globalmoto_kveten





Téma: Fotovoltaika
16.10.2021 v 13:32
Sry za pořádný offtopic, ale google už pomalu není nic jiného než reklama, takže najít nějaký neovlivněný příspěvek je dost problém. Další fóra jsou boj tipu NIKDY vs všichni by jsem měli jezdit Teslou a žrát klíčky. Tak zkusím tady.
Má s tím někdo zkušenost? Vždy jsem to přecházel , protože návratnost tam byla hodně diskutabilní. V současné době a s výhledem na budoucnost je to už ale otázka.
Další otázka je jestli jít cestou dotace, nebo vlastní cestou. Jde mi o tom, že když jsem v minulosti zjišťoval nějakou dotaci, tak v podstatě to bylo o tom, že ty peníze za dotaci sebrala firma za "služby" , zatímco když to člověk sháněl sám byl schopný ušetřit nalezením lepších cen atd.

Mám klasickou sedlovou střechu v zástavbě, bohužel přesně sklon směr východ-západ. Na druhou stranu plocha jak kráva. Nechtěl bych to asi na ohřev vody, protože ten mám napojený na plynový kotel a celé to přestavovat už by byly další velké peníze navíc (nevím, jestli třeba není možné do zásobníku dát nějaký el. ohřívač, pak by to bylo zajímavé).

Dík

3 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

24.10.2023 v 20:27 | Nahoru | #1
grooll> Nepotřebuji někoho poučovat ani obhajovat systém který mám namontován, jde o to že stejnosměrný proud využiješ ve spirále přímo bez střídače ,který taky něco sežere. Takže i 10 posraných wattů využiješ přeměnou na teplo ve spirále které to vůbec nevadí. Systm přesměruje do spirály třeba 30 Voltů což u normálního střídače nelze. Nerozumím tomu proč ti to mám obhajovat ,když tomu jak říkáš rozumíš. A už vůbec nemám zájem se s někým hádat . System je solar Kerberos ,který funguje pouze se stejnosměrným proudem. Moje rozhodnutí bylo dražší o cca 20 tis proti vlastní instalaci ale mám záruku na vše plus...,požárně bezpečnostní řešení ,revizi a práci na střeše s elektro výstrojí na klíč. plus vyrízení dotace ze strany zhotovitele. Já si také za práci nechám zaplatit takže 20 tis navíc v mých očích není vůbec nic navíc. Rozporuplná je celková cena minus dotace. Je jasné ,že dotaci sežere firma ale tohle prostě řešit nebudu.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

24.10.2023 v 20:36 | Nahoru | #2
TransalpXL750> eeeee ? cože to říkáš o tom napětí?
Možná máš nějaké spešl panely, ale ty moje teda fungují na své volt - amperove charakteristice tak, že už i při malém osvitu prudce vystoupá napětí, prakticky do optimálního pracovního bodu (v mém případě 207V) a se vzrůstající intenzitou osvětlení pak začínají přibývat ampéry, čili výkon. Střídač/MPPS regulátor BEL pracuje od nějakých 80V, čili prakticky okamžitě kdy se zvedne intenzita světla, zpravidla když je ještě slunce rano za obzorem a pracuje i pote co slunce zajde za obzor. Kolega to shrnul lapidárně tak. že "slunko dělá ty Volty tvrdší". Takže úplně nějak nerozumím argumentům typu "i kdyby 30V", protože to je prostě úplný nesmysl

O udržení se v optimálním pracovním bodě na základě změny intenzity světla/zátěže se asi zatím ani bavit nemusíme - tuto disciplínu si bez regulátoru nějak nedovedu vůbec představit...

Naposledy editováno 24.10.2023 20:39:44

(reakce na) Fotovoltaika

24.10.2023 v 22:00 | Nahoru | #3
TransalpXL750> Ohmův zákon vůbec neřeší, zda je proud střídavý, nebo stejnosměrný. Střídače používané pro ohřev vody fungují se stejným výkonovým ziskem jako tebou používaný Kerberos.
Moc se v tom nerýpej a spokoj se s tím, že ti to funguje. Těch způsobů ohřevu indukční zátěže pomocí energie získané z fotovoltaických panelů je vícero. Vzhledem k tomu, že jsem si chvilku hrál s výrobou vodíku, tak spojování VDC a H2O i přes všechna možná bezpečnostní opatření bych pro mokrou spirálu vyřadil z okruhu bezpečných zařízení. Pokud proud prochází nulou, je těžké určit co je anoda a co katoda.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

25.10.2023 v 10:30 | Nahoru | #4

TransalpXL750 píše: grooll> Nepotřebuji někoho poučovat ani obhajovat systém který mám namontován, jde o to že stejnosměrný proud využiješ ve spirále přímo bez střídače ,který taky něco sežere. Takže i 10 posraných wattů využiješ přeměnou na teplo ve spirále které to vůbec nevadí. Systm přesměruje do spirály třeba 30 Voltů což u normálního střídače nelze. Nerozumím tomu proč ti to mám obhajovat ,když tomu jak říkáš rozumíš. A už vůbec nemám zájem se s někým hádat . System je solar Kerberos ,který funguje pouze se stejnosměrným proudem. Moje rozhodnutí bylo dražší o cca 20 tis proti vlastní instalaci ale mám záruku na vše plus...,požárně bezpečnostní řešení ,revizi a práci na střeše s elektro výstrojí na klíč. plus vyrízení dotace ze strany zhotovitele. Já si také za práci nechám zaplatit takže 20 tis navíc v mých očích není vůbec nic navíc. Rozporuplná je celková cena minus dotace. Je jasné ,že dotaci sežere firma ale tohle prostě řešit nebudu.

Okej, systém ti nehaním, jen chci uvést některé věci na pravou míru. Například to, že režie střídače bude zhruba stejná, jako režie MPPT DC-DC měniče, který používá systém Kerberos jen s tím rozdílem, že odpojení zátěže bude náročnější na kontakty stykačů. Pokud ti někdo namluvil, že střídač typu BEL neumí přesměrovat na spirálu nižší napětí, rád tě vyvedu z omylu, klidně ti nafotím jak při zamračeném počasí k večeru měřím na spirále účinných 20V a možná i měně. Obhajovat... no, tohle vlákno vzniklo jako místo, kde si můžeme sdílet zkušenosti s FVE, pokud tu napíšeš protichůdný názor než má většina, je vhodné napsat k tomu i nějaké detaily. Je velká škoda, že jsi sem přišel pochlubit, jak ti to dobře funguje ale neuvedl jsi jak to vlastně funguje. Spoustu lidí tu totiž zajímá právě použité technologie, úskalí, know-how a nikoli příspěvek typu "stejnosměrný je lepčí" Výhody a nevýhody montáže na klíč nerozporuji, ani dotace nerozporuji a hádat se nemám zájem.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist