Logo TGB TGB

Informace o značce

Taiwanská značka TGB (Taiwan Golden Bee; „Taiwanská zlatá včela“) je v rámci ostrova u Číny jedním z největších výrobců skútrů, čtyřkolek a motorů (obvykle uváděna třetí za dominantní dvojicí Kymco a SYM) a celosvětově je jedním z největších výrobců dílů do skútrů, zejména variátorů.

Historie značky

Společnost založil 1. dubna 1978 Chi-Fu Chang, který už v šedesátých letech vyráběl, ještě jako šéf společnosti Taiwan Vespa, skútry v licenci italského Piaggia. TGB se tedy zpočátku své samostatné existence zabývala výrobou jednotlivých skútrových komponentů a až později se pod těmito třemi písmeny začaly objevovat také kompletní skútry. V současnosti vlastní společnost na Taiwanu hned několik výrobních areálů – továrna Ping Tung vyrábí variátory, jejichž hlavními odběrateli jsou krom samotné TGB také světové koncerny jako např. Piaggio, Rotax, Peugeot, Minarelli, Morini, Polaris nebo SYM. Kompletní motory, skútry a čtyřkolky sjíždějí z montážních linek továrny Young An.
V portfoliu společnosti se zabydlely skútry v objemech od nejmenších padesátek až po větší třístovky. V současnosti se TGB symbolicky vrací ke svým „italským“ kořenům, to v podobě elegantních modelů Bellavita v objemech 125 a 300 ccm.

Pokud Vám v článku chybí některá data z historie, budeme rádi, když nám pošlete doplnění.


TOPlist