Derbi Terra 125 (2013)

Vlastník JáLis
Vloženo 25.5.2016
Aktualizováno 18.6.2016

Moje Terka, lehká, obratná, designově dokonalá (prostě Italko - Španělka), neokoukaná (bohužel s tím spojeny i problémy při koupi - cca jeden inzerát na dva měsíce) když se drží v otáčkách tak jede parádně, najeto 9500km, motorka bez elektro fičur.

Motorka koupena od nějakej random týpek z Prahy - Ani jsem se s ním neviděl, táta mi jí kupoval na tajňačku.

Honda XL 125V Varadero: těžká, pětikvalt
Honda CBF 125: "slabá", malá
Yamaha YBR 125: "slabá", malá
Honda VT 125 Shadow: táta mě ukecal ať si koupím něco, co bude mít lepší ovladatelnost než chopper

První dojmy - První jízda byla zároveň první jízdou na motorce po půl roce od autoškoly (když nepočítám Babetu), tak jsem se znova učil rozjíždění se spojkou. Když už jsem se naučil rozjíždět tak jsem vypozoroval, že to "táhne" už tak od 4000 (oproti Babetě to táhne, ale od tý doby, co jsem to poprvé roztočil na 8000, tak přišel WOW efekt a pod 5500 jdou otáčky prakticky jen když zastavuju a je tam volnoběh). Už od začátku jsem si všiml jak lehce se ovládá.

Motorku bych doporučil pro - Tenhle stroj bych doporučil všem, co chtějí nádherný neokoukaný stroj s dostatkem výkonu (na dvácu), dá se s ní pěkně pojezdit v zatáčkách, ale terénu se taky nezalekne, je to prostě univerzální mašina na cokoliv.

Doplňky na motorce - Minulý majitel nainstaloval 12V zásuvku na řídítka - připojená natvrdo bez pojistky na baterku, možná to budu nějak řešit kdybych jí chtěl někdy využívat, také přidal praktický topcase, který teď ale asi nebudu používat, protože mi po pádu polámal zadní plotnu a trochu se bojím odolnosti po slepení.
Upravil jsem vedení kabelu od 12V zásuvky aby se nedotýkalo motoru a přepsal jsem na nádrži nápis Terra na Terka.
Plánuju jiná řídítka, protože byly už od minulého majitele trochu přihlá a já jsem jim ještě pomohl, nejspíš půjdu do jiných než originálních, protože originální jsou z bláta.
Tak 8. 6. jsem si koupil nová řídítka a namontoval jsem je. Když jsem sundal originální, pochopil jsem, proč se tolik ohýbaly (tloušťka stěny asi 1mm), nové mají stěnu 3-4mm, tak snad vydrží víc. Nová řídítka jsou trochu širší než originální a tak je řízení trošku citlivější.
V teoretické rovině úvah jsou bástry, držák na mobil a boční brašny nebo kufry, realizace těchto plánů je velmi závislá na mých financích (přece jen jsem 16letý student no...)

Terku jsem si vybral na základě několikaměsíčního prohlížení motokatalogu, testů, fotek a bazarů. Jednou jsem našel "bezejmennou" Derbi Terra a moc pěkná mi nepřišla, ale jak jsem se na ní dlouho koukal, tak jsem se do ní zažral a od října 2015 jsem sledoval bazary klidně i několikrát denně a modlil se aby to vyšlo. No povedlo se a 9. 4. jsme jí dovezli domů.

Začal jsem zajíždět sebe a novou zadní gumu a to po zapadlých cestách kolem komína. Brzy už jsem si troufnul i na státovky, shlédnul jsem Twist of the Wrist a čtu si o technice jízdy, takže už to není tak teď je rovinka tak za to trochu zatáhnu a tu zatáčku pak nějak projedu, ale už si užívám hlavně zatáčky a rovinky mě moc neberou (Taky je to čtyřtaktní dváca, že?).

No musel jsem jí postavit vedle táty Tygříka - ten pocit když jedna motorka je desetkrát silnější...
Jízda na Terce je opravdu skvělá, když dobře řadím (Táta jí jel projet a říkal že se málem vrátil se zánětem achillovky.), tak motor pěkně táhne, převodovka je odstupňovaná dobře, ale šestka je opravdu spíš na udržování rychlosti tak od 80 výš, kde už motor prostě nemá tu sílu. Co chci, to ubrzdím, přední brzda jde v pohodě jedním prstem, u zadní se musí trochu víc šlápnout (ale tak je to zadní brzda - opravdu jen na výpomoc tý přední), podvozek by mohl možná být trochu měkčí, když už to je cestovní enduro, ale vcelku mi vyhovuje. Ovladatelnost je jako kolo, parádně se vodí do zatáček, vyhýbá se dírám na rozbitých cestách atd. Se spolujezdcem jsem už taky jel a je to na jízdě znát docela dost (prostě dváca), ale pořád se dá jet i přes 80 (asi by dala i víc, ale brácha se bál). Úložný prostor je akorát tak na lékárničku a nářadí (se kterým neudělám vůbec nic, ale vozím ho kdyby něco :D), dost se to zlepšilo topcasem od minulého majitele, který bohužel kvůli rozlámané plotně po menším crashi už asi vozit nebudu, tak teď přemýšlím o nějakých bočních brašnách nebo kufrech, kdybych se chtěl někam vydat, ale na běžné používání ten úložný prostor moc nepotřebuju.

Spotřeba se pohybuje okolo 3,3 l/100km, takže pohoda. Po koupi proběhl servis, výměna zadní gumy, oleje a pár dalších drobností, žádné poruchy mě zatím naštěstí nepotkaly, jenom vypadlý konektor u čidla spojkové páčky - oprava na deset vteřin.
Terka se cítí dobře jak na kvalitní, tak na nekvalitní silnici a v terénu jí omezuje nejspíš hlavně jezdec (s terénem a vlastně vůbec s ježděním moc zkušeností nemám), ale polní a lesní cesty dává s přehledem, na těžší terén si netroufám, ve městě je skvělá díky ovladatelnosti a zrychlení v rychlostech do 50km/h.
Zatím jsem nikam dál než kolem komína necestoval, ale myslím že po vyřešení toho, jak se na ní sbalit, by se mnou dojela kamkoliv.
18. 6. 2016
Tak už máme spolu najeto něco přes 1000 km, spotřeba se zvedla na průměrně 3.9l/100km. Jinak jsem s Terkou stále spokojen, žádné závady se neprojevují. Jenom mažu a jednou jsem vyčistil řetěz. Včera jsem se večer vracel domů při západu slunce, tak jsem si zastavil a kochal se...

Mares302
Mares302 napsal 04.02.23 v 03:49 8b.

davidsoon10
davidsoon10 napsal 20.08.16 v 18:19 10b.

Nádhernej stroj. Když jsem vybíral já, tak byly 2 a obě moc drahý :D :(

pajapaja
pajapaja napsal 28.05.16 v 11:39

JáLis
JáLis napsal 26.05.16 v 10:55

Díky, snad mi bude dlouho sloužit😃. Značka je původně španělská, ale v době uvedení Terry na trh už byla Derbi myslím převzatá Italama, výroba ještě pár let zůstala ve Španělsku.

Woozie02
Woozie02 napsal 26.05.16 v 10:03

Pekná hračka, v 16tich to bol mokrý sen
A je to španiel, nie ital