TOP 10 českých hradov

Na internete sme našli rebríček najkrajších českých hradov, tak sme naplánovali týždeň v sedle. Bouzov - Pernštejn - Kost - Bezděz - Kokořín - Karlštejn - Křivoklát - Loket - Zvíkov - Rožmberg.

Na internete sme našli túto stránku. Ela plánuje veľmi rada, tak sme dokúpili posledné chýbajúce kúsky v Moteame Šurany a vyrazili na 1700 km okruh po top 10 hradoch v ČR.

Ja lietanie a lietadlá môžem kedykoľvek, takže keď sme videli odbočku na Letecké múzem Kunovice, odbočili sme. A Kroměříž - toto nádherné mesto sa nám cestou ponúklo na prechádzku, večeru a prenocovanie (Penzion a vinoteka Hrozen uschová aj moto).

Ďalej odovzdám slovo Ele, tak ako zachytávala deň za dňom do denníka.

Po dni 0 ( približovali sme sa) 🏍️🏍️ začal Deň 1.

A to sme si teda v celku naložili. Hlavne pre mňa bola cesta tak na dve riadne dávky kinedrylu 😂 o zákrutách sa mi bude ešte dlho snívať. Nás manželský celodenný dialóg do komunikátorov sa zúžil na ostrá vpravo a ostrá vľavo 😂Ale popri šialených milión kilometroch cestami 850tej kategórie sme navštívili 1. Hrad Bouzov (krásny,pekná prehliadka),

Hrad Perštejn (krásny ale prehliadku sme nestíhali)

a do cesty sa nám postavil aj krásny Litomyšl.

(Tu pridám ja ponaučenie, že na parkovisku na mačacích hlavách treba STÁLE moto na centrálny stojan... nemusel by som riešiť škodovú udalosť s majiteľkou Oktávky)

Ale to najlepšie a držte nám palce aby nebolo posledné, je ubytovanie v Zámku Holovousy (podľa mňa upírskom zámku a tak si šatku nechám celú noc ) 😂

Deň 2.

V Čechách, kde si odpľujete, tak je hrad alebo zámok 😂, tie vlastnili šľachtici. Politici, tí sú lepší, majú vlastné dediny.

Č.3 v top 10 bol hrad Kost. Mali sme prvý vstup, malá skupinka, skvelá sprievodkyňa = zatiaľ pre mňa TOP.

Č.4 mal hrad Bezděz. Tam sme na prehliadku nešli, bolo 37 stupňov, vražedné 2 km pešo na hrad.

Mimo poradia sa nám priplietol do cesty hrad Houska s (vraj) bránou do pekla. Myslím, že je to povera, keďže ja som sa odtiaľ vrátila 😂

Posledný v rámci dňa bol Kokořín. Maličký, fotogenický, s výbornou prehliadkou. Akurát že pri výstupe naň som skoro umrela a viac to opakovať nebudem 😂 (českých cca 500 metrov je naozaj len približne)

Tieto štyri hrady boli pri 100 najazdených kilometroch. Výlet je to aj motorkový a tak po výbornom českom jedle (restaurace Pobuda) sme sa vydali na jazdu kým sa nezotmie. Po 120 km sme sa dostali až do Srbska kde budeme spinkať, rovno na brehu Berounky.

Deň 3

Ráno zo Srbska sme to mali iba skok na hrad č.6 Karlštejn. No po pravde, je fotogenický, ale cesta k nemu je ako keď sa kolotoče rozložia. Na mňa strašne turisticky pre fláknutý a veľa povyku pre nič. A ešte aj noc na Karlštejne sa natáčala viac na Křivokláte 😀.

A tak sme sa presunuli na hrad č.7, už spomenutý Křivoklát. Veľmi pekný výklad, oveľa krajšie prostredie a hlavne menej tých všelijakých stánkov.

Po prehliadke nás čakal presun až ku Karlovým Varom na hrad č.8 Loket. Z diaľky nádhera a tak sme si dali aj prehliadku. Ale išlo zatiaľ o najväčšie sklamanie. Výklad strašný, to že sa sprievodca zasekával, lebo si to nepamätal, bolo to najmenej. Nemalo to ani hlavu ani pätu. Po 10 minútach utrpenia sme sa od skupiny oddelili a zvolili okruh samostatnej prehliadky.

To som si myslela, že už môže byť len dobre.... omyl ...  nasledovala cesta, na ktorej zákruty neboli zákruty, ale kolotoč (skoro som si navracala do prilby 😊 )  Našťastie úspešne zvládnuté a nakoniec, po záverečnom off-roade, sme dorazili na chalupu k našim kamarátom do Chotetína, kde nocujeme.

Deň č.4

Po veľmi výživnom off-roade hneď zrána (v noci pršalo), ktorý som samozrejme celý prešla ako na odrážadle, sme sa zastavili najskôr vybaviť v Přešticiach nejaké rodinné záležitosti. A šup na hrad č.9 Zvíkov (na Orliku sme už boli a nevošiel sa do top 10). Napriek daždivej predpovedi bolo krásne počasie a hrad naozaj stál za pozretie a to nehovorím o nádhernom sútoku Otavy a Vltavy.

Presvedčený o tom, že nesprávna predpoveď vydrží aj naďalej, sme sa vydali na ďalšiu cestu. Sem tam padla kvapka a my sme stáli pred tou klasickou hamletovskou otázkou : „dať nepremoky, či nedať nepremoky“ .... No, nedali sme a za Českými Budějovicami som žmýkala aj nohavičky 😂. Ale stálo to za to, stihli sme dôjsť do najkrajšieho českého mesta - Českého Krumlova. Večerná prechádzka po daždi bude určite pre mňa naj zážitok aj keď rifle mi veru do zajtra nevyschnú.

Deň č. 5

Po prebudení sme sa museli rozhodnúť, či zostať v Českom Krumlove, ktorý nás absolútne ohúril, alebo splniť svoju misiu a pokračovať. Rozhodli sme, že Krumlov si zaslúži samostatnú návštevu a určite sa sem vrátime na dlhšie. A tak sme pokračovali po zdĺž Vltavy na hrad č. 10 Rožmberg. Hrad s nádhernou prehliadkou, počas ktorej začalo znova pršať. Tak sme prvý krát na celej trase natiahli nepremoky ( aj Michelin by ma zamestnal do reklamy 😂). Samozrejme pozreli meteoradar a rozhodli sa trošku podvádzať a "skrátiť" si cestu cez Rakúsko. Google navigácia nám ju skrátila 6 km lesnou cestou pre cyklistov. Ale aspoň prestalo pršať. Aby sme sa pri skratke a vyhýbaní sa dažďu neulievali tak sme dali aj jeden Austrianský burg Rosenburg.

No a potom už len návrat do českého krásneho Mikulova. A po dobrej večeri krásnu dobrú noc.

Deň N (návrat)

Tak sme doma. Dnes nás sprevádzalo začiatočnícke motorkárske šťastie a z Mikulova až do Šurian ani kvapka. Takže máme za sebou úspešne 1700 km 12 hradov 2 zámky kopec krásnych miest a milión zážitkov. KONIEC

Môj dodatok: zo spomínanych 10 hradov by som ja osobne dal len tieto - absolútna topka Kost, potom Kokořín, Bouzov, Křivoklát, Zvíkov.

A Český Krumlov je mesto, ktoré ma očarilo ABSOLÚTNE.