globalmoto_kveten





Téma: Zaútočia tie ruské kurvy,alebo nie
 
25.1.2022 v 20:24
Čo myslíte

Blokovaní uživatelé: SuperSic58, BrumlaRT, HellMed

4 reakcí na tento příspěvek Zaútočia tie ruské kurvy,alebo nie

24.2.2023 v 16:33 | Nahoru | #1
Jako zbraňová lama by mě zajímalo, jak moc velký rozdíl je v Leopardech vs. sovětské T-něco? V čem bude ten zásadní přínos? Chápu výhodu, pokud tank tvoří jeden ze článků nějakého vzájemně spolupracujících útočného nebo obranného systému.

(reakce na) Zaútočia tie ruské kurvy,alebo nie

24.2.2023 v 16:42 | Nahoru | #2
vilemx> taky tomu nic nerozumím, ale co vím, tak střelba určitě. Když tě někdo umí trefit ne vzdálenost, na kterou ty ho ještě neumíš sejmout...

(reakce na) Zaútočia tie ruské kurvy,alebo nie

24.2.2023 v 16:47 | Nahoru | #3
vilemx> Minimálně tomu nebude ulítávat věž

(reakce na) Zaútočia tie ruské kurvy,alebo nie

24.2.2023 v 17:19 | Nahoru | #4
vilemx> Sovietske a ruské tanky sa vyrábajú alebo vyrábali v Rusku, na Ukrajine, niektoré v licencii napr. v Poľsku a Československu. V západnej Európe ani jeden. Pochopiteľne sa nedá očakávať, že ruské závody budú dodávať techniku Ukrajincom, takže je dosť náročné nájsť niekoho, kto ich opravovať a nahradzovať. Rovnako je aj munícia nekompatibilná s ou používanou NATOm.

Druhá vec je, že ruské tanky majú automatický nabíjač a muníciu umiestnenú v priestore pre posádku. Veľa západných tankov má muníciu v pancierovanom priestore mimo posádky, síce potrebujú nabíjača (a tým aj väčšiu vežu, aby sa tam zmestil tento člen posádky spolu s veliteľom a strelcom), ale výbuch munície neznamená smrť posádky ani účasť v súťaži o vrh vežou do výšky.

Plus sú tam ešte rozdiely v hmotnosti, rýchlosti, prejazdnosti terénom a pod.

Viac viď napr. na https://www.enginee...d-2-vs-russian-tanks alebo https://www.quora.c...the-German-Leopard-2 (komentátor Solomon Oyebode - neviem posúdiť, do akej miery je to pravda)

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Zaútočia tie ruské kurvy,alebo nie

24.2.2023 v 21:57 | Nahoru | #5

vilemx píše: Jako zbraňová lama by mě zajímalo, jak moc velký rozdíl je v Leopardech vs. sovětské T-něco? V čem bude ten zásadní přínos? Chápu výhodu, pokud tank tvoří jeden ze článků nějakého vzájemně spolupracujících útočného nebo obranného systému.



