GP Katalánska – Páteční tréninky v Montmeló

MotoGP – 1.volný trénink

V polovině tréninku královské kubatury vedl domácí závodník Aleix Espargaró (Team Suzuki Ecstar) časem 1'42,217 sekundy. Suzuki přivezla do Katalánska modifikovaný motor a pár dalších zlepšení a pokud má být toto výsledek, tak to rozhodně bude zajímavý víkend pro všechny fanoušky japonské značky. Jenže do konce tréninku zbývalo víc jak dvacet minut a bylo jasné, že časy půjdou ještě dolů. Druhý Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha MotoGP) ztrácel 0,241 sekundy, třetí Marx Márquez (Repsol Honda Team) byl o 0,364 sekundy pomalejší. Také Honda má v Barceloně určitá zlepšení zejména elektronické části, čímž mají v plánu zlepšit příliš agresivní projev pohonné jednotky. Český závodník Karel Abraham (AB Motoracing) byl s časem 1'44,710 sekundy osmnáctý v pořadí.

Na dráze byl britský závodník Cal Crutchlow (CWM LCR Honda), který si pádem v Itálii zranil kotník a musel těsně před GP Katalánska podstoupit zdravotní prověrku u hlavního lékaře. Dvacet minut před koncem úvodního tréninku pařil jezdci tovární specifikace RC213V sedmý čas 1'42,957 sekundy. Do katalánského závodního víkendu nastoupil také nejlepší jezdec kategorie Open Hector Barbera (Avintia Racing), který těsně po Mugellu podstoupil v Barceloně operaci předloktí. Španěl byl v pětadvacáté minutě tréninku s časem 1'45,138 sekundy jednadvacátý.

Deset minut před koncem tréninku zůstával na prvním místě Aleix Espargaró. Jorge Lorenzo ani Marc Márquez prozatím jezdce Suzuki nedokázali překonat, ale ani do této chvíle ohrozit tím, že by svá maxima posunuli o něco výš. V Márquezově garáži usilovně pracovali technici Hondy a vše bedlivě sledoval Shuhei Nakamoto, šéf HRC. Čtvrtý čas měl na kontě Dani Pedrosa (Repsol Honda Team), pátý byl Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP). Karel Abraham si zatím vedl dobře, protože byl šestnáctý s časem 1'44,027 sekundy, těsně za čtrnáctým Nicky Haydenem (Aspar MotoGP Team) a patnáctým Stefanem Bradlem (Athinà Forward Racing).

Ve čtyřicáté minutě zajel 1'42,018 sekundy Dani Pedrosa a posunul se do čela tabulky časů prvního tréninku. Alex Espargaró ztrácel dvě desetiny, ale ve svém čtrnáctém kole jel čas znovu na první pozici, bohužel mu nevyšel poslední sektor. Navíc nejrychlejším jezdcem byl v tuto chvíli Marc Márquez, jenž překonal čas Daniho Pedrosy rozdílem dvou desetin. Karel Abraham znovu zrychlil a časem1'43,008 sekundy se posunul na výbornou třináctou příčku.

První trénink třídy MotoGP vyhrál časem 1'41,808 sekundy Marc Márquez. Druhý v pořadí je Dani Pedrosa, třetí Aleix Espargaró. Časy do pátého místa zajeli Jorge Lorenzo a Maverick Viñales (Team Suzuki Ecstar), takže v Top5 jsou obě Suzuki. Karel Abraham trénink dokončil třináctý, šest tisícin za dvanáctým Scottem Reddingem (Estrella Galicia 0,0 Marc VDS Racing) a v pozici druhého nejrychlejšího jezdce kategorie Open, což je v případě českého závodníka velmi dobrý vstup do katalánského víkendu.