Babetta 210 (1993)

Vlastník lapinj
Vloženo 25.11.2014
Aktualizováno 25.11.2014

Moja malá mrška :) Vlasntím ju už asi 11 rokov, teda dostal som ju v 15tich rokoch a samozrejme tešil som sa z nej ako malé decko.

První dojmy - Prvé dojmy boli zmiešané. Mal som 15 rokov, mal som vodičák AM, našetrených rovných 5000Sk a žiaden stroj :D . Jedno pekné ráno som sa prebudil a rozhodol som sa prepočítať si moje peniažky v prasiatku a doplniť si k nim nejaké tie korunky. Samozrejme moje Peniažky z ničoho nič zmyzli a ja som vedel že to boli rodičia. Celý deň som bol ofučaný nahnevaný samozrejme kto by nebol :D. Naši boli preč a ja som vymýšľal ako ich za to zdrbem :D. Keď sa vrátili domov otec zatrúbil a mama zakričala nech idem pred dom, ja nervózny a znechutený som natiahol tenisky na nohy vyšiel pred dom a uvidel otca ako z favorita vyťahuje babettu. Vraj "aha čo sme ti kúpili" :D mňa skoro na mieste porazilo nechápal som neveril som :D. Otec nalial benzín do nádrže naštartoval a vraví poď ju vyskúšať. Pridal som plyn a drb. Pylnové lanko sa roztrhlo :D ako rýchlo som na ňu sadol tak rýchlo som dojazdil akurát začal víkend tak si to vete predstaviť :D máte novú hračku doma a neviete sa s ňou zabaviť lebo musíte počkať na pondelok :D. Ako som bol nahnevaný že i peniaze zmyzli tak rýchlo ma to prešlo lebo rodičia mi za tie našetrené peniaze Kúpili túto babettu ktorá bola vo veľmi dobrom stave po starom pánovi. V roku 2004 (alebo 2003? už si nespomínam) kedy som ju dostal mala na tachometri len 5500km a motor bol ozaj vo výbornom stave.

Motorku bych doporučil pro - Moped je určený hlavne na krátke trasy, pre ľudí ktorý chodia do obchodu je ako stvorený hlavne ak majú košík. Samozrejme môžu sa na ňom jazdiť aj dlhšie trasy no je dobré mať babču v dobrom technickom stave ale veľa toho na nej nieje čo by sa mohlo pokaziť. Ak človek jazdí s rozumom tak vydrží ozaj veľmi veľa. Opravy niesú drahé ani náročné. Ale samozrejme človek čo ju chce opraviť musí byť nejakým spôsobom technicky zručný avšak oproti druhým motorom babetta má motor ozaj jednoduchý a nenáročný. Rozhodne Babča nieje pre tých čo jazdia rýchlo a na plný plyn. s rýchlou jazdou aj rapídne klesá totiž životnosť tohto stroja.

Doplňky na motorce - Za tie roky čo ju vlastním som na nej kadečo aj porobil, kadejaké experimenty úpravy :) asi naj doplnky sú Smerovky :) Montovali sme ich spolu s otcom klasické mini ovaly s bielym sklom, upevnené sú na držiakoch určené pre babetty, v dobe keď som to kupoval sa už veľmi nerobili a u predajcu kam chodím na diely som kúpil asi poslednú sadu ktorú mal. menil som aj páčky na riaditkách momentálne tam sú domino kvôli prepínaču, menil som aj stator s cievkami, pôvodný bol 6V/20W kúpil som tam 6V/20+10W, avšak smerovky ktovieako nešli, tá cievka navyše na klaksón bola dosť slabá, asi nepodarok druhovýroby, nedávno som zohnal originál babeťácky stator z prvovýroby o výkone 6V/32W a po výmene cievky smerovky blikajú krásne :)

