globalmoto_kveten





Téma: Fotovoltaika
16.10.2021 v 13:32
Sry za pořádný offtopic, ale google už pomalu není nic jiného než reklama, takže najít nějaký neovlivněný příspěvek je dost problém. Další fóra jsou boj tipu NIKDY vs všichni by jsem měli jezdit Teslou a žrát klíčky. Tak zkusím tady.
Má s tím někdo zkušenost? Vždy jsem to přecházel , protože návratnost tam byla hodně diskutabilní. V současné době a s výhledem na budoucnost je to už ale otázka.
Další otázka je jestli jít cestou dotace, nebo vlastní cestou. Jde mi o tom, že když jsem v minulosti zjišťoval nějakou dotaci, tak v podstatě to bylo o tom, že ty peníze za dotaci sebrala firma za "služby" , zatímco když to člověk sháněl sám byl schopný ušetřit nalezením lepších cen atd.

Mám klasickou sedlovou střechu v zástavbě, bohužel přesně sklon směr východ-západ. Na druhou stranu plocha jak kráva. Nechtěl bych to asi na ohřev vody, protože ten mám napojený na plynový kotel a celé to přestavovat už by byly další velké peníze navíc (nevím, jestli třeba není možné do zásobníku dát nějaký el. ohřívač, pak by to bylo zajímavé).

Dík

1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

8.8.2023 v 18:20 | Nahoru | #1
S klasickýma kapalinovýma kolektorama je to tak jednoduchý - použije se relativně velkej bojler, kde je výměník na soláry úplně dole, a výměník nebo topné těleso pro jinou energii docela nahoře, tj. z celkového objemu ohřívá dejme tomu třetinu. Mám to tak roky v kombinaci slunko a kotel na plyn (v bojleru dva výměníky). Za normálního stavu někdy od konce dubna do září plyn topí jen v případě, kdy je víc dní po sobě hnusně, mimo toto období dotápí tu horní třetinu zásobníku z už předehřáté vody (za jasného zimního dne mám teplotu dole v bojleru někde k 35°). V létě v jasném dni mám 300 l vody teplé těsně pod 80° a z toho ve dvou lidech vydržíme klidně čtyři dny bez slunka, i déle. A když je nejhůř, zapnu plynový kotel, ten těch cca 100 litrů ohřeje na 65° za půlhodinu (20 kW valí do výměníku).

3 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

8.8.2023 v 19:50 | Nahoru | #2

ynzha píše: S klasickýma kapalinovýma kolektorama je to tak jednoduchý - použije se relativně velkej bojler, kde je výměník na soláry úplně dole, a výměník nebo topné těleso pro jinou energii docela nahoře, tj. z celkového objemu ohřívá dejme tomu třetinu. Mám to tak roky v kombinaci slunko a kotel na plyn (v bojleru dva výměníky). Za normálního stavu někdy od konce dubna do září plyn topí jen v případě, kdy je víc dní po sobě hnusně, mimo toto období dotápí tu horní třetinu zásobníku z už předehřáté vody (za jasného zimního dne mám teplotu dole v bojleru někde k 35°). V létě v jasném dni mám 300 l vody teplé těsně pod 80° a z toho ve dvou lidech vydržíme klidně čtyři dny bez slunka, i déle. A když je nejhůř, zapnu plynový kotel, ten těch cca 100 litrů ohřeje na 65° za půlhodinu (20 kW valí do výměníku).



Jak zajišťuješ, aby plyn ohříval jen když to má smysl? Mě hřeje FVE celý den. Večer to vyplácáme. Další teplou vodu potřebuju zase až za 24h, ale když nechám zapnutý plynový kotel, tak dle čidla v bojleru bude mít tendenci ohřát mi to dřív, než bude mít slunce šanci to udělat bezplatně.

V Prothermu mi nabídli chytrý termostat za 3 litry, který umí časově řídit i ohřev TUV, můj blbý za 500 (taky od nich), to umí jen s topením.

Takhle musím vždy večer jít a kouknout, zda FVE bojler ohřála a když ne, zapnout plyn, který to za 10 minut dožene (125L a 24kW). A to je hrozný opruz... Tak jestli máš něco lepšího sem s tím.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist