Yamaha XJ 550 custom (1982)

Vlastník leopold
Vloženo 19.3.2019
Aktualizováno 4.4.2020

Motorku jsem našel na inzerát, ikdyž majitel inzeroval jinou, v horším stavu, tak jsme se domluvili na prodeji této.Že nejde nastartovat a karburátory jsou vedle v krabici, komu by to vadilo.Viděl jsem video na mobilu, že tato konkrétní motorka běží, tak

Motorka koupena od HONDACX500 (Poděbrady) - Vše proběhlo v pohodě a přátelské atmosféře.

Honda XBR 500: V ČR drahá a Polsko je moc daleko.
Honda FT 500: V ČR nesehnatelná a v Polsku jich také moc není.
Yamaha XS 400: V ČR jich bylo dost, ale horší komunikace s prodejci - nemám čas, přijeďte jindy a podobně a když se to opakuje vícekrát za sebou, začnete uvažovat, zda to vůbec chtějí prodat.

První dojmy - Ve skutečnosti je to hezčí stav, než jak vypadala, když jsem ji přivezl, je to celkem těžký, ale co, nic nemůže jezdit hůř než Harlej a mít horší jízdní vlastnosti než Vmax.

Motorku bych doporučil pro - Pro jezdce s výškou tak kolem 175cm, pro vyšší už je motorka malá a menší mohou mít problém dostat na zem.

Doplňky na motorce - Jiné sedlo.
Jiné zadní tlumiče.
Jiná madla.

Jako alternativu k Vmaxu jsem hledal něco lehčího, na čem bych dojel dál trochu svižnější jízdou.
Přeci jen letité Jawy a ČZ už dnešnímu provozu moc nestačí a Yuki je sice hodně spolehlivá, ale je to spíš na dojíždění do 20km - pak už cesta trvá dlouho
Tak padlo rozhodnutí zakoupit něco kolem objemu 500, co by bylo starší datem výroby, ale podstatně modernější než Jawy.
Sháněl jsem Hondy XBR a FT, ale v ČR jich moc není a cena není lidová.
Pak jsem sháněl Yamahu XS 360 nebo 400, ty v ČR jsou, ale komunikace s prodejci vázla a tak jsem v tom ustal.
Pak jsem ještě zkoušel XS 750, ale s váhou blížící se váhy Vmaxu jsem už bojovat nechtěl.
Proto jsem dojel pro tuhle motorku.
Respektive inzerát byl na jinou, ale protože jsem přijel jako 1., měl jsem na výběr ještě z jiných motorek stejného typu.
Líbila se mi tato, jen jsem poprosil o výměnu sedla, protože jsem věděl, že na motorce budu primárně jezdit sám.
No, co, domluvili jsme se, já si půjčil dodávku a už jsem pro ni jel.
Doma šup do garáže.
Motorku jsem chtěl hned na ježdění a ne se v ní vrtat, ale nakonec mi to nedalo a přeci jsem ji trochu rozebral a doladil.
Start mne teprve čeká, ale snad to bude vše OK.
Na motorce jsou jako doplňky:
sedlo, původem asi Giuliari, jiné zadní tlumiče - sám jsem měnil, protože původní byly rezaté a zachraňovat je by byl ranec, madla na bocích - původní se nedochovalo, ale třeba ho časem seženu.
Jinak na motorce není nic měněno, zkracováno a podobně.
Jasně, měla mít přední blatník v chromu, ale ten už na přechromování nebyl, tak šel do laku.
Zadní blatník je originál kratší - USA verze, pro Evropu byly blatníky delší, ale tenhle je hezčí.
Takže START.
Po těch 16 ? letech se jí moc nechtělo.
Ale protože jsem před 1. startem dal vše do kupy a vše zkontroloval, neměl jsem strach.
Moto po malém přemlouvání startovacím sprejem naskočilo, běžela pravidelně, nehádal se, tak proč nevyrazit?
1. cesta byla tedy na STK, kde proběhla dovozovka - vše bez problémů, no a pak už jsem celou sezónu jen jezdil.
Je to na pohodové jízdy tak do 130 km/h, pak už se mi otáčky zdají vysoké.
Ale pohodlí při jízdě, jízdní vlastnosti a to jak jde do zatáček, to je paráda.
Někdo píše něco o horších brzdách, ale myslím, že jsou na úrovni doby vzniku a stále brzdí dostatečně.

ptr_skr
ptr_skr napsal 07.01.22 v 18:13 10b.

krasna!

JohnyShorty
JohnyShorty napsal 26.03.19 v 21:03 9b.

Hele já mám XJ 500 a výšku cca 195 cm.. Jezdíme na tom s babou dost často ve dvou a s bagáží na dovolenou a je to v pohodě. Jasně, vypadám jak vosa na bonbonu, ale beru to jako daň za spolehlivost Made in Japan.

leopold
leopold napsal 26.03.19 v 19:42

Díky, tlačit velkou motorku už nikdy nechci.
Vmax mi stačí vždycky do garáže a když jsem tlačil HD asi 3km, tak jsem si to fakt užíval
Jo, na XJ nějaká váha taky je, ale připadá mi to o dost lehčí a vůbec ovladatelnější.
GS 550 se mi taky líbilo, ale pak už o trochu míň, když jsem zjistil, že na klice jsou kuličková ložiska a do generálky - lisování takové kliky se u nás nikomu nechce.
Užívej také ve zdraví.

dccz
dccz napsal 26.03.19 v 18:42 10b.

kráska veliká

NXram
NXram napsal 26.03.19 v 13:00 10b.

hezká, uplně tirozumím, mám doma obdobu GS550E, ale ta váha tam je taky... S tím Maxem teda nevím, nepřijde mi tak těžký , zkus někam tlačit GL1200
Užívej si jí ve zdraví