Filmová jízda na skútrech

Den 3 - úterý 26.7.

(ze zápisu v deníku)
Je 21:33 a my máme za sebou další den a zároveň další část cesty. Ráno mě probudil maličký bolehlav, ale já se tomu ani vlastně nijak nepodivuji, protože po litru a půl vína s 7dcl coca coly to ani jinak dopadnout nemohlo :D :D :D . Pácháme takové ty zbytečnosti jako kafe, snídani, čištění zubů a vyklepávání ospalek z koutků očí a nakonec si to tady ještě fotíme za světla. Tábořiště U Hrocha opouštíme něco málo po 8 h.a štrádujeme si to ke Konopišti, kde se ve filmu „Jáchyme, hoď ho do stroje“ v melodií hrajícím  mustangu objevil opravdový komik Luděk Sobota a v něm se cestou na tento zámek proháněl coby František Koudelka. A určitě stojí za zmíňku další herci, kteří si zde zahráli nemalé role, jako Marta Vančurová, Josef Dvořák, Václav Lohniský, František Husák, Josef Hlinomaz, pan Lipský a další. A samozřejmě na hlášky hlavního hrdiny Františka zapomenout taky nelze: „Tak kdepak je ten prďola co tady čepuje to pivo“, nebo „Sts Chvojkovice Brod – no zřejmě slušnej oddíl.“… Jen bohužel, toto místo jsme projeli opravdu na rychlo, neb pro mou vínovou indispozici jsme se zdrželi, protože jsme museli před touto zastávkou na delší dobu zastavit. Pravdou totiž je, že jsem v hlavě měl miliony malinkých permoníčků, každý z nich měl u sebe malinkou kovadlinku a v ruce maličké kladivo. A jak už se po takovém bujarém večeru stává, valili těmi kladivy do těch kovadlinek co to šlo a já tím pádem měl hlavu jak v Třeskoprskách  :(  :(  :(  . Ale jednu výhodu to mělo – na benzínce (kde jsme zastavili) se s námi dal do řečí pán, který v ČR distribuje značku Loncin a ten po vysvětlení proč se na takových malých skútrech vláčíme takovou dálku řekl, že on je tím pánem za volantem traktoru v jednom díle filmu Slunce, seno... Pokračovali jsme do Křečovic, kde si ve filmu Zdenka Svěráka „Vesničko má, středisková“
zahrál Otíka János Bán, jeho parťáka Pávka Marián Labuda, Jan Hartl záletníka Kašpara, Oldřich Vlach Kunce, Július Satinský  pilota Štefana, Petr Čepek žárlivého Turka … Na této návsi bylo všechno! Opět jsem se dostal do toho dění ve filmu a můj pocit nelze písmenky popsat….. Prostě je to tak. „Po žních jdeš k Turkovi.“, „Vy jste se zase kochal, pane doktore.“, nebo „To neděláš dobře, Jaromíre“. Projíždíme  i Višňovou, kde se natáčel fantastický seriál „Chalupáři“,
v němž jsme měli možnost zhlédnout perfektně zahrané role známými pány Jiřího Sováka jako Evžena Humla, Josefa Kemra jako jeho spolubydlícího Bohouše Císaře, Vladimíra Menšíka jako řidiče autobusu Tondu Čiháka, velkou umělkyni Jiřinku Bohdalovou, Janu Hlaváčovou, Gabrielu Vránovou a hromadu dalších, výborných herců. Fotíme se u rýbníka, kde se točil díl „Kapr“ a opravdu - nejspíše to má člověk v sobě, ale navštívení takového místa na některých lidech opravdu něco zanechá. A na mě a Trotlovi dvojnásobně.
Projíždíme Dobříš, kde se točily některé záběry „Princezny ze mlejna 2“, Blatnou a kde se točila „Šíleně smutná princezna“ s Helenou Vondráčkovou, Václavem Neckářem, Jaroslav Marvan, Bohuš Záhorský, Josef Kemr, Antonín Jedlička ..., československá komedie Zdeňka Podskalského „Bílá paní“ a část záběrů pohádky „Pyšná princezna“ a konečně přes Strakonice do Hoštic kde jsme 16:30 dnešní cestování ukončili.
Ano, Hoštice jsou cílem dnešního cestování  a vidět toto místo na vlastní oči, je nezapomenutelný zážitek. Série filmu Zdenka Trošky „Slunce, seno ...“ vás tady napadá ze všech koutů a snad na všech místech vidím běhat pro mě největší české herecké hvězdy. Helenu Růžičkovou, Jiřího Lábude, Oldřicha Kaisera a Martina Dejdara, Luďka Kopřivu, Jiřinu Jiráskovou… Obešli jsme se Zdendou místa a ze všech míst na nás sálala energie této série filmu Slunce, seno … Dokonce člověka nak nějak nutí si u vlakového nástupiště říct: „Nezastavujeme, máme zpožděníííí!“, nebo si pod okny již skoro rozpadlé fary začít zpívat popěvky paní Jiráskové/Hubičkové „Pááápapapapapapapapapááááááááááá….“, či si vzpomenout na hlášky typu: „Mi řekni, prosím tě, co na tom chlastu pořád máš. To víš, já ti to řeknu …“. Je to tady všude. Toto místo je pro mě asi nejvíce nabito energii filmového natáčení. Možná proto, že se z této vesničky stalo takové poutní místo, možná za to může ten jelen na domu, nevím...
Stan a skútry se stavem tacha 10 347 stavíme na louce za JZD, za tímto autobusem. Obcházíme všechny nám známe místa, přes vrata koukáme do kravína či na Vencovu motorku a pojizdnou posltel a na ranči Šimona Pláničky, v nově otevřeném bufetu U Škopků se stavujeme na dlabanec. Zastavují tady autobusy, lidé si všechno fotí, je tady opravdu celkem rušno, ale co je neuvěřitelné – kolem 20 h. se obec ponoří do naprostého ticha a slyšíte jen traktor na poli, který přes to všechno i nadále sváží z polí obilí, nebo které občas naruší zabučení krávy... Je to naprostá nádhera. Pánové a po cestě nám přeci jen začlo ch*át. Sice jen asi 14 kapek, ale stalo se.

