Nová Yamaha R1 spatřena při testování

Jeden z prvních prototypů příští generace Yamahy R1 byl zachycen při důkladném testování továrními jezdci. Stroj byl srovnáván s BMW S1000RR, který je nositelem standardů v kategorii litrových motocyklů.

Nová Yamaha R1 spatřena při testování
Nenechte se hned při prvním pohledu na špionážní fotky od kolegů z MCN zmást dočasnou kapotáží, která je od konečné podoby velmi vzdálená. Ve skutečnosti je motocykl částečně schován do karoserie modelu R6 z roku 2008, která působí jako velmi přesvědčivý převlek. Bližší pohled však odhalí, že se nejedná o er šestku.
Nejlepším vodítkem k odhalení pravé identity motocyklu jsou výfukové svody vedoucí do postranní koncovky výfuku. Svody jsou mnohem větší než u modelu R6, což je vzhledem k většímu objemu motoru pochopitelné, a jejich umístění pod a za motorem poukazuje na zásadní změnu v uvažování designérů při vývoji R1.
V minulých letech byl totiž model R1 výrobcem představován jako luxusní motocykl vyšší třídy, zatímco R6-ka byla spíše extrémní závodní replikou. V té době měl model R1 výfuk vyvedený pod sedlem. Pohled Yamahy na R1 se však změnil a tomuto řešení, jak se zdá, odzvonilo. Nová R1 bude mít výfuk vedený po straně, jako tomu je u modelu R6.
Ačkoli tato změna nevypadá nijak zásadně, vedla k mnoha dalším úpravám šasi motocyklu. Zadní kyvná vidlice je vyztužená shora a zadní tlumič je umístěn mnohem výše než u předchozí generace, aby vzniklo co nejvíce prostoru pro svody nově umístěného výfuku.
Větší závodní ambice motocyklu potvrzuje i jeho přední část. Oproti předchozím generacím byl dvojitý přívod vzduchu po stranách nahrazen jedním centrálním. Toto řešení je opět převzaté z modelu R6, kde se osvědčilo. Prozatímní postranní panely z R6-ky byly upraveny tak, aby zůstala odkryta převážná část motoru a bylo dosaženo jeho dostatečného chlazení. Motor samotný byl také přestavěn. Klikový hřídel byl posazen výše, aby vytvořil další prostor pro již zmiňovaný výfukový systém.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 3.62
Známkováno: 8x

Motokatalog.cz

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.hsq_rijen
Objednat reklamu
TOPlist