Logo Wakan Wakan
  • R

Informace o značce

Znáte francouszké výrobce motocyklů Scopa, Wakan nebo Auviton? A víto co mají společného? Ne? Zakladatele Joela Domergua! Pojďmě si v krátkosti projít jejich zajímavý příběh.

Historie značky

Francouzská malá značka Wakan Motorcycles má poměrně zajímavou, i když krátkou, historii. Všechno to začalo, když Joel Domergue, zakladatel značky, dostal jako dárek od rodičů kolo. Jenže to kolo se mu nelíbilo, takže si Joel řekl, že si postaví svoje vlastní podle svých představ. V jeho patnácti letech byly téměř všechny motorky a kola, které měl, upraveny a Joel snil o tom, že jednou bude mít svoji vlastní firmu, kde bude stavět motorky podle svého.
Po třinácti letech práce v sektoru jaderného průmyslu založil svoji první továrnu na výrobu motorek - Scopa. Značka Scopa zaznamenala několik let úspěchu, prodalo se okolo 6 000 kusů motorek a úspěchy zaznamenala i ve světovém šampionátu v trialu s jezdcem Grahamem Jarvisem.
Zajímavé je, že Joel Domergue propagoval a prodával svoje motocykly na zahraničních trzích s pomocí místních firem. Například na japonském trhu využil čtyři místní firmy k propagaci a prodeji značky Scopa. Taková obchodní strategie nebyla předtím ještě nikdy úspěšně použita.
Ovšem Joel měl jeden svůj sen – postavit si vlastní roadster. Proto v roce 2003 odstoupil z funkce prezidenta Scopy, značku prodal a ve svých 47 letech se pustil za svým snem. Začal jednat a spolupracovat s několika firmami, například S&S, a výsledkem toho byl první prototyp z roku 2005. O rok později přišel Joel se třemi dalšími motocykly a vznikla značka Wakan.

Dalších několik let bylo pro nově vzniklou firmy klíčových. Zákazníci požadovali technologicky vyspělé a výkonné motocykly. Joel spustil prodej motocyklu Wakan 1640 ve verzi Road a Sport se vzduchem chlazeným 1640 ccm 45o dvouválcem od firmy S&S. Základem motocyklu byl miniaturní rám a obrovský motor, což působilo hodně atraktivně.
Přestože byl model 1640 velice povedený, prodej se nedařil podle představ a finance na fungování mladé společnosti ubývaly. Vypadalo to, že Wakan Motorcycles upadnou v zapomnění po tak krátké době své existence. Ale majitel se rozhodl zkusit to znovu a tentokrát snad lépe!
Wakan Motorcycles se přejmenoval na Auviton Motorcycles a do světa vypustil model Collector, který je více méně velmi podobný modelu Wakan 1640. Collector bude k dispozici ve třech hlavních variantách GT, Race a Roadster. Čtvrtou možností je nechat si postavit motocykl podle vlastního přání. Auviton a Joel Domergue hladají distributory po celém světě. Čas ukáže, jestli se nyní tomuto krásnému motocyklu podaří prorazit.

Pokud Vám v článku chybí některá data z historie, budeme rádi, když nám pošlete doplnění.


TOPlist