Jawa 660 Sportard/Adenium (2015)

Vlastník Milan1963
Vloženo 3.7.2015
Aktualizováno 31.12.2020

Vloženo: 31.03.2024, Uskutečněno: 31.03.2024, Zhlédnuto: 158x

Sobota, Velikonoce, odpoledne volno, kamarád s Jawou 650 mi volá - a prý pojed' se někam projet. Proč tedy ne ?
Kamarád letos ještě nevyjel, takže jde o jeho letošní premiéru. A já ? Sice něco už mám naježděno, ale to málo se skoro nepočítá.
Sedl jsem tedy k Mapám cz. hledaje nějakou zajímavou trasu. A našel... Mám projeto asi 19 evropských zemí, všechny na motorce, ale co je 50 km od nás jsem nevěděl...možná je to ostuda. Takže včera došlo částečně k nápravě.
Vyjeli jsme přes J. Hradec ( ten znám, jsem tam každý týden ) , bez zastávky do obce Studnice. Tam je jediná zajímavost : Kamenný kruh druidů. Senzibilové tam prý cítí silnou zemskou energii. Já necítil nic, asi nejsem správně naladěn , takže fotka a jedeme dál.
Po pár kilometrech vjíždíme do obce Pluhův Žd'ár. Tam už jsem byl, ale někdy v roce 1985...mají tam hezký opravený zámek. A hned vedle kostel. Zámek byl původně tvrzí, založenou v 16. století. Už za 1. republiky patřil rodině Benešově. Poté , po roce 1948 byl zestátněn. Dnes opět patří potomkům presidenta Edvarda Beneše. Je nepřístupný, ale opečovávaný, ve velmi hezkém stavu. I vedlejší kostel je hezky opravený. Pluhův Žd¨'ár příjemně překvapil.
Další zastávkou byla obec Dírná. I zde mají moc hezký zámek. Jde také o původní tvrz z přelomu 14. a 15. století. Tak jako Pl. Žd'ár, ani tento zámek není přístupný, ale jak zámek, tak okolní objekty hospodářského rázu jsou ve velmi dobrém stavu . Dírenský velkostatek v soukromých rukou žije a nejspíše se mu i daří.
A jedeme dál. Do Lžína. Vesnice, kde jsem nikdy nebyl. Zapadlejší malá ves, ale také - se zámkem. Ten leží kousek od návsi. Zámek byl postaven kolem roku 1750, jde tedy o poměrně nový objekt - v porovnání se zámky předešlými. Jako sídlo šlechtického rodu už nesloužil a od 70. let 20. století chátral. Před několika lety byl opraven a vypadá dobře. Ale...okolí je mírně řečeno - bída. Kolem zámku jsou náletové křoviny, neposečená stará tráva a chátrající objekty, které asi k zámku patřily. Nechápu jak je možné opravit budovu zámku a pak ji nechat zarůstat nálety, travou...v létě až bude vše zelené, nebude zámek skoro vidět. Lžín by byl ideální destinací pro natáčení pohádky o šípkové Růžence. Bohužel.
Poslední zastávkou bylo město. Soběslav. Tam je toho k vidění více, ale naším cílem byl opět historický objekt - hrad. Nachází se ve středu města. Dá se obejít kolem dokola. Ze samotného hradu se zachovala věž a část budov. Hrad pochází ze 14. století, ale už v 17. století byl přestavěn na pivovar. Dnes je v něm knihovna a je kulturně využíván.
A přiblížil se konec vyjížd'ky. Rozhodl jsem se zajet " Ke sloupu", což je moje oblíbená restaurace u silnice mezi Soběslaví a Veselím n. Luž. Dobrá káva, domácí limonáda a něco sladkého byly dobrou skorotečkou za dnešním poznávacím výletem.
Poslední zastávkou byl Mnich u Kamenice n. Lipou. I zde stávala tvrz. Ta byla později přestavěna na faru. V současné době už ani fara není farou, jde o soukromý objekt určený k bydlení. Fotku jsem ale udělal.
A to je vše. I v okolí 50 km je k vidění víc, než jsem si myslel.

Sema (23) napsal 03.04.2024 v 21:47

Blueskye (1) napsal 02.04.2024 v 19:46

Tedaaaa, já mám velké mezery, pořád mne to láká jezdit na jih očumovat k našim rakouským sousedům a tady toho máme habaděj. Jenže oni to mají tak nějak všechno hezčí , asi mají víc prostředků na opravy a udržování.
Ale i tak díky za tip, třeba se tam někdy vypravím, nemám to zas tak daleko.

Kire640 (21) napsal 02.04.2024 v 13:26

vb (0) napsal 02.04.2024 v 12:28

Hezký článek.

SLAY (842) napsal 01.04.2024 v 20:39

slušné svezení Menhiry to zní velice lákavě .

Guga (72) napsal 31.03.2024 v 21:41

Krásná práce

Hyacint (43) napsal 31.03.2024 v 19:28

Pěkný výlet. Dírná a Lžín jsou dobré tipy - zařadím do plánu.

Miraz250 (16) napsal 31.03.2024 v 19:18+1

Pěkný poznávání Česka

elvis78 (140) napsal 31.03.2024 v 14:34

moc pěkný .
Já tohle nejraději jezdim se škodou 100

• Další setkání. Už 18. ročník srazu Jaw 650 / 660

Máme rok 2024, květen a to pro nás majitele , příznivce a také bývalé majitele znamená jediné : bude další sraz - klubový sraz - i když žádným oficiálním klubem nejsme. Letos již XVIII. ročník. Konal se na Třeboňsku.

Typ: Sraz
    Vloženo: 25.05.2024
    Uskutečněno: 18.05.2024
  • Šoupátka ve Studené

Sobota 4. května, motorkáři už vesměs vyjeli, ale oficiální otevření motosezony v našem okolí ( část okresů JH a PE ) bylo právě v tento den ve Studené. Akci pořádal oficiálně Veteranspolek Studená. Veteránů moc nepřij

Vloženo: 04.05.2024
    Uskutečněno: 04.05.2024
  • Kufry KIBEX

Jawa 660 - motocykl, jehož v Týnci vyrobili 180 kusů. Sice jde o poslední opravdu českou Jawu, ale - žádné doplňky neexistují. Když vidím, kolik se toho nabízí např. k V-Stromu, k Tenere apod., říkám si proč ??! ! Asi p

Vloženo: 30.03.2024
    Uskutečněno: 30.03.2024