globalmoto_duben_nolan





Téma: Dotaz....predvolani od pokemonu...
 
18.9.2007 v 18:12
Zdravim....mati dostala predvolani k podani vysvetleni na prestupek z cervna....no nebudu mlzit uz si nepamatuje nikdo jestli auto nekomu pucila nebo jak se to stalo kazdopadne to bylo celkem daleko od naseho bydliste a ona tam prej vubec nejela.....da se z toho nejak vykecat? diky za rady :)

2 reakcí na tento příspěvek Dotaz....predvolani od pokemonu...

18.9.2007 v 18:19 | Nahoru | #1
ona musí vědět kdo to byl ale stačí když řekne že odmítá výpověď..... bla bla bla osoba blízká

(reakce na) Dotaz....predvolani od pokemonu...

18.9.2007 v 18:20 | Nahoru | #2
pokud tam ovšem není vyfocený její fejs :D

Dotaz....predvolani od pokemonu...

18.9.2007 v 18:51 | Nahoru | #3
No sice máš vědět kdo auto řídil, ale přece nemůžou chtít aby si člověk pamatoval kdo jel před čtvrt rokem ve středu v nějaký pr..... co když to auto používá deset lidí. Existuje nějaká určená doba do kdy to musej řešit? Neřeknu tam kde se vede kniha jízd ale takhle by mohli poslat předvolání za rok...

(reakce na) Dotaz....predvolani od pokemonu...

18.9.2007 v 19:44 | Nahoru | #4
Colt>Nejsem si vědom, že jsem tam někdy byl, s autem jezdí víc lidí, kdo ten den měl zrovna auto bohužel nevím, omlouvám se ale nepatamatuji se. Zápůjční knihu si doma nevedem, takže se jen můžu pozeptat jestli si někdo doma nepamatuje, kdo měl ten den zrovna auto půjčené.

Slušně, nenamachrovaně, uctivě, no nicméně pamět slábne, "že pane příslušníku".

Pokud se jim ovšem z fotky nekření zcela čitelně do ksichtu, navíc třeba ve zcela atypických brýlých a pod.

(reakce na) Dotaz....predvolani od pokemonu...

18.9.2007 v 19:54 | Nahoru | #5
Aladin>>
poud nechce mít problémy tak at se nevymlouva tak o OSOBE BLIZKE nesmi rict ani slovo, musi se primo odvolat na konkretni zakon, jinak by si mohla policije kvuli vysetrovani postupne predvolavat nejblizsi cleny rodiny a to je jen na problemy.
precti si tohle a budes mit klid na srdci:

FSM 3.1 - Podání vysvětlení
Vydáno 11. 08. 2007 (7856 přečtení)

Toto je dodatek k již zveřejněnému článku o podání vysvětlení policii. Doba si vynutila některé drobné změny. Institut odepření podání vysvětlení, lidově a nesprávně nazývaný "použití osoby blízké", je mnohdy používán zcela neštastně a při současném stavu rozvinuté státní buzerace může mít za následek, že policie nebo úředníci budou předvolávat vaše známé a blízké.

