do mesta a motorka je oveľa kľudnejšia v nižších rýchlostiach.. 60km/h sa dá držať aj na 4ke. Inak teda výjazd parádny, nebudem ho viac opisovať... radšej si ho pozrite na vlastné oči:

Tak do ďalšieho updatu, nazdar.

Ku dňu 10.9.2021:
Som s Aprilkou najazdil takmer 6000 kilometrov, od poslednej aktualizácie som sa bol zviezť aj na iných cestách, ako je Banská Štiavnica a to konkrétne na Pezinskej Babe:

Kde prebiehalo všetko fajn, okrem charakteru samotnej cesty - ktorá je príliš rušná. Aprilka fungovala skvelo.
Namontoval som na ňu aj padáky od firmy RD-Moto. Inštalácia je ľahká, sú dvojbodové a nejak vážnejšie nenarúšajú dizajn. Jediným mínusom sú krytky na skrutky ktoré som okamžite vytratil.

Na výlete už dokonca stihli zachrániť ľavý plast a dekel motora pred poškodením, pretože mi spadla na parkovisku. Nemá z toho absolútne žiadne šrámy, všetko odniesli iba padáky, resp. jeden z nich.
Absolvovala ďalšiu výmenu oleja, výmenu brzdovej kvapaliny, výmenu zadnej gumy (hoci na starej ktorá vydržala 3500km ešte niečo bolo, nechcel som na nej riskovať 2500km výlet).
Podarilo sa mi na ňu veľmi dobre nabaliť na 6dňovú dovolenku. Nečakal som že to pôjde tak jednoducho. Brašne asi vôbec nezasahovali do ovládateľnosti.

Detailnejšie zhrnutie výletu nájdete tu.
Čo sa týka krátkeho krátkeho zhrnutia výletu. Aprilia fungoval skvelo. Za tých intenzívnych 2250 kilometrov som si zvykol na viacero vecí, opäť som jej trochu viac začal rozumieť v aspektoch ako:
Tieto prvé motory V4 nemajú moc dobrý spodok - neviem to úplne ale myslím si že tá novšia 1100ka je na tom oveľa lepšie. Deficit dobrého naladenia v nízkych otáčkach som cítil každý jeden vracák, kedy sa motorka celá triasla, naozaj dosť triasla a nemala taký odpich, ako napr. má kamoš na MT10SP. Od 5000 otáčok vyššie už ide dobre, ale spodok má fakt slabý, resp. neodladený.
Brzdová pumpa je fakt slabá - samotné brzdy myslím majú celkom dobrý potenciál, aj dobre brzdia... ale úsilie ktoré musíte vynaložiť je priveľké - najmä ak jazdíte veľa km, viaceré dni - začne to byť bolestivé. + dávkovateľnosť tiež nie je
ideálna
Prevodovka občas neposlúcha - možno je to kvôli mne, keď som ju skladal... neviem, pozriem sa na to cez zimu. Každopádne ak nie sú prevody dostatočne zaťažené (teda podraďujem v moc nízkych otáčkach), niekedy sa mi nechce vrátiť radiaci segment. Došiel som na to, ako zariadiť aby sa vrátil... ale nie je to OK a musím to spraviť. Robí to však naozaj iba pri pomalej jazde.
Spojka je...ok - Je OK, nie je však úžasná... Pri ohriatej motorke nad ideálnych 75°C (dajme tomu 90° a viac) tam pri preradení začnú stupne riadne trieskať, akoby sa dobre nezopínala... Koniec koncov funguje, aj v meste sa na nej dá pohnúť bezproblémov... v zápchach a pod. Akurát to nie je najplynulejšia spojka na svete.
Začal mi slziť kryt statoru, nič vážne.

Mimochodom, Tuono má naokolí nového kamoša - rovnaký ročník prerobený do farieb Superpole bez A P R C. Slušná bomba. Aktuálne s holou rúrou miesto výfuku - príšerne hlasný zvuk ktorý je rešpekt budiaci, no ja k tomu pravdepodobne nikdy nepristúpim - nie je prečo.

