Yamaha FZ6 N (2007)

Vlastník Bongino
Vloženo 10.5.2015
Aktualizováno 11.5.2015

První motorka, první sezóna a první seznamovací kilometry.

První dojmy - Pro člověka, který poprvé seděl na motorce v autoškole, je FZ6 překvapivě hodná a pohodlná motorka. Výkon (57 KW) je pro nasbírání řidičských zkušeností tak akorát (a když je potřeba, tak i ten traktor předjede) :) Při vyšších rychlostech na ní trochu fouká, ale to není u naháče nic, s čím by člověk při jeho pořizování nepočítal.

Motorku bych doporučil pro - Určitě i pro začátečníky, kteří se s motorkami jen seznamují. Jen to chce být v klidu, nikam se nehnat a s motorkou se seznamovat postupně dle svých schopností a zkušeností.

Doplňky na motorce - Kufr Givi V46, padáky Givi TN 358

Průměrná spotřeba - 4.81667 l/100km

Původně jsem po absolvování autoškoly uvažoval a nějaké pětistovce s tím, že do začátku to bude dostačující (řidičák jsem dělal na Yamaze XJ600). Nicméně po krátkém zvažování jsem se rozhodl zvolit trošku silnější kubaturu, protože pětistovky se mi zdály pro mou tělesnou schránku většinou malé.
Sice jsem kolem sebe měl hned několik odborných poradců, ale nakonec při výběru té první motorky (jak už to asi bývá) hrály hodně velkou roli pocity a první dojmy.

Takže po získání řidičáku (začátek října) jsem to nevydržel a "nutně" jsem si potřeboval pořídit hned nějakou motorku. Pár naháčů jsem si vytipoval a následně zamítl (moc divoký, moc ošklivý, moc starý, moc podezřelý apod.) a nakonec skončil u FZ6N.

Začíná moje první sezona a já se začínám rozkoukávat, seznamovat a trénovat řidičské dovednosti. To hlavní, co zatím můžu s úlevou konstatovat je, že motorka odpouští opravdu hodně začátečnických chyb. Je krásně ovladatelná, nemusím se s ní nijak prát.

Pár dosavadních poznatků:

1) Ačkoliv jsem se zpočátku obával její váhy (+- 200 kilo), tak se nakonec ukázalo, že s tím nebude až takový problém. Ovšem bez mučení přiznávám, že manipulace na místě ještě není žádná hitparáda a mám co dohánět.

2) Výškově je pro mých 180 cm naprosto ideální, na zem bez problému došlápnu celou nohou. Kamarád, který má 170 cm, si už trochu stěžoval že na zem špatně dosáhne.

3) Ze začátku mi trochu vadilo, že přes helmu špatně motorku při jízdě slyším. Ona si tak v klidu v nižších otáčkách bzučí a hučí, že toho opravdu není moc podle zvuku poznat. Do vysokých otáček jsem se zatím neodvážil a ani ještě nějaký ten pátek neodvážím, ale podle empirického zjištění se právě ve vyšších otáčkách zvukově začíná motorka projevovat.

4) Jako batůžek jsem zkoušel jet zatím jen jednou, takže nemůžu moc hodnotit, ale dalo se to. Ono se obecně na téhle motorce docela dobře sedí.

5) S úložnými prostory je to trochu na štíru. Pod sedadlo se mi vešla všehovšudy vesta, lékárnička a nářadí. Na větší cestování a přesuny jsem si proto pořídil horní kufr (Givi V46).
Je celkem prostorný a i přes svou velikost na motorce nepůsobí nijak zvlášť neesteticky, takže na přepravu věcí z místa A do místa B dostačující. Do menšího bych asi ani nešel.

6) Na dálnici jsem nebyl a pokud nebudu muset, tak se ani nechystám. Přeci jen ve vyšších rychlostech to na naháčích už pěkně fouká a asi se mám moc rád na to, abych se vydal s touhle motorkou na takové bojiště. Na ostatních silnicích zatím žádný problém, drží pěkně i na méně rovném povrchu.

7) Párkrát se mi už stalo, že jsem se přehmátl a místo blinkru začal troubit.

kmetp
kmetp napsal 15.05.15 v 07:07

Ja som si Fazera / tohoto istého N-kového/ kúpil ako nového , po 17 rokoch motocyklovej abstinencie. A musím povedať , že je to aj na začiatok velmi dobrý stroj . Chce to mať, ale aj v hlave všetko urovnané.Prajem ti veľa šťastných kilometrov.

pumr
pumr napsal 14.05.15 v 13:46

Parádní moto, taky začínám na FZ6 a nemůžu si ji vynachválit... Spoustu štastných km!

tomasd.
tomasd. napsal 13.05.15 v 11:59 10b.

Milan1963
Milan1963 napsal 11.05.15 v 14:28