Aprilia Tuono V4R (2011)

Vlastník mada204
Vloženo 20.3.2021
Aktualizováno 3.5.2022

Vloženo: 19.05.2021, Uskutečněno: 19.05.2021, Stav tachometru: 26600 km, Zhlédnuto: 85x

Po necelých 800 kilometroch mi úplne kľakla 4ka v prevodovke. Už predtým sa ťažšie radila, niekedy vyskočila... no na záver aj po zaradení vôbec nedržala a preklzovala vďaka zrazeným hranám. Obrovská výhoda V4ky od Aprilie je, že má kazetovú prevodovku. Teda stačí dať dole veko, spojku, odpojiť radičku a dať dole reťazové kolečko a prevodovku máte behom pár minút na stole. Nasleduje relatívne jednoduché odstrojovanie koliečok z hriadeľu odstránením poisťovacích krúžkov.

Konkrétne boli zlé až 4 koliečka. Na moje šťastie mal známy predtým Tuono a mal na ňom podobný problém. Po predaji mu ostala komplet celá prevodovka, ktorú som odkúpil. Všetky kolieska a vidličky ktoré som potreboval mala OK, tak som si vyskladal TIP TOP prevodovku.

Toto je asi mierne zložitejšia robota, ako výmena statoru, rotoru, regulátoru, ale dalo sa to zvládnuť, najmä so správnym náradím. Nasledovná schéma mi pomohla v momente, kedy som sa totálne pomýlil pri skladaní koliečok naspäť na hriadeľ:

Teraz snáď prevodovka vydrží ďalších X tisíc km.
Ak Vám môžem odporučiť, dodržiavajte rady výrobcu a neraďte s QS pri nízkych otáčkach.

EDIT: Už po pár kilometroch som pocítil obrovskú zmenu. Prevodovka je oveľa presnejšia, rýchlosti tam padnú hneď a s istotou. Oveľa presnejšia je aj radiaca páčka, nemá vôľu ako predtým.

Hříbek (59) napsal 20.05.2021 v 08:57+1

Pěkná práce v servisu by jsi za to dal majlant, není nad to, se v tom trošku porýpat

1 reakce

mada204
mada204 23.05.2021 v 13:07

Ďakujem, veru, v servise by to nebol moc lacný špás. Jedno šťastie, že Tuono má kazetovú prevodovku a je to teda relatívne jednoduchá práca.

• Oprava prevodovky

Nepresné radenie ktoré som opisoval aj v recenzii bolo spôsobené povolenou skrutkou ktorá vymedzuje pohyb pre selectoru. Radička občas ostala zaseknutá hore, alebo dole. Skrutku som dotiahol a dal na lepidlo podľa manuál

Uskutečněno: 16.04.2022
  • Väčší servis

Kontrola ventilových vôlí ktoré sú pri tejto moto dosť dôležité, (nebolo potrebné nastavovanie, všetky boli v rámci tolerancii) Výmena sviečok za nové, Výmena vzduchového filtru, Prečistenie airboxu, throttle bodies

Typ: Údržba
    Uskutečněno: 24.03.2022
  • Pretesnenie veka alternátoru

Je to bežná vada týchto motorov , kedy sa cez gumičku ktorá je okolo zväzku káblov dostane olej von. Oprava spočíva z riadneho vyčistenia a aplikácie motorového silikónu okolo danej gumičky. Únik oleja bol odstránený. Zá

Typ: Oprava
    Uskutečněno: 18.01.2022