BMW R 1150 R (2006)

Vlastník bozole_sk
Vloženo 30.8.2019
Aktualizováno 2.9.2019

Rohlik na tvári v zákrutách, pohodlie na dlhé trasy a hlavne naháč :)

První dojmy - Prvá jazda hodne opatrná, zoznamovacia... Ale veľmi rýchlo padla do ruky. Ako už bolo toľko krát opakovane telelever/paralever v kombinácii s nízkym ťažiskom z nej robí vozitko, na ktoré sa ľahko zvyká a ťažko presadá inde :)

Doplňky na motorce - 10/2018-5/2019 mierna prestavbicka

No v skratke môj subjektívny názor na design a s tým spojené úpravy a doplnky.
1150R je veľmi špecifický design, na prvý pohľad je nejaká čudná... Keď na to človek pozerá na nete dlhšie začne objavovať jej krásy... , keď ju potom vidí naživo je zaľúbený :D
Čo sa týka designu, od vidly dozadu je design hodne moderny (na daný vek), osobne sa mi s tými chladičmi po stranách nádrže páči viac ako 1200...
To, čo na mňa, ale pôsobilo hodne rušivo je predné svetlo, ktoré je posadene veľmi vysoko a sú na ňom obrie blinkre... Subjektívne mi to pripomína motorky niekoľko dekád dozadu... Keď k tomu pripočítame tenkú vidlu teleleveru a mastodontalny predný blatník, ktorý sa snaží zakryť čap a trocha vyplniť tú fugu pod svetlom... Tak je výsledný všeobecný efekt aký je :D

Začal som sa trocha hrať s vizualizaciami, odhaliť, čo mi to presne vadí a dopadlo to tak, ako dopadlo... Niekomu sa možno páči niekomu možno nie :) hlavne je to, že som s ňou momentálne 100% spokojný.

-Vidla dole dostala deflektory z r1200r (už aj páni z bawor pochopili, že tam dole dačo chýba :D )
-Blatník bol o pár cm znížený čím vznikla ešte vyššia medzera medzi svetlom a blatníkom, a teda...
-Svetlo dostalo nový držiak a je posadene pár cm dopredu a pár cm nižšie a držiak dostal plasty z 1200r
-Orig malé led blinkre z novších BMW
-Ozrutné chopprácke plexi šlo dole (do 140kmh zase až tak moc nefúka ani bez neho)

-Ladený carbónový výfuk spark (super zvuk TOP design pre R:) )
-Najskôr dostala oválne speťáky z k1200rs, keď už ale nemala plexi neladili...

-Následne dostala nejaké čínske lacné, na moje prekvapenie konvexné, čiže aj super výhľad a keby mi jedno kamoš neurval kufrom boli by tam doteraz :D

-Momentálne tam mám nejaké čínske hliníkové cnc, vyzerajú super, 7.5cm kruh sa do nich vlezie a aj keď nie sú konvexné vidieť v nich celkom obstojne.

-Ďalej dostala plastové kryty valcov

-Držiak na telefón s usb nabíjačkou
-Tankvak
-Zadné kufre

Prvotný impulz bol pomer cena/výkon, v kategórii pomerne moderných litrov je podľa mňa na trhu silno podhodnotená.
Ďalšie kritérium bola do určitej miery pomerne jednoduchá servisovateľnosť v domácich podmienkach keďže v nej ešte nie sú kilometre káblov a 4 zabudované počítače :)
Keď som na ňu pri kúpe sadol a spravil par km tak som vedel :)

Kupoval som ju 10/2018 takže v ten rok som už moc nenajazdil a písať sem skôr bez skúseností nemalo zmysel a teda ďalej skúsenosti a postrehy po prvých 7,5tis km

3/2019, konečne je tu po dlhej zime jar :D Cesty sú ešte studené a technicky sú to moje prvé kilometre na novej krásavici takže s veľkým rešpektom. Prekvapivo rýchlo sme sa zžili a od vtedy, keď na ňu sadnem úsmev na tvári.

S odstupom času môžem ohľadne jazdných vlastností a motora len potvrdiť, čo o nej píšu všetci, čiže v skratke telelever-paralever v kombinácii s nízkym ťažiskom boxera jej dáva mega jazdné vlastnosti, diskutabilné servo brzdy, kým fungujú, brzdia priam úžasne, tak budem len dúfať, že ešte dlho budú fungovať :D, motor s 86koňmi a 98Nm možno v dnešnej dobe nieje už raketa, ale keďže nie som ani silný závodník, ani dialniciar a najradšej mám kľukaté medzimestské a horské cestičky tak absolútne postačuje na "Rohlik" na tvári :)

Hneď na začiatok sezóny dostala nové náplne, filtre, sviečky, naštelovali sa ventily a spravilo sa synchro.

Čo sa týka môjho bežného modelu jazdenia: par krát do mesiaca do roboty, keď je po robote čas tak 60-70km len tak na chvíľu pre radosť okolo komína, keď je po robote viac času tak sa občas zadari ísť aj ďalej 200-300km a výnimočne predĺžený víkend, kade tade.

4/2019 som objavil, že mi slzí zadný tlmič, čo ma prakticky vlastne potešilo, lebo som už dlhšie po zastavení cítil smrad spáleného prevodového oleja a začínal som sa obávať či mi neslzí gufero od prevodovky. Takže dočasne, kým sa našetri na nové hyperpro som zobral a prehodil jazdeny tu z inzercie. Zároveň som videl, že aj zadné platničky to budú mať čoskoro za sebou tak som vymenil, aj tie.

5/2019 Prvý dlhší výlet ako 250km pred nami :) naplánoval som s kamošom predĺžený víkend po Slovensku. Trasa paráda a okrem zistenia, že už treba nové pneu ma veľmi príjemne prekvapilo, že 2 dni po 600km a nedeľa relaxačných 200 len domov je v jej sedle absolútna pohoda.

6/2019 krásavica dostala nové metzelery a hor sa cez Rakúsko do Berchtesgaden. Trasu tam som si vyskladal celú Alpskými cestičkami a bola to veľká paráda tá moto sa ozaj cíti v Alpách doma :) No a samozrejme, keď už sme boli tak blízko, v sobotu ráno sme dali Grossglockner, kde sme sa konečne zžili aj v 180 zákrutách :) Naspäť sme šli bohužiaľ hlavne diaľnica kôly nečakaným udalostiam a nedostatku času, ale aj tak pohoda...

...

Lazyfucker
Lazyfucker napsal 15.09.19 v 08:15 10b.

Erko je super stroj, kdyz nehledas lehkou piku nebo enduro, pak dokaze erko vsechno (uz ho mam po 4te
Bude Ti dobre slouzit
Jen doporucim Wilbers, nez Hyperpro. Mam zkusenost s obojim, u Wilbersu je vyhoda, ze Ti tlumic uz ve vyrobe nastavi dle Tebe a Tvych dat a preferenci. No kdybys mel zajem, klidne se ozvi tak at to slouzi

slon
slon napsal 02.09.19 v 15:42 10b.

Ahoj a ... Bo BMW...

yjedli
yjedli napsal 02.09.19 v 11:19 10b.

Pekna klasika!

Mark09
Mark09 napsal 01.09.19 v 21:23 10b.

Forss
Forss napsal 31.08.19 v 13:15 10b.

Klame tělem, eRko je super cestovatelský naháč bez konkurence(najeto 50tis). Hezké psaní. Giwi vario plégo umí hodně eliminovat v limitech naháče. Kolama dolů Vynikající volba do světa boxerů