globalmoto_kveten





Téma: Fotovoltaika
16.10.2021 v 13:32
Sry za pořádný offtopic, ale google už pomalu není nic jiného než reklama, takže najít nějaký neovlivněný příspěvek je dost problém. Další fóra jsou boj tipu NIKDY vs všichni by jsem měli jezdit Teslou a žrát klíčky. Tak zkusím tady.
Má s tím někdo zkušenost? Vždy jsem to přecházel , protože návratnost tam byla hodně diskutabilní. V současné době a s výhledem na budoucnost je to už ale otázka.
Další otázka je jestli jít cestou dotace, nebo vlastní cestou. Jde mi o tom, že když jsem v minulosti zjišťoval nějakou dotaci, tak v podstatě to bylo o tom, že ty peníze za dotaci sebrala firma za "služby" , zatímco když to člověk sháněl sám byl schopný ušetřit nalezením lepších cen atd.

Mám klasickou sedlovou střechu v zástavbě, bohužel přesně sklon směr východ-západ. Na druhou stranu plocha jak kráva. Nechtěl bych to asi na ohřev vody, protože ten mám napojený na plynový kotel a celé to přestavovat už by byly další velké peníze navíc (nevím, jestli třeba není možné do zásobníku dát nějaký el. ohřívač, pak by to bylo zajímavé).

Dík

1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

10.11.2022 v 17:29 | Nahoru | #1
https://ekonom.cz/c1...-slysi-stale-casteji
Zajímalo by mě, jak ta kapacita sítě počítá. Napadá mě jen scénář, kde část vesnice nebo satelit jsou na větvi připojené na 22kV/400V trafo a ta větev musí zvládnout krajní situaci letního poledne, kdy všichni jsou v práci tedy nikdo neodebírá elektřinu zato soláry na střechách praží na plný výkon. A ta větev to musí přenést přes trafo do sítě vyššího řádu, kudy se to dostane ke spotřebiteli.
A protože místní větev je dimenzovaná na rezervovaný příkon všech domů na ní (plus malá rezerva na novou výstavbu), není možné aby součet max výkonu všech solárů na té větvi překročil rezervovaný příkon domů. Ale to je jen teorie, co jsem si právě vydloubl z nosu.

Velké solární parky jsou připojeny na sítě vyšších řádů, které jsou na ten výkon dimenzované, tam problém nenastává. Tedy dokud se někdo nepokouší jich postavit fakt hodně v malé oblasti.

Zajímalo by mě, jaký špičkový výkon, nebo spíš jaký podíl na spotřebě můžou mít všechny náhodné neregulovatelné zdroje v síti (FVE, vítr) aby ta síť už nešla uřídit a ulítla frekvence a napětí. Mají ty domácí měniče určené k připojení FVE k síti nějaké přísné limity max frekvence, kdy se vypnou a přestanou cpát proud ven?
Při dosažení nějakého podílu bude muset mít síť nějaký způsob řízeného odpojování FVE při ohrožení sítě nadprodukcí.

(reakce na) Fotovoltaika

10.11.2022 v 19:01 | Nahoru | #2
Deadman> Regulace tvojí FVE připojené do sítě distributora je řízena distributorem - on si určuje, kolik a kdy vykoupí. Takže neregulované zdroje v síti nejsou. A ty jako výrobce jsi odkázán na regulování někým jiným. A když už si od tebe laskavě "odkupují" tebou vyrobenou energii, tak si nechají tebou zaplatit distribuci směrem od tebe, no a když potřebuješ, tak znovu zaplatíš distribuci k tobě.

Toto se týká FVE na které se čerpají dotace a jsou propojeny do sítě. Když si postavíš "ostrov", jsi mimo systém a je ti rozvodná síť "ukradená". Takže - vyrob si kolik chceš a spotřebuj si kolik chceš. Jen nedostaneš dotace, které stejně schlamstne realizační firma, ale jsi schopen to postavit za cca třetinové náklady. Jakou cestou půjdeš je tvoje volba.

A o tom, že se v CŘ účtuje po fázích, což při jednofázové FVE do sítě je "lichva na občana", raději pomlčím a nebudu komentovat.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist