BMW F 800 GS (2012)

Vlastník Frankie
Vloženo 11.5.2019
Aktualizováno 5.9.2024

Vloženo: 21.12.2021, Uskutečněno: 30.07.2021, Zhlédnuto: 13x

Tak po roce opět výměna pneu. A tentokrát to bude jinak. Letos se bohužel žádný výlet na Balkán neplánuje, takže na motorku přijdou silniční pneu ! Na Speed Tripla moc pohodlí nenamontovali, do terénu mám Kawu, takže chci toho letos na BMW trochu víc najezdit, zajímá mě jak schopný to bude silniční cesťák, to jsou všechno důvody proč jsem nazul pneu na silnici. I když, ono to vlastně čistě silniční gumy nejsou, jedná se o takové ty 90/10 gumy, takže by údajně měly zvládnout i lehký terén.
Dopředu jsem dal Michelin Anakee 3. Důvod je prostý - zbyla mi v garáži z Transalpa
Dozadu přišla Metzeler Tourance - byla za super cenu. Údajně by měla na silnici dobře držet a celkem i vydržet.

A jaké jsou zkušenosti ? Po pár tisících km neubylo skoro nic, takže výdrž bude slušná. Myslím, že i další sezonu v pohodě dají.
Silnice Gumy drží parádně ! Dostal jsem obě až na kraj a nemám pocit, že bych dělal něco špatně. Nechají si líbit opravdu dost. Předek při brzdění i do zatáček drží, zadek nemá výkon motoru šanci přeprat, takže si jízdu opravdu užívám. Jasně, že ostrý naháč z toho nikdy nebude, na to se to pořád trochu moc houpe a vlní, ale prasit se s tím dá opravdu slušně. Je to taková zvrhlá zábava, používat motorku stylem, ke kterému nebyla určena Myslím tím takové to plyn/brzda/plyn/brzda a do zatáčky klopit co to dá.
Tak dá se to na suchu v teple opravdu dost.
A na vodě ? Taky pohoda. Trochu jsem se bál toho zadku, přeci jen už je to starší vzorek a guma není vícesměsová. Ale drží opravdu dobře, takže cestování za každého počasí úplně v pohodě.
Terén Tak tady je to už o něco horší, přesně podle očekávání. Na suchu to nějakou šotolinku zvládne úplně v pohodě, jen nesmí člověk chtít v rychlosti zatáčet nebo brzdit. Je to takové vratké a trochu si to po tom povrchu plave a dělá co chce. Ale s rozumem se to dá. Na mokru je to samozřejmě bída, to znamená blátíčko projíždět ideálně s nohama na zemi a s nejvyšší opatrností, hlavně předek má tendenci pořád někam podkluzovat. Vzadu to kupodivu taková tragédie není, jasně že se guma v blátě zalepí a na trávě klouže, ale někam se s tím doklouzat celkem i dá. Takže maximální spokojenost !

A když se ještě vrátím k tomu důvodu, proč jsem nazul právě tyto pneu - podařilo se z toho udělat plnohodnotný cesťák ? Mmmm, ne tak docela. Pořád musím vzpomínat na Versyse...sice uměl jezdit jen po silnici a terén mu nevoněl. Ale ta zábava ! Motor se ochotně vytáčel (BMW je ve vyšších otáčkách hrozný vibrátor, vyplatí se jezdit spíš "na krouťák"), motorka byla dobře ovladatelná (to jsou ty 17" kola, na silnici jednoznačně lepší), nehoupala a nevlnila se (kratší zdvihy a tužší podvozek je na silnici také lepší) a sedačka byla pohodlím úplně jinde.
Zkrátka není to špatné, ale není to ono. Je to prostě kompromis a člověk si nemůže myslet, že nazutím silničních pneu z toho udělá čistě silniční motorku, to takhle nefunguje. Je to stroj na silnici i do terénu, takže vysoká stavba, delší zdvihy , měkčí pérování a velké přední kolo prostě musí být na silnici negativně znát.
Jo, mám tam to nové péro. Takže vzadu je to dle nastavení měkčí nebo tvrdší (na hladké silnici vždycky nejtvrdší Sport) a je to znát. Ale předek je prostě takový nijaký. V terénu trochu tužší a méně citlivý než bych si představoval a na silnici je to zase moc měkké. Nastavit se to bohužel nijak nedá a mně nezbývá než si na to zvyknout. Přední vidlice je zkrátka teď nejslabším článkem stroje. Můžu provést upgrade - koupit plně stavitelné vnitřky, cartridge, aby byl podvozek celkově vyvážený. Ale nevím jestli se mi chce, když to stejně není úplně ono.

A tak zase zvažuji za co bych BMW asi tak vyměnil Zatím mě napadá Yamaha Tenere 700, ale také by nemusela být špatné nová Aprilia Tuareg 660. Nic těžšího nechci, žádný litr a více. No čas ukáže...

• Tři různé vyjížďky - krátké zamyšlení

To bylo na podzim řečí, jak budu na jaře Trutníka prodávat a ejhle - ono nic. Je ta motorka tak skvělá ? Je a není. Je, protože po zbořené Yamahy Tenere 700 nic jiného podzimně-jarního (rozuměj kde na mě nefouká a mám te

Vloženo: 14.05.2023
    Uskutečněno: 14.05.2023
  • takové malé srovnání

"Mně se moc nechce, od srpna jsem nejezdila, jedna vyšší obluda než druhá, pořádně z toho nedosáhnu na zem, akorát ti s tím praštím, je zima a bude mokro a stejně tomu moc nerozumím..." Tak přesně takhle argumentoval

Vloženo: 24.10.2022
    Uskutečněno: 23.10.2022
  • Test Yamahy Tenere 700

Proč je svezení na Yamaze Tenere 700 v deníku u BMW ? Jednoduše, protože jsem tam jel na BMW :-) Takže jsem měl výbornou možnost bezprostředního srovnání. A jaké to bylo ? Ve zkratce: Yamaha lepší motor, vzhled, zvuk

Vloženo: 12.05.2022
    Uskutečněno: 11.05.2022