Babettu som teda dostal pred asi 10-11 rokmi a počas tejto doby som na nej najazdil viac ako 20 tisíc Kilometrov. Jazdil som skoro stále okrem teda prvého ročníka na gymnáziu, kedy som trochu začal flákať školu a namiesto učenia som sa na Babette vyvážal po okolí... hrozilo mi prepadnutie z geografie tak otec zobral hrubú pásovinu ktorú pretiahol cez zadné koleso a zamkol silným zámkom :D. to bol asi polrok čo som na nej nejazdil a len sa na ňu pozeral :D . U nás doma bol trochu tvrdší režim takže také akože prepílim tú pásovinu nepripadalo v úvahu lebo by som z toho mal brutálny prúser a hrozilo že o ňu prídem nadobro tak som radšej podržal hubu a krok a kúsok mákol v tej škole aby som to aspoň dáko vykryl. Samozrejme začali sa letné prázdniny a otec mi ju za trest nechcel odomknúť chodil som mu píliť uši ako sa hovorí :D naveľa naveľa mi ju odomkol druhý týždeň letných prázdnin :D . Ale vráťme sa priamo k Babette, keď som ju dostal mala len 5500km a bola po starom pánovy ktorý zomrel a jeho vnuk ju predával. Predával ju za rovných 5000Sk v Lučenci. V tej dobe sme s otcom pozerali inzeráty a Babetta v dobrom stave sa vtedy predávala za 10-15 tisíc SK čiže táto kúpa sa ozaj vyplatila. bola celá čierna tak ako na Fotke. A to sa mi páčilo. Chromove diely mierne zaxoidované hlavne ráfiky. Na tie mi kamoš odporučil Citrodeko zriedené s vodou a behom chvíľky bolo všetko naleštené ligotavé... Farba krásna čierna, zobral som otcov kvalitný vosk na auto, babču poriadne umyl a voskom vyleštil ľudia sa ma pýtali či som ju práve novú kúpil alebo čo vyzerala ozaj k svetu :) Nejazdil som na nej málo, ročne okolo 2500-3000km a neskôr do 4000km. Počas celej doby som mal funčkný tachometer až na jediných asi 300km kedy som mal meniť zlé lanko ale nové som nevedel kúpiť. Samozrejme jazdil som s ňou šetrne. neprekračoval som 35km/h, to bola moja bežná cestovná rýchlosť občas som ju však poriadne prehnal nech sa prepáli :). Zo začiatku sa na nej jazdilo na M2Tčku a neskôr som prešiel na olej STIHL. Ľudia vravia že opadá karbon a poškodí valec, ja som na oleji STIHL najazdil vyše 10 - 15 tisíc km bez potreby výbrusu motor viac ožil. Originál sviečka čo bla v motore bola nejaká PAL, tá pri 6000km začala haprovať tak som kúpil sviečky BRISK, u tých bol taký problém, že každá BRISK vydržala 300km plus minus 50km čo bola bieda. tak som Prešiel na Champion a neskôr na BOSCH kde životnosť bola cez 3000km bez problémov a pri BOSCH W7AC som zostal doteraz.
Samozrejme boli na nej rôzne Problémy ako šmýkanie spojky a podobne, samozrejme bola nutná výmena čeľustí, Gufier, O-krúžkov a hlavne časom som zistil že moja babča je zo serie babiet ktoré majú na motore kontrolný šrób oleja navrtaný vysoko. Čiže oleja bolo dnu veľa a tlačilo ho do spojok, tak som tam začal dávať presne pol deci oleja do prevodovky a bol pokoj odvtedy. Medzi ďalšie závady je vyskakovanie rýchlosti akokeby motor mal zaradený Neutrál a to bola na chybe predlohová hriadeľ. Motor mi bez GO vydržal cez 20tisíc km pri nedávnej GO motora som menil aj predlohovú hriadeľ a problémy sa stratili. Samozrejme za tých vyše 10 rokov čo ju vlastním na nej bolo strašne veľa porúch ktoré som riešil ale musím povedať že Babetta je spoľahlivý moped ak sa o ňu človek stará ak to s ňou vie. Mne sa za tých vyše 10 rokov a vyše 20 tisíc km ani raz nestalo, žeby som kôli poruche musel volať odvoz. vždy ak som niekam šiel, vždy som sa na nej vrátil domov. je to moja srdcovka stroj môjho detstva :)

tatusak
tatusak napsal 30.11.14 v 12:08

Taky mám babetu a jsu s ní moc spokojený.Ročně najezdím asi tak 6000km

fantomasbike
fantomasbike napsal 30.11.14 v 10:21

Dobré počtení

RadikGP800
RadikGP800 napsal 29.11.14 v 22:29

JO, JO babeta je babeta.Taky jsem ji mel mel od "mala". Jezdila pekne.

Ivan_900i.e.
Ivan_900i.e. napsal 27.11.14 v 23:57

Lepší recenz na Babettu jsem ještě nečet.

Milan1963
Milan1963 napsal 26.11.14 v 11:14 10b.

Vypadá dobře, 10 bodů.