Považuji proto za důležité upozornit na to, že pokud se nechcete s Policií České Republiky případně obecní či městskou policií o něčem bavit (nemusí se jednat pouze o dopravní přestupek), vůbec o žádné osobě blízké nemluvte.
V případě odepření podání vysvětlení PČR je nutno odkázat se na celý odstavec 3 § 12 zákona č. 283/1991 a toto vyjádření dále nerozvádět. Pro tupce, celá věta zní takto: "V souladu se zákonem č. 283/1991, §12 odstavce 3 sbírky nebudu podávat vysvětlení v této věci." Tento postup je zcela zákonný a je právem každého občana ČR: Policista je oprávněn vysvětlení požadovat a vy jste oprávněn jej odepřít.
§ 12 - Oprávnění požadovat vysvětlení
(1) Policista je oprávněn požadovat potřebná vysvětlení od osoby, která může přispět k objasnění skutečností důležitých pro odhalení přestupku a jeho pachatele, jakož i pro vypátrání hledaných nebo pohřešovaných osob a věcí, a v případě potřeby ji vyzvat, aby se ve stanovenou dobu dostavila na určené místo k sepsání protokolu o podání vysvětlení.
(2) Osoba je povinna výzvě podle odstavce 1 vyhovět.
(3) Vysvětlení může odepřít pouze osoba, která by jím sobě, svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťovala jako újmu vlastní, způsobila nebezpečí trestního stíhání nebo nebezpečí postihu za přestupek.
(4) Vysvětlení nesmí být požadováno od osoby, která by jím porušila státem uloženou nebo státem uznanou povinnost mlčenlivosti, ledaže by byla této povinnosti příslušným orgánem nebo tím, v jehož zájmu tuto povinnost má, zproštěna.
(5) Policista je povinen osobu předem poučit o možnosti odepřít vysvětlení podle odstavců 3 a 4.
(9) Protokol o podání vysvětlení musí být s osobou sepsán bez zbytečného odkladu po jejím předvedení; po jeho sepsání policista osobu propustí.
(10) O předvedení sepíše policista úřední záznam.
Stejně tak v případě policie městské, je třeba se odkázat na celý odst. 3 § 11 zákona 553/1991.
(1) Strážník je oprávněn požadovat potřebná vysvětlení od osoby, která může přispět k objasnění skutečností důležitých pro odhalení přestupku a jeho pachatele nebo jiného správního deliktu, jakož i ke zjištění skutečného stavu věci, a v případě potřeby ji vyzvat, aby se ve stanovenou dobu dostavila na určené místo k sepsání zápisu o podaném vysvětlení nebo předložila potřebné doklady.
(2) Osoba je povinna výzvě podle odstavce 1 vyhovět.
(3) Vysvětlení může odepřít pouze osoba, která by jím sobě, svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťovala jako vlastní, způsobila nebezpečí trestního stíhání nebo nebezpečí postihu za přestupek.
(4) Vysvětlení nesmí být požadováno od osoby, která by jím porušila státem uloženou nebo státem uznanou povinnost mlčenlivosti, ledaže by byla této povinnosti příslušným orgánem nebo tím, v jehož zájmu tuto povinnost má, zproštěna.
(5) Strážník je povinen osobu předem poučit o možnosti odepřít vysvětlení podle odstavců 3 a 4.
(9) Zápis o podaném vysvětlení musí být s osobou sepsán bez zbytečného odkladu po jejím předvedení; po jeho sepsání strážník osobu propustí.
(10) O předvedení sepíše strážník úřední záznam.
Postavení policie městské dále komplikuje fakt, že podle zákona nemá právo předvolávat občana na určené místo a v určenou dobu k podání vysvětlení, ale pouze k pořízení zápisu o vysvětlení již podaném, což umožňuje ignorovat výzvy městské policie umisťované na sklo nebo za stěrač.
V případě kontaktu se dopravním odborem magistrátu nebo obecního úřadu platí totéž, tentokrát se odkazujeme na celý odstavec 1 § 60 zákona 200/1990 O přestupcích.
§ 60 zákona o přestupcích - Podávání vysvětlení

(1) Každý je povinen podat správním orgánům nezbytné vysvětlení k prověření došlého oznámení o přestupku; podání vysvětlení může být odepřeno, jestliže by takovým osobám nebo osobám jim blízkým (§ 68 odst. 4) hrozilo nebezpečí postihu za přestupek, popřípadě za trestný čin nebo by porušily státní nebo služební tajemství anebo zákonem výslovně uloženou nebo uznanou povinnost mlčenlivosti.
§ 55 správního řádu - Důkaz svědeckou výpovědí
(5) Správní orgán svědka před výslechem poučí o důvodech, pro které nesmí být vyslýchán, o právu odepřít výpověď, o jeho povinnosti vypovídat pravdivě a nic nezamlčet a o právních následcích nepravdivé nebo neúplné výpovědi.
Jste-li předvolán k podání vysvětlení, jste často předvoláván jako svědek proti sobě. Vaše výpověď bude jedním, mnohdy jediným, důkazem, kterou policie nebo úřady mohou získat. Nechme je proto, ať opatří další důkazy sami, je to jejich práce. V okamžiku, kdy se předvolaný začne po vohnoutsku ohánět "osobou blízkou", vloží úřadům do ruky vodítko, popsané v občanském zákoníku takto:
§ 116
Osobou blízkou je příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel; jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, jestliže by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní.
a zbytečně napomůže nepříteli tím, že zúží okruh osob, na kterých by policie (úřad) mohli vykonávat další dokazování. Kromě toho riskuje postih za nepravdivou výpověď v případě, že úřad zajistí nějaké důkazy, které jasně prokazují vinu.
Dále je třeba zmínit, že ještě před podáním vysvětlení musí být svědek poučen o svém právu odepřít výpověď. Pokud policista získá vysvětlení bez tohoto poučení, je jako důkaz neplatné.
Je třeba brát na vědomí, že odepřením výpovědi to nemusí skončit, tím to skončí jen pro tu chvíli. Policie nebo správní orgán totiž může provést ještě jiné důkazy, například posudky, výslechy dalších svědků nebo snímky z big brotha kamer a řízení nebude odloženo. V tom případě je výhodnější přejít do ofenzívy a navrhnout důkazy ve svůj prospěch. Úředník je však tvor poměrně líný a pohybuje se zásadně cestou nejmenšího odporu, tzn. při objevení překážky si hledá jiný, snadno napadnutelný cíl.

hlavne si uvedom ten rozdil pokud te predvolava PČR nebo MP
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist