globalmoto_kveten





Téma: Fotovoltaika
16.10.2021 v 13:32
Sry za pořádný offtopic, ale google už pomalu není nic jiného než reklama, takže najít nějaký neovlivněný příspěvek je dost problém. Další fóra jsou boj tipu NIKDY vs všichni by jsem měli jezdit Teslou a žrát klíčky. Tak zkusím tady.
Má s tím někdo zkušenost? Vždy jsem to přecházel , protože návratnost tam byla hodně diskutabilní. V současné době a s výhledem na budoucnost je to už ale otázka.
Další otázka je jestli jít cestou dotace, nebo vlastní cestou. Jde mi o tom, že když jsem v minulosti zjišťoval nějakou dotaci, tak v podstatě to bylo o tom, že ty peníze za dotaci sebrala firma za "služby" , zatímco když to člověk sháněl sám byl schopný ušetřit nalezením lepších cen atd.

Mám klasickou sedlovou střechu v zástavbě, bohužel přesně sklon směr východ-západ. Na druhou stranu plocha jak kráva. Nechtěl bych to asi na ohřev vody, protože ten mám napojený na plynový kotel a celé to přestavovat už by byly další velké peníze navíc (nevím, jestli třeba není možné do zásobníku dát nějaký el. ohřívač, pak by to bylo zajímavé).

Dík

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

22.11.2022 v 15:17 | Nahoru | #1

grooll píše: Fugovi jsem sepsal toto:

-Panely jsem sehanl na Bazoši, nové, bez záruky od prodejce - byla jim dodána omylem jedna paleta panelů jiného modelu. Kupoval jsem za 8,22,- za Wp. Obecně se dá nový, nebo lehce použitý panel za tuto částku sehant. Kolem 10,- za Wp se dá koupit nový se zárukou nicméně panely jsou odolné a jednoduché takže stačí proměřit a ohledat, jestli nejsou poškozené.
-montáž na střechu jsem provedl naohýbanými plechy do profilu W 1,5mm šířka 100mm a jeklem, vše v základovce a polyuretanové barvě.
-svod běží pod taškama, venkem skrz dveře do kotelny, cestu jsem zvolil s ohledem na požární bezpečnost venkem, kde se dá kdyžtak hasit. Kabely jsem použil obyč třížíly ohebné s dostatečným průřezem a vedu je odděleně - nesmí být nikdy u sebe protože hrozí hoření obloukem. Proto se nesmí použít jeden kabel na oba póly.
-spirálu jsem použil DZD dražice - je sucha takže nehrozi koroze vlivem galvanického působení stejnosměrného napětí. A je poskládaná tak, aby minimalizovala impedanční chování vinutí - nechová se tolik jako cívka. Spirála je namontovaná v akumulační nádrži 750l.
-mezi panely a spirálu jsem dal pojistkový odpojovač - ven na fasádu kvuli hasičům. A obvod s mosfetem vlastní konstrukce, který zajišťuje vytěžování při menším osvitu jako je třeba dnes venku. Plus to umí i reágovat na termostat ale ten zatím vzhledem k výkonu slunce namontovaný není.

Jinak doporučuji sledovat Amperáka na Youtube, tímhle se zabývá a má reálné a přínosné povídání, má zkušenosti z oboru a věnuje se tomu naplno. Setkal jsem se ale na jiných videích s naprosto otřesnou montáží, kdy chlápek montuje konstrukci pro panely jen ke krytině, nikoli k nosné konstrukci, nezatěsňuje díry kterými prochází šrouby a vede do měniče solární kabely v jedné společné chráničce. Fakt hnus, buď to shoří, nebo uletí, podle toho jestli příjde dřív vítr, nebo slunce a vedro.

Další detaily zas zítra, musím už zas něco dělat



Dráty z fotovoltaiky do měniče se zcela běžně vedou v jedné chráničce, pokud teda použiješ dráty k tomu určené.

(reakce na) Fotovoltaika

22.11.2022 v 20:27 | Nahoru | #2

FJRPEPA píše: Dráty z fotovoltaiky do měniče se zcela běžně vedou v jedné chráničce, pokud teda použiješ dráty k tomu určené.



Dokonce existuje i solární dvoulinka.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist