KTM Duke 690 (2014)

Vlastník Krakatau
Vloženo 13.4.2021
Aktualizováno 3.1.2022

Potreboval som vystúpiť z kolotoča "talian-angličan-japonec"...a zároveň som chcel niečo ozaj "okolo komína" s mušou váhou, dostatočným výkonom a solídnym podvozkom a brzdami...a vyšiel mi z toho Duke 690

Ducati Monster 821: Čakal som miernejší charakter, prekvapila ma jej ostrosť, plus sa našli nejaké nedostatky, ktoré sa mi nechcelo riešiť.
Triumph Street Triple R: Chvíľu som zvažoval tretieho Street Tripla, ale bolo by to zase do tej istej rieky...
Ducati Hypermotard 1100/1100S: Rovnako ako pri Monstri, na môj súčasný štýl príliš ostrá.
KTM 990 SuperDuke: Zistil som, že nie som až taký \"super\" jazdec, aby som ho vedel využiť.

První dojmy - Prečítal som veľa testov malého Duka, ale napriek tomu som si nebol istý, čo od neho očakávať, či mi sadne, či nebude príliš radikálny. Po krátkej jazde po meste som s potešením skonštatoval, že mi sadol "ako riť na šerbel". Krásny záťah odspodu, akurát tuhý podvozok a perfektné brzdy.

Motorku bych doporučil pro - Jednoznačne pre mňa, ale v podstate ktokoľvek hľadá ľahkú zábavnú motorku do mesta a na okresky, so skvelým podvozkom a brzdami, príde si na svoje. :-)

Doplňky na motorce - padacie rámy z katalógu PowerParts, koncovka Akrapovič. Plexi Puig a zadný nosič s tromi kuframi sú už demontované.

Ako som už písal vyššie chcel som vyskúšať niečo úplne iné, ako doteraz. Či už koncepciu motora, zmenu posedu, ideálne niečo podobne ľahké a výkonné ako moje vtedajšie SV, zbytočne neprekoňované, zábavné, ale s lepším podvozkom a brzdami. Predtým som stále vyberal medzi Ducatkami a Triumphami, občas mi ešte napadla nejaká kúpa "z rozumu", teda nejaká MT-07...ale ani jedna motorka ma nepriťahovala natoľko, aby som si povedal, že "túto chcem!". Aj manželka mi hovorila, že by som si mal utriediť myšlienky, že čo za motorku vlastne chcem. Už som naozaj kombinoval všeličo až do dňa, keď som predal predošlé SV-čko 650-ku a v rámci potreby pohybu na dvoch kolesách sa išiel po ôsmich rokoch previezť na bicykli.
A vtedy mi docvaklo, čo za motorku vlastne potrebujem. Niečo ľahké s úplne iným posedom ako doteraz, ale dostatočne pohodlným, dobrým podvozkom a brzdami (tieto veci mi na SV-čke dosť chýbali), a pre totálnu zmenu som chcel skúsiť jednobuch. No a vyšiel z toho Duke 690, ideálne posledná generácia od roku 2012. Spomenul som si na rok 2009 a testovačku predchádzajúcej generácie, ktorá mi vtedy úplne nesadla, mal som pocit, že sa "ukvaltím", ale je pravda, že dovtedy som jazdil iba na štvorvalci. No napriek tomu som na ňu celé roky rád spomínal ako na "platonickú lásku". Pár kusov po Slovensku v mojej cenovej hladine bolo, ale išiel som rovno do toho najbližšieho, v slušnom stave, s výbavou (ktorú som síce už skoro celú demontoval ) a hlavne slovenským pôvodom, už stačilo dovozov.
Skúšobná jazda dopadla nad moje očakávania, podvozok, aj keď nenastaviteľný je dostatočne tvrdý a pri brzdení sa predok vôbec neponára. Jeden kotúč vpredu naoko nevzbudzoval dôveru, ale na zastavenie tých cca 220kg je štvorpiestik od Bremba akurát. Zvuku dopomáha koncovka od pána Akrapoviča, ale vzhľadom na (zatiaľ) zachovaný katalyzátor je to pomerne decentná výpomoc.
Vyskúšal som už aj prepínač palivových máp, ostrejší mód "2" som vyskúšal, aby som zistil, čo to robí. Je ozaj citeľne ostrejší, čo sa týka reakcie na otočenie plynu. Potom som sa na chvíľu vrátil k miernejšej "3-ke", ale tá dvojka je predsa len zábavnejšia a viac zodpovedá chuligánskemu charakteru Duka. Ten ťah jednovalca je na ten výkon niekedy až prekvapujúci (160km/h je tam za chvíľu, ale netrénovaný 65-kilový človek ako ja sa kvôli náporu vetra už ledva drží). Prekvapivá je necukavá reakcia elektronického plynu, aspoň na miernejšom režime, tu to mali rakúski inžinieri vychytané s niekoľkoročným náskokom lepšie, ako napr. súdruhovia z Iwaty na MT-09.

Na to, že je to moja jedenásta a zatiaľ najslabšia (70k), ale na druhej strane aj najľahšia (170kg plná) motorka, tak cítim, že sme si sadli a z každej jazdy sa vraciam vysmiaty ako lečo. ?

1/2022 - Keďže životné priority sa menia, tak aj Duke už má nového majiteľa.

Krakatau
Krakatau napsal 03.09.23 v 19:41

Fyro Duke bol prvá motorka, ktorú som predával s tým, že nemám vybratého nástupcu. A je tomu tak dodnes. Momentálne venujem voľný čas hlavne deťom a manželke, takže na motorku nie je ani čas a v podstate ani chuť. Ale netvrdím, že to tak bude už navždy. Ale na to, že Duke bol moja najslabšia motorka, tak sme si asi najviac sadli. Tá bicyklová ovládateľnosť a záťah jednovalca boli pri mojom štýle jazdy opojné.

Fyro
Fyro napsal 03.09.23 v 19:33 10b.

Pěkný, do čeho jsi šel po Dukovi?

dragsterrr
dragsterrr napsal 13.04.21 v 18:10 10b.

na tejto masine ma vzdy fascinovala jej vaha - bicykel s motorom

tak do skoreho videnia na Pezinskej Babe :)