Téma: Esspreso - kávovar
 
1.9.2010 v 13:52
Zdař bůh,
Chtěl bych se zeptat zkušenějších - koukám na kávovar do práce - DeLongi EC7 ,ale má tlak pouze 3,5 baru. Ostatní o něco lepší kávovary mají kolem 15 barů.

V čem je rozdíl? dělá se to kafe déle? a nebo to má taky výraznější chuŤ?

Dík za info.

Nebo popř doporučit nějaký - bez mlejnku.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Esspreso - kávovar

2.1.2015 v 20:16 | Nahoru | #1

jongi píše: Kvalitou jsem myslel kvalitu kávy nikoli mletí to jsi špatně pochopil nebo sem se blbě vyjádřil.

Arabica 94-96 stupnů??? Pokud chceš přesnou definici esspresa tak zní:

Hmotnost porce mleté kávy 7 g ± 0,5
Výstupní teplota vody z kávovaru 88 °C ± 2 °C
Teplota nápoje v šálku 67 °C ± 3 °C
Vstupní tlak vody 9 bar ± 1
Doba extrakce 25 sekund ± 2,5 sekundy
Viskozita při 45 °C > 1,5 mPa s
Oleje > 2 mg/ml
Kofein < 100 mg/šálek
Objem nápoje v šálku včetně cremy 25 ml ± 2,5

Robusta nepouští moc hořkosti ona už hořká od přírody je na rozdíl od Arabicy. A to se nebavím o stupni pražení.

Nemám nic proti dobrýmu automatu sám jeden i mám,ale s pákou se fakt srovnat nedá (neberu v potaz shity z Datartu atd...). Otázkou je jestli je průměrný uživatel schopen kvalitu ocenit...



No právě,že robusta je hořká ze své podstaty a většina arabik které nastavuji je při té definované teplotě 88-90C acidní nad rámec očekávané chuti,proto se nastavuje většinou,neříkám že ve 100% případů na teplotu vyšší,ale nemůžu nechat stejně vysokou teplotu pro robustu,která je a má být hořká,protože to většinou vychazí tak,že už pouští za 1.negativní složky a za 2.silnou hořkost,než jakou má správně mít.Ale nechci se hádat,neznám všechny stroje a všechny druhy káv...je to alchymie a káva má svoje kouzlo což je na tom to krásný!Jinak já vůbec nejsem zastánce 100% arabiky,většinou mi chutnají směsi míchané s robustou:)

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Esspreso - kávovar

2.1.2015 v 20:26 | Nahoru | #2

Ďuričko píše: No právě,že robusta je hořká ze své podstaty a většina arabik které nastavuji je při té definované teplotě 88-90C acidní nad rámec očekávané chuti,proto se nastavuje většinou,neříkám že ve 100% případů na teplotu vyšší,ale nemůžu nechat stejně vysokou teplotu pro robustu,která je a má být hořká,protože to většinou vychazí tak,že už pouští za 1.negativní složky a za 2.silnou hořkost,než jakou má správně mít.Ale nechci se hádat,neznám všechny stroje a všechny druhy káv...je to alchymie a káva má svoje kouzlo což je na tom to krásný!Jinak já vůbec nejsem zastánce 100% arabiky,většinou mi chutnají směsi míchané s robustou:)



Já tedy raději jednodruhové a spíš Arabicu asi nej pro mě Harrar Longbery ,ale třeba taková robusta Indie cherry scr.17 též nemá chybu. Sto lidí sto chutí.... Však se někdy stav u mě v kavárně v sezoně, pražím si svojí
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist