Babetta 210 (1984)

Vlastník littlebiker
Vloženo 7.3.2021
Aktualizováno 7.3.2021

Babetta 210.000. Vidlice s manžetami, prolis na nádrži, dekompresor, šroub uchycení sedla z boku - jedna z prvních verzí

První dojmy - Mé první jednostopé motorové vozidlo.

Doplňky na motorce - Stavitelné olejové tlumiče pro větší pohodlí

Pozor na to, co si přeješ...
Tak moc jsem chtěl mít něco, v čem bych se šťoural, smrděl benzínem a měl ruce od oleje, až jsem koupil Babettu a hrabal se v ní dva roky, než se z ní stal použitelný dopravní prostředek. Rodina a okolí si ze mě budou utahovat už navždy :)
A táhl mě k ní taky kousek nostalgie. Jednu míval doma děda a jako prcka mě vozíval v košíku na pole.

Naštěstí nejsem jediný pacient v okolí. S kamarádem jsme při pravidelném pondělním servisním okénku zgenerálkovali, co nám přišlo pod ruku. Jako techničtí teoretici jsme postupně objevovali krásy konstrukčních řešení z dob tuhé totality a politického nátlaku v tehdejší ČSSR.

Začínali jsme obligátním čištěním karburátoru, zkoumáním funkce spojek, výměnou gufer. Problémy přetrvávaly a bylo nutno pokračovat v úsilí. Postupně jsme se zaměřili na stav válce a usoudili jsme, že zaslouží výbrus. Elektroinstalace byla nahrazena kompletně do poslední cívky a žárovky. Když se zdálo, že by Babetta chtěla i jet, přihlásily se o slovo brzdy, ložiska v kolech, bowdeny a lanka a pouzdra přední vidlice.
Smrt levého kuličkového ložiska na klikové hřídeli bychom mohli brát jako pomyslnou třešničku na dortu.

Jeden jediný servisní úkon jsme během těch dlouhých večerů nemuseli provádět, a to výměnu zadní kyvky. Ale považuju se za člověka veskrze skromného a nemusím mít úplně všechno :)

Technickou pasáž zakončím doporučením. Takovým malým shrnutím všech zkušeností do třech krátkých rad:

Problémy s lehkými spojkami vyřeší pořízení spojek těžkých.
Problémy s originálním karburátorem Jikov vyřeší pořízení karburátoru Dellorto.
Výměna pojistného kroužku čepu stojanu způsobuje sérii náhodných poruch na elektroinstalaci a dodnes neznám důvod, proč dva měsíce nechtěla jezdit.

Věřte nevěřte, přes to všechno považuji Babettu za pozoruhodně použitelný dopravní prostředek na popojíždění po vesnici a blízkém okolí. Každý den na ní jezdím do práce. Po celý rok. Letošní zimu jsem ji kvůli velké nepřízni počasí nechal doma snad jenom dvakrát. Dobře nastavená dokáže bez problémů startovat i při -12°C. A jako bonus nemusíte škrábat čelní sklo.
S každou porcí servisu, který naše Babetty dostávaly, se pomyslně zvětšoval i akční rádius, na který si troufáme. Za zmínku stojí 155km výlet na Nové Mlýny, který se povedl bez poruch.
V plánu máme pro letošní rok Balaton, a tím bychom zakončili naši životní etapu spojenou s těmito stroji.

Doufám, že jsem vám nezničil idealizovaný pohled na tento konstrukční skvost. Jestli jste o něm někdy uvažovali, tak ideální doba pro jeho pořízení byla včera. Spotřeba benzínu je naprosto směšná. Díly jsou za hubičku a obrovské díky patří všem, kteří mají zásluhy na výrobě nových dílů. Čas, kdy se Babetty shazovaly z hráze do Moravy a lepší kusy se prodávaly za půllitr domácí, je dávno pryč.

Jo a poznámka na konec: motorkáři na velkých strojích na pozdrav odpovídají a i při vaší plné rychlosti 45 kilometrů za hodinu si stíháte všimnout, jak se do těch integrál řehtají na celé kolo :)

Asso2
Asso2 napsal 14.03.21 v 16:46 10b.

Super, přeju hodně štěstí, to já vzpomínám na mladé léta, když jme honily první kilometry na starých dobrých stadionech, pionýrech a babetách , to byli časy

matopp69
matopp69 napsal 14.03.21 v 09:59 10b.

Za mně plných 10 za to, že jste "blázni". Hlavně, když vidím vedle zaparkovanou motorku. Ale máte velké plus, že jste jim vrátili život. Vidím, že jste si hodně užili a když je někomu prodáte, určitě udělá ještě radost.

Babettak01
Babettak01 napsal 11.03.21 v 18:47 10b.

Nejhorší je na tom, že v momentě kdy se vychytají všechny mouchy je ta mrcha takřka nesmrtelná. Sloužit bude hodně dlouho, takže přeju spoustu much zapečených v žebrech a komárů mezi zubama.

Honza-K
Honza-K napsal 11.03.21 v 17:35 10b.

Pekna Babetta a pekne napsany... At slouží!

Ti_rex
Ti_rex napsal 11.03.21 v 10:50 10b.

paradny stroj a super recenzia.
tady tymto si prave prechadzam s moju 207cku. Take to zacalo len vycistenim karburatoru a konci to podobne jak u teba. Len tu zadnu kyfku repasovat nebudu
Dufam, ze mi to bude jezdit jak tebe, aj ked na takove dalky si uprimne netrufam a ani nemam takove cile. staci, ked ma to povozi dobre tady u nas.