Trasa:
Sázava – Konopiště – Višňová – Křečovice – Dobříš – Březnice – Blatná – Strakonice – Hoštice, 196 km.

Den 4 - středa 27.7.

Probouzí nás typický vesnický ruch - nastartovaný kombajn, bučení kráv, burácení motocyklu projíždějícího po cestě kolem našeho stanu. Řekl bych, že nějaký strejda jede do vedlejší dědiny do roboty… Ale pro nás městské lidi má i toto své kouzlo.
Opět zvládáme posnídat, uvařit si kafe a toto místo naplněné Škopkovo – Konopníkovic energii kolem 8:30 opouštíme. V sobě mám takový stísněný pocit. Je to tady pro mě nové, ale přeci jen to tady znám. Naposledy zastavíme na drážní zastávce, kde přesně vidím toho kouzelného dědu, jak Šimonovi ukazuje jak má vyskakovat s přibržďovaného vlaku. Je mi smutno :( ...    Ale co už, musíme pokračovat v cestě a to i cestou, necestou. V Netolicích zastavujeme pro nutnost dotankovat pohonné hmoty a po malé pauze vedeme kola našich skútrů k Hluboké nad Vltavou. Toto místo se může pyšnit filmováním pohádky „Pyšná princezna“ – kde si Alena Vránová zahrála krásnou princeznu Krasomilu, Vladimír Ráž krále Miroslava, Stanislav Neumann starého krále, Jarmila Kurandová hodnou babičku …
... a dále pokračujem k Třeboni, kde již ve 12:00 obdivuji asi nejkrásnější místo, které jsme v průběhu této akce navštívili.
Jsem jako v pohádce a mé pocity by šly jen stěží popsat. Trotlík mi vypráví něco málo o historii tohoto města, procházíme se po nádvoří zámku, pivovaru  a oba obdivujeme preciznost stavitelství  Petra Voka. V jednom místě se dočítám, že se zde filmoval český seriál „Území bílých králů“ ve kterém si zahrál Pavel Zedníček,  Martin Růžek, Oldřich Vlach, Jan Kanyza, Miroslav Etzler, Michal Suchánek, Ondřej Vetchý, Jana Hlaváčová, Ladislav Potměšil, Petr Nárožný, Miroslav Vladyka, Roman Skamene … Na víc máme nádherné počasí a věřím, že kdybychom se tady procházeli v dešti, pocity by tak silné nebyly. Je 13:30 a my toto místo opouštíme, abychom něco před 16 h. projížděli Jindřichovým Hradcem. I když je toto místo nádherné, zdržujeme se minimálně. Zdendovi povídám, že sem stejně mám v plánu dostavit se i s rodinou a tak stavíme jen na mostě pro jedno foto...
... a tak tak ujíždíme rómské menšině, která se evidentně chtěla na mém ověnčeném Nimbusu přiživit. Dotankováváme do plna, stavíme u bankomatu a směřujeme k místu našeho dnešního ubytování – Auto camp Komorník u Kunžaku. Se stavem 10 498km na Nimbusím kolečku končíme dnešní cestu a co se ujetých kilometrů týče, je to nejslabší den. V 17 h. jsme již ubytování, jdeme se najíst, napít. Jen se spánkem musíme krapet počkat, neb tento den do campu zavítala živá muzika a želbohu, muzikanti i tanečníci mají výdrž a užívají si dloooouho, dlooooouho přes půlnoc. Ale to ví Trotl, já to vše zaspal spánkem spravedlivých.

Trasa:
Hoštice – Volyně – Bavorov – Netolice – Hluboká nad Vltavou – Třeboň – Jindřichův Hradec – Kunžák, 151 km.