GP Japonska – Divokou kvalifikaci vyhrál Lorenzo, Rossi druhý

Moto3 – Kvalifikace

Po úvodních deseti minutách kvalifikace vedl tabulku časů Miguel Oliveira (Red Bull KTM Ajo) s maximem na 1'57,284 sekundy. Druhý Romano Fenati (SKY Racing Team VR46) ztrácel necelé čtyři desetiny, třetí Japonec Hiroki Ono (Leopard Racing) byl o 0,408 sekundy pomalejší. Na čtvrté pozici figuroval Francesco Bagnaia (Mapfre Team Mahindra), pátý byl Enea Bastianini (Gresini Racing Team Moto3). Jakub Kornfeil (Drive M7 SIC Racing) začal dobře a patřil mu šestý čas 1'57,789 sekundy. Karel Hanika (Red Bull KTM Ajo) byl s kolem za 1'58,530 sekundy devatenáctý.

V polovině kvalifikace měl provizorní pole position Niccoló Antonelli (Ongetta Rivacold) s časem 1'56,905 sekundy. Na druhé pozici byl výborně jedoucí Livio Loi (RQ Racing GP), třetí Miguel Oliveira (Red Bull KTM Ajo). Provizorní druhá řada patřila Bradu Binderovi (Red Bull KTM Ajo), pátý byl Hiroki Ono, šestý Danny Kent (Leopard Racing). Jakub Kornfeil své maximum nezlepšil a byl dvanáctý. Karel Hanika zrychlil jen o tři tisíciny a figuroval na třiadvacáté pozici.

Deset minut před koncem kvalifikace byli na dráze jen čtyři závodníci, zbytek zajel do boxů, kde probíhaly poslední úpravy nastavení a výměny pneumatik pro závěrečnou steč kvalifikačních časů. Romano Fenati byl s časem 1'56,484 sekundy na první pozici, ale v závěru kvalifikace spadl v páté zatáčce a to byla šance pro ostatní jeho soupeře. Dopředu chtěl Niccoló Antonelli, nejrychlejší jezdec dosavadní části víkendu, ale dvě minuty před koncem Ital spadl ve stejném místě jako Fenati. Výborně zajel Jakub Kornfeil, který se časem 1'57,089 sekundy posunul na šestou pozici.

První pole position kariéry jezdce mistrovství světa získal v novém rekordu okruhu Twin Ring Motegi Romano Fenati, když ještě před svým pádem zajel čas 1'56,484 sekundy. Z druhého místa odstartuje Miguel Oliveira, třetí Jorge Navarro. Niccoló Antonelli startuje z druhé řady čtvrtý společně s Enea Bastianinim a Danny Kentem, který už v neděli může slavit titul mistra světa.

Jakub Kornfeil zajel v kvalifikaci osmý čas 1'57,089 sekundy, ale bohužel český závodník je mezi jezdci, kteří po třetím tréninku dostali od vedení závodu penalizaci za pomalou jízdu blízko závodní stopy, což ve finále znamená ztrátu tří pozic na startu. Do závodu by tak měl odstartovat z jedenáctého místa. Penalizovaným jezdcem je také Alexis Masbou (SaxoPrint RTG), který do závodu vyrazí dvaadvacátý. Karel Hanika se do závodu kvalifikoval dvacátým časem 1'57,715 sekundy.

Kromě Jakuba Kornfeila se penalizace tři pozice na startu týká rovněž Alexise Masboua a rovněž byl penalizován druhý Miguel Oliveira a třetí Jorge Navarro.