BMW R 1200 GS (2013)

Vlastník Nordis
Vloženo 21.3.2020
Aktualizováno 25.1.2021

Veľmi zábavná motorka, perfektný podvozok, silný motor.

Motorka koupena od Due Fratelli - S majiteľom sa poznám už dlhšie kúpil a predal som u neho viac motoriek.

Yamaha XT1200Z Super Tenere: slabší motor
Triumph Tiger 1200 XC: už som sa k nemu nedostal - kúpil som GS

První dojmy - Pôvodne som išiel do predajne kúpiť žiarovku, ale videl som GS vo veľmi slušnej výbave na dvore, majiteľ mi dal kľúče, aby som to vyskúšal. V bande máme samé GS a jednu KTM. Dávnejšie som sa previezol na staršom GS, ale motor ma nejako neoslovil. Bol som trocha skeptický, ale predajca mi hovoril, že vodník je už kultivovaný. Motorka ma prekvapila výkonom, perfektnou ovládateľnosťou. Po skúšobnej jazde som hneď vedel, že som našiel čo som hľadal :)

Motorku bych doporučil pro - Motorka je veľmi všestranná dá sa jazdiť svižne po kľukatých cestách, pohodlné cestovanie na niekoľko dní a aj na cestu do práce. Možno nižší jazdec bude mať problém s došliapnutím na zem.

Doplňky na motorce - Dokúpil som si BMW origo stupačky, majú gumu ktorá sa pri jazde v stupačkách zatlačí a noha je na zuboch stabilná, idem riešiť turistické plexi a stabilizátor plexi, dokúpil som rozšírenie bočného stojanu, zvýšenie riadidla a kapsy do padákov od Marselusu - majú dobrú kvalitu a príjemnú cenu. Doraz na vidlice od Wunderlich, navigácia BMW 5 mi ostala z GT, Kufre Vario boli k moto - dokúpil som vnútorné tašky Uvažujem ešte dokúpiť deflektory na kapotu a držiak na mobil.

Vzhľadom na naše cestovanie po Balkáne, som zvažoval výmenu mojej BMW K1600 GT za niečo viac pohodlné na rozbitých cestách. GT je super cesťák, ale na úzkych a rozbitých cestách som dosť trpel a chalani na endurách si to užívali. Po poslednej takejto ceste som sa rozhodol, že aj ja si kúpim cestovné enduro. Pôvodne som uvažoval o Triumph Tiger 1200 a Yamaha 1200 Super Tenere. O BMW GS som moc neuvažoval, hoci to chalani majú - nejak mi ten boxer nesedel. Náhodou som sa dostal na skúšobnú jazdu a bol som veľmi milo prekvapený ako sa na tom dá zábavne jazdiť. Motorku som kúpil minulý rok na jeseň a stihol som ešte najazdiť 2000 km. Na tento rok sme si naplánovali trip do Turecka, ale vzhľadom na epidémiu korony to asi tento máj nebude možné. Mám klasickú GS ostatný majú Adventury, mne to viac vyhovuje, je trocha kompaktnejšia a aj po meste sa dá jazdiť. Mám všetky pakety, LED svetlo, kufre, drôtené kolesá, tempomat, navi, padáky, ladený výfuk, polepy - výbava super. Mám 194 cm a 105 kg, motorka je pre mňa veľmi pohodlná a na niekoľkodňové cestovanie sa už teším. Oproti GT je pozícia jazdca pohodlnejšia a vzhľadom na moje parametre nemám problém dosiahnuť na zem a manipulovať s motorkou. Motor je silný a páči sa mi jeho pružnosť, brzdy výborné, pruženie ESA je famózne mal som to aj na GT, ale na GS vďaka väčším zdvihom je to pohodlnejšie. Prekvapilo ma ako dokáže žehliť nerovnosti a ako rýchlo sa dá jazdiť po rozbitej ceste. Doteraz mám na GS najazdené cca 3000 km a som veľmi spokojný, budem musieť ešte riešiť plexi - origo je na mňa malé, fúka mi na ramená a je nízke. Poriešil som síce deflektor od Puigu čo mi ostal zo skútra, ale nie je to ono. Spotreba je 5 - 6 litrov - nejazdím na spotrebu a tých 300 km na nádrž dám. Na cestovanie je to dostatočné.

31081
31081 napsal 22.03.20 v 08:35 10b.