Zásadní přínos v případě západních tanků je jen jeden. Západ má dost munice a dokáže produkovat dost ND aby je dokázal udržet v boji. V případě T-éček je kapacita co se týče munice a ND omezena na PL, ČR, SK a BG.
Oni všichni porovnávaj T-éčka vs L2 ale pravdou je že moc přímejch tankovejch střetů se tam neodehrálo. Takže to nedává příliš smysl. Navíc SSSR, UA, PL a RF variant tanků je v konfliktu asi 20 variant, západní tanky co se chystaj jsou Ch2, L1A5, L2A4 až 6, L2 s pár odlišnostma z FIN, NO, SWE, M1A2 (bez DU asi SEPv2).
Jinak tam totiž je hromádka rozdílů který sice vypadaj na papíře a při promopornech s pivem na laufu náramně ale všechno to visí na schopnostech osádek ty silný stránky využít.
Obecně to vychází z požadavků který odpovídají převažující taktice NATO vs Varšavská smlouva.
Když totiž v 73-tím izraelci se 120 centurionama zastavili asi 500 syrskejch T-55 a 62 bylo to dost překvapivý a NATO z toho vyvodilo že podobnou taktikou by bylo možný zastavit případný vpád VS. Na základě toho vznikly požadavky na nový tanky (ale taky další zbraně). Tak vznikly M1A1 a L2 (a hromádka dalších zbraní). Z toho důvodu maj ty západní tanky na rozdíl od ruskejch schopnost střílet ve větším rozsahu elevace. Maj lepší stabilizaci aby byla maximalizovaná pravděpodobnost zásahu první ranou i za pohybu. Maj lepší optiku aby byli schopní vidět protivníka a střílet jako první. Spolupráce mezi velitelem a střelcem je na principu "hunter-killer" aby se urychlila reakce. Maj rychlejší zpátečku aby šlo rychle zmizet protivníkovi z výhledu a nevystavit slabý místa. Maj opačně orientovaný velitelský poklopy aby velitel tanku mohl pohledem kontrolovat situaci před tankem bez toho aby musel celej vylézt + mívaj víc periskopů. Munice u L2 i M1 je jednotná, projektil i výmetná náplň dohromady. Tím pádem to jde snáz a rychleji nabít přičemž celková délka je ještě rozumná a umožňuje použít poměrně dlouhý projektil v případě APFSDS. Západní tanky jsou těžký od 55 do 72 tun, maj ale většinou delší podvozek takže měrnej tlak na podloží není o tolik větší než u ruskejch.
Oproti tomu ruská škola je založena na dvou věcech - počet, nízká silueta. Rusové potřebovali něco co zvládne vycvičenej záklaďák. Takže blbuvzdorný a jednoduchý. Základ je že je to nízký takže se to hůř zaměřuje. Snadno se to zakope v obraně. Použitím nabíjecího automatu snížili počet členů osádky což umožňuje ušetřenej personál použít jinde (další tanková osádka a tank pro četu). Až do T-90 viseli na technologii odlejvanejch věží. To limitovalo celkový rozměry (ten odlitek nejde s požadovanejma vlastnostma udělat moc velkej). Nakonec kvůli tomu tak trochu rezignovali na ochranu posádky (západní tanky maj mohutný přední skládaný pancíře - NERA, to se do odlitý věže nevejde a tak to pak začali dohánět pomocí ERA na povrchu). Rusáci s oblibou používali různý přepočty přes koeficienty a spočítali si životnost posádek, efektivitu apod. a z toho jim vycházelo že tu ochranu se vyplatí obětovat a raději mít množství, větší palebnou sílu a pohyblivost (což se i docela potvrzuje protože momentálně je nejvíc ztrát způsobenejch dělostřelectvem a různejma z ramene odpalovanejma střelama a to dokáže zničit jak západní tak východní techniku stejně). Nízká silueta limituje rozsah elevace kanónu takže ruský tanky pokud chtějí střílet z kopce tak musí víc přejet horizont (T-72 má -6° až 14°, L2 má -9° až 20°). Ruský 125mm kanóny používají dělenou munici. To jim umožnilo naskládat tu munici snáz do automatu ale menší délka střely limituje výkon APFSDS (vyřešili to u modernizovanejch T-90 zvětšením prostoru pro karusel tak že na bocích vydlabali pancíř a zvětšili tak prostor + tam přidali něco zvenku aby to neztratilo celkovou tloušťku+novej kanón s větší nábojovou komorou). Předpokládaná jednoduchá liniová taktika ve velkých formacích od začátku nekladla nároky na nějakou přílišnou obratnost tanku takže např. couvání jde u ruskejch tanků jen asi rychlostí chůze. Otáčí se tak že zablokuje jeden pás (L2 se otočí tak že pásy jedou kontra). Díky menším rozměrům vycházej o dost lehčí (T-72 v základu asi 42 tun) ale komfort uvnitř je minimální což má za následek rychlejší únavu posádek.

Takže naplkat se toho okolo dá spoustu ale ve finále jde o to jak s tím umějí posádky a jak je nasadí.

Naposledy editováno 24.02.2023 21:58:18
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist