BMW F 800 GS (2012)

Vlastník Frankie
Vloženo 11.5.2019
Aktualizováno 28.10.2022

Tři různé vyjížďky - krátké zamyšlení

Vloženo: 14.05.2023, Uskutečněno: 14.05.2023, Zhlédnuto: 56x

To bylo na podzim řečí, jak budu na jaře Trutníka prodávat a ejhle - ono nic. Je ta motorka tak skvělá ? Je a není. Je, protože po zbořené Yamahy Tenere 700 nic jiného podzimně-jarního (rozuměj kde na mě nefouká a mám teplo na ruce) nemám. Na Speedu se mi v tom studeném jaře co letos panuje, jezdit nechce. Ono stejně nemůžu abych ho neušpinil, stojí v garáži vyleštěný a čeká až se ho někdo ujme. A není, protože to zkrátka není ono.

Po březnové bouračce na Yamaze jsem byl dost otřesen a to jak po těle, tak na duši. A tak jsem s motorkařením začínal letos opravdu pozvolna.
Napřed jsem si dal dvě vyjížďky na Jawě 250, která stála skoro 20 let v garáži. Pro začátek ideální, nejede to, nebrzdí to, ale i tak mě to moc bavilo. Stačil mi ten pocit, že se vezu.

Pak jsem šel o kus dál, nebo spíš o něco výše. Svezl jsem se na BMW. Byla to paráda. Celou dobu jsem si říkal proč jsem si vlastně místo téhle motorky pořídil Yamahu. Vždyť se to tak parádně ovládá. Motor je hodný a dokonale poslouchá, síly má přitom na pohodové ježdění dostatek. Plyn jemný a citlivý, necuká to, spojka a převodovka fungují v příjemné souhře, brzdí to... Jasně, Yamaha je hezčí a má lepší zvuk, ale co si pamatuji, nejela zase o tolik lépe. Ale pak člověk zastaví, podívá se na ní...no jo, jsou holt i hezčí stroje, no. A ten zvuk motoru, to bych si snad radši pustil i do helmy nějakou muziku

Druhá vyjížďka už se nenesla v tak pozitivním duchu. Vyrazil jsem s manželkou a kamarádem. Míša jela na svém Triumphu Street Triplu a kamarád si po 13 letech bez motorky nekoupil na rozježdění nic menšího než Hondu CBR1100XX Blackbird. Podle mě ne zcela ideální volba, ale je to jeho věc a snad má rozumu dost. Už na benzince jsem jim záviděl, obě jejich motorky vypadaly tak hezky a ta moje ne, hmmm. O zvuku po nastartování nemluvě. Jízdu jsem si přitom moc užíval, na to, že na BMW mám poloterénní TKC80, jsem nikoho nebrzdil, spíš naopak. Jirka má naštěstí opravdu rozum, tak se na něj pořád čekalo. Jen ať si sám přijde na to, že řídit „autobus“není žádná sranda. To BMW je tak ovladatelný, do zatáček to padá úplně samo, brzdy, podvozek…i ten motor když se vytočí, trochu jede. Baví mě to, stejně se ale nemůžu zbavit pocitu, že mi něco chybí, že je to tak napůl. Prostě to EGO chce motorku, které nejen dobře jede, brzdí a zatáčí, ale která i pěkně vypadá a dobře zní. Což se o BMW říct nedá. Nebylo to ten den zkrátka ono a nějak mi to nesedlo a záviděl jsem ostatním, co mají stroje, které si vybrali a nejezdí s tím, co na ně v garáži zbylo Skoro jako bych se za ní styděl ?

Třetí, ta dnešní jízda byla o něčem jiném. Jel jsem sám a vybíral silnice s hladkým avšak zatáčkovitým povrchem. Když se oprostím od vzhledu a od toho trrrrrrr, co se ozývá z výfuku, bylo to skvělé. EGO jsem nechal doma, jel sám a ani nikoho nepotkal. Nejvíc se mi na tom líbí, jak ta motorka poslouchá. Plyn je lankový, má dlouhý chod a nástup výkonu je odspodu opravdu hodně jemný, takže se dá skvěle dávkovat. Souhra spojky a převodovky je parádní a brzdy s podvozkem taky. Nepřestává mě udivovat jak ta vysoká věc s tím velikým kolem vpředu na sjetých TKC skvěle zatáčí. Přesně kam jí pošlu, tam jede. Jakou se rozhodnu, že budu mít stopu, taková bude. Prostě jako po kolejích i přesto jak se stroj na brzdách potápí. Jak to udělali ? Co si vzpomínám, Tenere se ovládala podobně, ale motor rozhodně neměl tak jemný nástup, po přidání prostě cukal. Ani ta převodovka nešla tak zlehka, ovládání plyn/spojka a řazení, to bylo i na Speed Triplu se skoro dvojnásobným výkonem o dost lepší. I když jasně, jde o zvyk. Skoro si říkám že je škoda, že jsem neměl s sebou kameru a mikrofon v helmě. Všechno jsem si to tak krásně komentoval a nemusel se s tím teď tady vypisovat. Ale kdo by si bral kameru na BMW, že A ještě na silnici a na sotva hodinovou okolokomínovku.

