Jawa 250/353 Kývačka (1955)

Vlastník Mickeys
Vloženo 16.10.2015
Aktualizováno 6.3.2016

Náhodou sehnaná motorka Jawa, tzv. stodolovka. Pravděpodobně stála celých cca 60 let bez provozu. Vše se shoduje podle vyřazeného velkého technického průkazu (číslo rámu, motoru atd.). Původní stav bez zásahů !

První dojmy - Při objevení jsem měl pocit, že do toho nepůjdu, ale nakonec jsem si řekl, že to možná bude docela zajímavé zjistit něco více o tomto stroji. Moto bylo zaprášené a chromy místy již odešlé, ale bylo mi doporučeno ponechat moto v původním stavu, i za cenu horších chromů, pouze jemně doretušovat a vyleštit barvu a chromy. Papíry jsou již vyřazené takže půjde na veteránské značky.

Jsem víc zaměřený na malé motorky a motokola, ale pro zajímavost bylo by škoda tuto motorku nezprovoznit. Po nákupu jsem zjistil, že se mi do rukou dostal stroj kteří fandové značky Jawa dost problematicky schánějí. No asi jsem měl štěstí. Jinak se jedná o moto Jawa typ 02 vyrobené z jara roku 1955 ještě půlbuben s vývozním štítkem (anglicky psaným) a dvojpákou, výr. číslo 14224 včetně vývozního předního blatníku (s úchyty na značku). Motorka byla nově zakoupena dne 6.7. 1956 v obchodním domě Bílá Labuť v Praze. Dle údajů z technického průkazu jsem třetí majitel. Tyto údaje mě přesvědčily o tom, že stojí za to se jí plně věnovat a dát ji znovu do provozu. Tak snad s ní na jaře 2016 vyjedu.
únor 2016 - tak se mi po kompletním očištění od totálních nánosů směsi oleje a hlíny a jemných retuších původní barvy s ošetřením rybin a koupení nových kolen (ty původní byly prorezlé) podařilo motorku dát zase do ucházejícího stavu. Na motorce jsou změněny dvě věci a to : byla vyměněna nádrž za stejnou nádrž s lepším chromem včetně uzávěru a dále výměna plynu s navrácením původního se soudečkovými hefty. Pak ještě lanko přední brzdy a plynu. Jinak na motorce je všechno ostatní původní. Motor zůstal tak jak byl, trochu kape olej, ale jinak ložiska a klikovka v poho. Budu ji přihlašovat v průběhu dubna na veteránské papíry. Myslím si, že se docela povedla. No posuďte sami z přiložených fotek.

bajty
bajty napsal 30.10.17 v 05:45 10b.

poklad

panela
panela napsal 25.04.16 v 18:42 10b.

Nádherná kývačka, tak má vypadat patinovka, gratulace ke koupi. Nám se teď padařilo něco podobného, r.v.1960 s tp a s původní spz, k nahlédnutí je na profilu syna uživatel jawa354. Jasných 10 .

Milan1963
Milan1963 napsal 06.03.16 v 18:30 10b.

Moc hezky udělaná práce. I když je "jen" zrepasovaná a ponechaná v původním stavu, vypadá nádherně. Deset bodů je samozřejmostí.

rohlicimuz
rohlicimuz napsal 18.10.15 v 22:23 10b.

To má někdo štěstí

pp377
pp377 napsal 16.10.15 v 19:09 10b.

Tak to je trefa. Tohle se prodává za neuvěřitelný peníze. Ať se Ti práce daří a ať krásně jezdí. Pak ukaž jarní fotku. Za mě 10b.