globalmoto_nolan Přidat reklamu

Téma: Jak se chovat při silniční kontrole.
 
17.4.2015 v 19:22
Dovoluju si sem nakopírovat pěkně sestavenej text kterej radí jak si počínat při kontrolní kontrole, pokud se s opicií nechceme kamarádit a chceme jim to trochu zkomplikovat a znepříjemnit. Je to sepsané pro auta, takže na moto vynecháme bod 1)
1) Zamknout, okýnko stáhnout na 5 cm - konverzovat lze, doklady lze škvírou taky předat
2) Zapnout kameru a natočit ji tak, aby byl vidět policajt.
3) Co musíme předložit vypsal v DFens v článku Kontrolní kontrola: http://www.dfens-cz...sloclanku=2014122802


Citace
Policistovi (příslušníku PČR) je řidič povinen předložit následující doklady:

a) řidičský průkaz,
b) osvědčení o registraci vozidla, zvané malý techničák
c) doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (zelená karta)
d) doklad o zdravotní způsobilosti

Dále, v případě, že je řidič zproštěn nějaké povinnosti ze zdravotních důvodů, například z povinnosti používat pásy, musí předložit toto potvrzení.

Strážníkovi a celníkovi v uniformě je řidič povinen předložit pouze doklady podle bodů a) a b).

Dále viz § 6 odst. ( a (11) zákona 361/2000 Sb.

Jak je to s občankou? Jak jste zaznamenali, z legislativy povinnost jejího předložení přímo neplyne. Nicméně policajti i strážníci si o ni mohou říci, pokud vás z něčeho podezřívají, tedy v podstatě kdykoli. Je to jedno. Stejně mají RZ vašeho auta a malý techničák, a pomocí toho zjistí údaje stejné kvality a rozsahu, jako jim poskytuje občanka.

Osobně předávám občanku, kopii řidičáku, zelenou kartu a OTP.

4) Pokud policajt něco chce, chci nejdříve jeho služební číslo - to nadiktuji do záznamu kamery, případně si ho zapíšu (ano, zdržuje to, ale I je od buzerace dalších řidičů)

5) Pokud policajt něco chce, jsem si vědom, že musím poslechnout, viz § 114 zákona o policii:

Citace
§ 114

Každý je povinen bez zbytečného odkladu a bezplatně uposlechnout výzvy anebo pokynu nebo vyhovět žádosti policie nebo policisty; to neplatí, pokud tento zákon nebo jiný právní předpis stanoví jinak. Nelze-li účelu výzvy, pokynu nebo žádosti dosáhnout pro odpor osoby, je policista oprávněn tento odpor překonat.
Zároveň jsem si vědom, že policista má povinnost mě poučit, a proto po něm požaduji vysvětlení důvodů a poučení, viz § 13 zákona o Policii:


Citace
§ 13

Poučování

Policista je povinen před provedením úkonu poučit osobu dotčenou úkonem o právních důvodech provedení úkonu, a jde-li o úkon spojený se zásahem do práv nebo svobod osoby, také o jejích právech a povinnostech. Pokud poučení brání povaha a okolnosti úkonu, poučí nebo zajistí toto poučení ihned, jakmile to okolnosti dovolí.
Formulka: "Chystáte se zasáhnout do mých práv, žádám Vás tedy, abyste vysvětlil právní důvod provedení úkonu a poučil mne o mých právech a povinnostech."

Pokud řekne jen něco ve smyslu, že mi může přikazovat, co uzná za vhodné, zopakuji mu to ještě jednou s tím, že pokud nevysvětlí a nepoučí, porušuje zákon o Policii a já mám povinnost to oznámit jeho nadřízenému. (To není úplně pravda, ale většinou to zapůsobí ).

6) (lze použít hned, jakmile policajt přijde k okýnku): "Žádný tvrzený přestupek nebudeme řešit na místě, sepište to a budeme to řešit ve správním řízení."
Zdroj - 30kmh.cz
Čau, Tom

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Jak se chovat při silniční kontrole.

14.5.2015 v 09:32 | Nahoru | #1

Valheru_KOKr píše: Já pořád nechápu, co máte konkrétně proti policajtovi jako takovému.

Zákony netvoří!
Cedule neumisťuje...



Šéf dopravní policie Tomáš Lerch připravuje spoustu novinek, téměř silniční revoluci. Chce, aby se do roku 2020 snížil počet smrtelných nehod na polovinu oproti dnešku. Další změny chystá bodový systém a policisté možná opět budou moci odebrat technický průkaz na místě.
..Řidiči v posledních letech jezdí bezpečněji, chválí je nový šéf dopravní policie Tomáš Lerch. Ale to podle něj nestačí.
Vrátil by policii někdejší pravomoc sebrat na místě osvědčení o technickém průkazu. Kromě toho by zavedl něco zcela nového: posílal by auto po vážnější nehodě na prohlídku. Oblékl by chodce do výrazně viditelného oblečení a změnil by i způsob vybírání pokut.

Zdroj: http://zpravy.idnes...21_213246_domaci_brd

Von fízl ty zákony opravdu netvoří, on si vlastně jen tak veřejně v tisku nahlas přemýšlí jak by se mu to líbilo aby to bylo. No a pak se jako náhodou vždycky najde nějaký ten zákonodárce který to zpracuje, předloží a nechá schválit. Vždyť cíl je tak ušlechtilý - těch zachráněných životů

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Jak se chovat při silniční kontrole.

14.5.2015 v 10:01 | Nahoru | #2

V-tree píše: Šéf dopravní policie Tomáš Lerch



to stále není ten řadový pěšák v ulicích, proti kterému je mířený návod v tomto tématu
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist