Téma: Václav Havel
 
18.12.2011 v 12:15
Osobně jsem ho moc rád neměl,ale teď jsem zaslechl něco o státním svátku na jeho počest.Docela by mě zajímali vaše názory ...

Blokovaní uživatelé: Creck

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Václav Havel

19.12.2011 v 08:29 | Nahoru | #1

Repulsion píše: Já vím pouze tolik, že je to jeden z několika mála lidí, kteří odvedli ve své době obrovský kus práce a draze za to zaplatili. Tím myslím dobu před listopadem 1989..



Já samozřejmě nemůžu osobně posoudit nakolik byl Havel před revolucí známý a co doopravdy dokázal, ale: byt, chalupa na hrádečku, nonstop večírky, vždycky novej mercedes. Že by takhle vypadal každej nepřítel státu?

Repulsion píše:
Myslím si, že když budeme Václava Havla hodnotit „relativně“ tj. v porovnání s různými lídry ostatních zemí bývalého Východního bloku, vždy z toho vyjde velice dobře. Pokud ne nejlépe.



Lech Walesa

(reakce na) Václav Havel

19.12.2011 v 08:57 | Nahoru | #2

Stev píše: Lech Walesa



..tak hlavně vše co se událo v roce 1989 a i vlastně "listopad",byl v nemalé roli Gorbačov...což mělo vliv i na dění v bývalé NDR!.. dle mě byl on hlavním tvůrcem změn!..a úplně se zapomělo na Maďarsko,kde taky se napětí uvolnilo směrem k "Západu"!..a i NDR vytvořilo podmínku pro snadnější změny u nás když "odstavili" Honeckera!
...ale to už je na delší diskusi a rozbory,což skoro nikoho už nezajímá jak to vlastně bylo!

viz.27. června 1989 odstranili na maďarsko-rakouské hranici ministři zahraničí obou států (G. Horn a A. Mock) hraniční zařízení. Východní Němci nečekali a několik stovek právě pobývajících v Maďarsku emigrovalo. Houfně byly východními Němci obsazovány i západoněmecké ambasády v okolních socialistických zemí. Ve Varšavě a především v Budapešti a Praze. A to i přesto, že byly zakrátko zcela přelidněny a oficiálně uzavřeny (budapešťská 13. srpna a pražská 22.).

19. srpna se východním Němcům pobývajícím v Maďarsku opět naskytla příležitost k emigraci. V tento den se uskutečnila schůzka Panevropské unie ve městě Šopron, ležícím na Rakouských hranicích. Během tohoto setkání byla krátkodobě otevřena brána v hraničním plotu a stažena pohraniční stráž....

25. srpna přiletěli do Bonnu maďarský předseda vlády se svým ministrem zahraničí ( M. Németh a G. Horn). Németh slíbil Helmutu Kohlovi během září pustit východoněmecké emigranty do Spolkové republiky.

Slib začalo Maďarsko plnit 10. září, kdy bylo oficiálně vyhlášeno, že Němci mohou z Maďarska volně vycestovat do kterékoli země.

11. září zrušilo Maďarsko pod návalem emigrantů smlouvu s NDR o pravidlech cestování (oficiálně zdůvodněnou dohodami v rámci helsinského) a tím spustilo lavinu emigrací. 30. září slíbil spolkový ministr zahraničí Genscher ve svém projevu na velvyslanectví SRN v Praze uprchlíkům možnost vycestovat do západního Německa. V dalších dnech pak byly vypravovány zvláštní vlaky, kterými se skutečně lidé do Spolkové republiky dostávali.

Naposledy editováno 19.12.2011 09:01:34

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Václav Havel

19.12.2011 v 09:45 | Nahoru | #3

Stev píše: Já samozřejmě nemůžu osobně posoudit nakolik byl Havel před revolucí známý a co doopravdy dokázal, ale: byt, chalupa na hrádečku, nonstop večírky, vždycky novej mercedes. Že by takhle vypadal každej nepřítel státu?


Pokud se nepletu, na byt a chalupu si nenakradl jak to dělá spousta dnešních politiků a prvním autem Václava Havla ve funkci prezidenta byl Renault 21(?) darovaný španělským králem.

Osobně jsem s ním ve spousta věcech nesouhlasil, ale má můj respekt. Pomohl vrátit ČR (a předtím ČSFR) do povědomí zbytku světa. Oproti dnešním politikům dokázal vést dialog bez urážek a vzájemného napadání a oproti nim nebral politiku jako zdroj zbohatnutí.
Uměl se obklopit schopnými lidmi, ne všehoschopnými jako naši dnešní vrcholní politici. A přestože ve funkci prezidenta i v pozdějších letech udělal občas nějaký přehmat, nikdy tím neznevážil svůj úřad a svou zemi a nikdy nestavěl arogantně svůj názor za oficiální stanovisko ČR.

Edit: Ten Renault byl opravdu 21, ale byl to dárek od portugalského prezidenta Soarese. Dneska je k vidění v Národním technickém muzeu v Praze.

Naposledy editováno 19.12.2011 09:52:16
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist