Jawa 660 Sportard/Adenium (2015)

Vlastník Milan1963
Vloženo 3.7.2015
Aktualizováno 31.12.2020

Vloženo: 22.12.2019, Uskutečněno: 22.12.2019, Stav tachometru: 26000 km, Zhlédnuto: 17x

Po loňské vydařené motodovolené ve Švýcarsku a Francii jsem letos vyjel na sever. Do Skandinávie. Finsko jsem už navštívil, takže proto se jelo kousek vedle.
Přes inzerát na Motorkářích jsem hledal někoho, kdo by na 2 týdny jel se mnou. Z asi 4 zájemců nakonec zůstal jeden. V den srazu ale se svým BMW 1200 zrovna havaroval... jel jsem tedy sám.
Přes Německo (po dálnicích) jsem za 2 dny dojel do Dánska. Nemusím zatáčky, nemusím kopce, takže Dánsko mi vyhovovalo.
Pevninská část Dánska se mi moc líbila. Města Tonder, Esbjerg , Aarhus a další mají co nabídnout. Parádní je i ostrov Romo na západě pevninského Dánska a poloostrov Holmstand Klitt.
Na ostrově Fyn je pěkné město Odense, s mnoha historickými památkami, kvůli nimž jsem tam jel. Zážitkem byla cesta na ostrov Sjaelland přes moře po mostě dlouhém asi 17 km. K návštěvě doporučím město Roskilde s katedrálou a hrobkou dánských králů. Zde ale skoro tři dny téměř neustále pršelo a navíc mi začaly zažívací potíže, takže jsem zůstal v jednom kempu déle, než bych si přál. Hlavní město Kodaň jsem tedy jen projel a nic moc z něho nemám...snad příště. Za Kodaní se zdravotní stav zlepšil, byt' ideální nebyl - a trajektem jsem se z dánského Helsingoru dostal do Švédska.
Tam se konala návštěva měst Helsingborg, Malmo a Trelleborg.
Dovolená se krátila, takže z Trelleborgu se lodí po 9 hodinách na moři doplulo do německého Trawemunde a s menšími přestávkami na návštěvy několika německých míst ( město Vízmar, Schwerin...) domů.
Pokud jde o motorku, jela naprosto spolehlivě. Asi 3000 km zvládla Jawa 660 bez jediného zaváhání.
Problémy ? Byly. Ve škole , tedy v 70. a 80. letech , jsme se povinně učili rusky a k tomu německy. Německy mluvím vcelku slušně, ale ve Skandinávii mi to moc platné nebylo. Angličtina je pro mně něco jako čínština, takže neumím nic - a to byl problém - anglicky tam mluví skoro každý. Přesto jsem se vždy nějak , tedy česko-rusko-německy , domluvil. Dalším problémem bylo tankování. 95 % pump v DK i ve S je samoobslužných a je nutná karta. Kartu jsem si pořídil až před cestou, nikdy dřív jsem ji neměl ani nechtěl. Pokyny jak tankovat v dánštině a angličtině mi tedy nepomohly. Nakonec se natankovat vždy nějak povedlo, přesto jsem ale raději tankoval u běžných pump s obsluhou. Jiné problémy, kromě uvedených zdravotních, nebyly.
Dánsko je pro nás poněkud dražší zemí, třeba obyčejná káva stojí kolem stokoruny a třetinka piva 130 našich korun. Možná proto jsem tam nepotkal žádného Čecha - kromě jednoho kamionu. Ve Švédsku jsem potkal dvě česká osobní auta. S českými motorkáři jsem se setkal až cestou zpět v Německu...přesto si myslím, že motodovolená 2019 za to stála.
Toto je poslední letošní zápis v deníku...uvidíme, co přinese příští rok.

cio1 (0) napsal 11.01.2020 v 00:52

Tempo_veloce (21) napsal 26.12.2019 v 19:44

Velice pěkné ještě by mne zajímalo to Švýcarsko.Moto super.
Akorát s jazykem jsem ve výhodě.Němčin- naprosto samosatně,AJ- základ a rozšiřuji .Italštinu ted dělám pomalu už druhým rokem sám a nyní jsme sehnali konečně lektorku
Jezdím s partou nebo s pan tátou:A ted již druhý rok jedu i sám a je to super.Beru to jako relax, protože nemusím řešit jestli se někomu chce a kam.A hlavně mluvím všemi jazyky a ne Českz y ,takže to beru jako vzdělávání.

KALUP (32) napsal 25.12.2019 v 02:21

kde máš stan zvaný Áčko ? Tenhle se k tobě moc nehodí.

Olísko (4) napsal 23.12.2019 v 10:35

Milane pěkné a kam příště?

hofi01 (13) napsal 22.12.2019 v 19:56

Ten sever je pro mě země neprobádaná, ale láká to.. teda až na to, že mám rád zatáčky a kopce

Miraz250 (16) napsal 22.12.2019 v 18:51

Já mám zase rád ty zatáčky a kopce ale když to člověka baví tak je asi úplně jedno kde jezdí. Pěkná cesta, tak ať ti to jezdí dál jako doposud.

• Velikonoční vyjetí

Sobota, Velikonoce, odpoledne volno, kamarád s Jawou 650 mi volá - a prý pojed' se někam projet. Proč tedy ne ? Kamarád letos ještě nevyjel, takže jde o jeho letošní premiéru. A já ? Sice něco už mám naježděno, ale to

Vloženo: 31.03.2024
    Uskutečněno: 31.03.2024
  • Kufry KIBEX

Jawa 660 - motocykl, jehož v Týnci vyrobili 180 kusů. Sice jde o poslední opravdu českou Jawu, ale - žádné doplňky neexistují. Když vidím, kolik se toho nabízí např. k V-Stromu, k Tenere apod., říkám si proč ??! ! Asi p

Vloženo: 30.03.2024
    Uskutečněno: 30.03.2024
  • Jawa 660 a shrnutí toku 2023

Konec roku 2023 se blíží, pomalu, ale jistě. A já stejnětak jistě vím, že na svojí hlavní motorce už letos nic nenajezdím. Proto v tomto ježdění nepříznivém čase shrnu letošní rok s Jawou 660... Začátek sezony byl vcel

Typ: Reportáž
    Vloženo: 09.12.2023