GP Japonska – Divokou kvalifikaci vyhrál Lorenzo, Rossi druhý

Sobotní program tréninků a kvalifikací absolvovali jezdci a týmy mistrovství světa na suché dráze, ale ve srovnání s pátkem o něco studenější. Výrazným momentem sobotních jízd je vážná nehoda Alexe De Angelise, který skončil v nemocnici. Dle posledních zpráv je při vědomí a prochází celou řadou zdravotních testů. Pole position na startu závodu MotoGP vybojoval Jorge Lorenzo, který jen těsně porazil týmového kolegu Valentina Rossiho. V třídě Moto3 startuje první Romano Fenati, v třídě Moto2 Johann Zarco. Z českých závodníků zajel Jakub Kornfeil osmý kvalifikační čas, ale kvůli penalizaci z třetího tréninku do závodu odstartuje jedenáctý. Karel Hanika se do závodu kvalifikoval dvacátým časem. V Motegi je znát změna počasí a to znamená, že v den závodu to bude ještě zajímavé.

Moto3 – 3.volný trénink

Ve vysokém tempu pokračuje Niccoló Antonelli (Ongetta Rivacold), který vyhrál také třetí a poslední trénink nejnižší kubatury, když byl s časem na kolo 1'56,572 sekundy velmi blízko překonání stávajícího rekordu na kolo. Ten na okruhu v Motegi drží od loňského roku Danny Kent s časem 1'56,555 sekundy.

Druhý čas v pořadí zajel Jihoafričan Brad Binder (Red Bull KTM Ajo), který na na italského závodníka ztrácí 0,346 sekundy, třetí byl Portugales Miguel Oliveira (Red Bull KTM Ajo), jehož ztráta představuje 0,372 sekundy. Časy do pátého místa zajeli Jorge Navarro (Estrella Galicia 0,0) a Romano Fenati (SKY Racing Team VR46).

Z českých závodníků zajel v sobotu dopoledne dvanáctý čas 1'57,549 sekundy Jakub Kornfeil (Drive M7 SIC Racing) jenž je společně s třináctým Belgičanem Livio Loiem (RW Racing GP) poslední v jedné sekundě na Antonelliho. Karel Hanika (Red Bull KTM Ajo) to měl s pádem a dosažený čas na kolo 1'58,766 sekundy mu prozatím stačí na devětadvacátou pozici výsledkové listiny.

Na zemi v průběhu tréninku skončil Enea Bastianini (Gresini Racing Moto3) Tatsuki Suzuki (CIP), Andrea Migno (Sky Racing Team VR46), Jorge Martin (Mapfre Team Mahindra) a Remy Gardener (CIP).

GP Japonska, Moto3 – 3.volný trénink