Proč o tom vůbec píšu ? Jednak mě to baví a pak taky mi přišlo zajímavé podělit se o myšlenky, co se mi při jízdě honí hlavou. A jak jedna a ta samá motorka může v různých situacích působit úplně jinak.

Po návratu do garáže jsem se zahleděl na stydnoucí stroj a přemýšlel. Ze začátku to byl nákup z rozumu, že se prostě zrovna v tu chvíli vyskytla poblíž a za dobré peníze. Vztah jsem k ní neměl žádný a myslel si, že po Bosně půjde do světa. Nakonec jí mám čtvrtým rokem a stále se na prodej nechystá. (kdo by taky chtěl něco, co má najeto 120 tis. Km ) Časem jsem k ní získal respekt a vděk za to co mi dává. Je to takový sluha a dělník, cokoliv po něm chci, to zvládne. Od dálnice po šotolinu. V chladu i horku, za sucha i na vodě. Od jara do podzimu. Prostě kdykoliv si usmyslím, je tu. Když je na Speeda zima, když potřebuju něco odvézt, když nevím kam chci jet, když se chci projet jen tak. Prostě tu JE. A já jí za to děkuju.

P.S.: až bude zpět opravená Tenere, stejně BMW prodám ale možná toho budu časem i litovat…kdo ví ?

Milan1963 (272) napsal 15.05.2023 v 17:20

elvis78 (133) napsal 15.05.2023 v 14:27

Já si to rád přečtu 120 tisíc,tak to musí bejt pořádnej bengál jestli je to podobné jako u mě. Já mám teď 90 tyček. On ji měl brácha, rok 2009 motor mu jen tak pinkal, měla nalitano asi 40. Šla do světa, nesedela mu, má 176cm. Motor mám stejný ale starší. Ty novější motory rv. 2010 a vejš prý měly být lepší a nějaká vada tam měla být odstraněna.
A s tou ostudou ano já jsem se za mojí motorku styděl kde jsem zastavil ale pak jsem si říkal dy ty italské motorky jsou hlučný a všelijak to cvrliká a prostě to k nim patří, sucha spojka a zvuk při zařazení atd. K osmikilu prostě patří bengál. Pro lepší pocit jsem nasadil polského laďák a už na to nemyslím. Jen to řazení a spojka chce víc soustředění. když jsem nervózní, nejistý tak řadím mezi kvalt a motor se pak vytočí na prázdno, to si připadám jak blbec

• takové malé srovnání

"Mně se moc nechce, od srpna jsem nejezdila, jedna vyšší obluda než druhá, pořádně z toho nedosáhnu na zem, akorát ti s tím praštím, je zima a bude mokro a stejně tomu moc nerozumím..." Tak přesně takhle argumentoval

Vloženo: 24.10.2022
    Uskutečněno: 23.10.2022
  • Test Yamahy Tenere 700

Proč je svezení na Yamaze Tenere 700 v deníku u BMW ? Jednoduše, protože jsem tam jel na BMW :-) Takže jsem měl výbornou možnost bezprostředního srovnání. A jaké to bylo ? Ve zkratce: Yamaha lepší motor, vzhled, zvuk

Vloženo: 12.05.2022
    Uskutečněno: 11.05.2022
  • nové gumy

Tak po roce opět výměna pneu. A tentokrát to bude jinak. Letos se bohužel žádný výlet na Balkán neplánuje, takže na motorku přijdou silniční pneu ! Na Speed Tripla moc pohodlí nenamontovali, do terénu mám Kawu, takže chc

Typ: Odborný servis
    Vloženo: 21.12.2021