Toto boli mínusy, teraz plusy:
Moto má cez 31 000 kilometrov a každé otočenie plynu mi stále vyčarí úsmev na tvári a pokoj v duši! Posed na Tuone je fantastický a stále myslím, že by som ho nevymenil za žiadny iný supernaked. Je to jeho veľká predosť. Skvelý na dlhé trasy, no ešte lepší na svižnú jazdu absolútne kdekoľvek. Podvozok? Je tvrdý, ale aj nerovnosti som zvládol s prehľadom, nebolel ma chrbát, na motorke som nenadskakoval. Na druhú stranu som mal kvantum informácii od predného kolesa čo je jedno obrovské plus a tak sa mi to páči !!! Či už pri brzdách, preklápaní, v náklone samotnom. Tak to má byť. Jediné čo ma bolela bola ruka zo spomínanej slabej brzdy.
Ustálila sa mi spotreba, viem kde sa cíti najlepšie, koľko zhruba dám na nádrž, koľko asi mám očakávať dojazd. Naučil som sa lepšie pracovať s elektronikou, trakčnou, prispôsobiť jazdný štýl výkonu a trúfam si povedať že si dovolím viac. Veľmi však záleží od povrchu - ktorý mali v Taliansku skvelý a dodával mi pocit istoty - čo o slovenských okreskách nemôžem povedať. Asi toľko k tomu. V posledných x-tisíc kilometroch mi Aprilia robí, dovolím si povedať, iba radosť a nemám starosť o jej mechanické "zdravie". V zime sa pozriem na prevodovku, spojku... ako sa má menený stator a podobné záležitosti. Ak si trúfnem, pre svoj pokoj skontrolujem aj ventilové vôle - na ktoré sú tieto V4ky veľmi háklivé.

Ku dňu 3.5.2022:
Začína jar a s ňou aj ďalšia sezóna na Tuone. Počas zimnej prestávky som skontroloval všetky veci, ktoré som chcel (môžete nájsť v denníku) a po prvých jazdách som došteloval niektoré maličkosti, ktoré bolo treba. Na Tuone mám tento rok zatiaľ iba niečo cez 800 kilometorov. Cesty sú relatívne dosť špinavé, šmykľavé a ja sa na moto necítim moc komfortne, každopádne opäť zas a raz - mód Road je na toto skvelý a motorka je oveľa pokojnejšia. Dôležitá info však je, že s Tuonom som časť z tých 800km odjazdil na okruhu!

Po dlhej dobe som sa opäť dostal na Slovakiaring, tentokrát na litrovej motorke. Na túto chvíľu som sa dosť tešil. Po vlastnej osi som dorazil na okruh, odmontoval zrkadlá, držiak ŠPZ a prelepil svetlá, smerovky a mohlo sa ísť na vec. Prvá jazda sa niesla v duchu rozliateho oleja po trati hneď v prvom kole. Na rozdiel od dvoch iných jazdcov som mal štastie, že som sa na ňom nepošmykol. Potom hodinová pauza, kým sa trať upratala a nasledovala ďalšia session, kde som konečne mohol využiť potenciál Aprilie naplno. Celkovo som na okruhu najazdil asi 130km. Pod záťažou táto motorka funguje naozaj skvelo a na okruhu je proste doma. Nemal som žiadne problémy, iba s gumami a ich tlakmi... ale to by vyžadovalo proste športovejšie obutie. Výjazdy zo zákrut s týmto motorom pod zadkom sú fantastické rovnako ako skvelý posed. Podvozok fungoval tiež dobre. Pri brzdení z 260km/h by som ocenil asi radiálnu pumpu, ktorá by dodala viac istoty. No brzdil som aj s väčšou rezervou a brzdy ani z ďaleka nevedli. Mimochodom 262km/h bola aj maximálka, treba poznamenať že v ten deň fúkal naozaj veľmi silný protivietor, takže reálna hodnota je asi o kus vyššia. Avšak aj pri 260 dostávate celkom slušný nápor vzduchu najmä na ruky.

Skúsenosť to bola skvelá. Hoci nešlo o hrotenie časov, mrzí ma že skrz pneumatikyy som nevedel lepšie využiť potenciál pri prejazde/výjazde zo zákruty a skresať tak pár sekúnd dole... Nevadí, ajtak som si to veľmi užil a možno nabudúce to bude ešte lepšie.

Tak do ďalšieho updatu - Nazdar!

Martin-zx
Martin-zx napsal 11.03.23 v 14:07 10b.

Super popis, deník.

Díval jsem se také na tento model, ale nevím zda chci řešit stejné problémy.

Pěkná motorka, ať slouží.

Vakos_
Vakos_ napsal 28.06.22 v 22:52 10b.

Pekne napísané. Tak dobre si to napísal, že až mám chuť ju kúpiť

Wodewer
Wodewer napsal 03.09.21 v 08:16 10b.

Super recenze.
Muj plánovaný Tuono upgrade

findejs1310
findejs1310 napsal 24.05.21 v 12:15 10b.

Pekny sen si mal

mada204
mada204 napsal 24.05.21 v 10:52

Díky @Hříbek aj chalani za komenty . To áno, veru ju už poznám Tak snáď zas neprekvapí.