Téma: "šťastní" majitelé BMW - věčně aktuální téma
30.4.2011 v 20:01
Téma věnované více či spíš občas méně šťastným majitelům strojů s vrtulí ve znaku


Naposledy editováno 26.02.2020 13:31:31
Anketa: příští auto
koncern... no fun, no balls
13%
18
šáde 105, luxus a spolehlivost
34%
46
traboš, cvajtakt je best a nehnije
12%
16
mrdat na auto, zlatá italská motorka
40%
54

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) "šťastní" majitelé BMW - věčně aktuální téma

10.7.2023 v 07:55 | Nahoru | #1

Medved píše: A uz jsme tam zase ... kratka odpoved: ne. Dlouha odpoved: opravdu ne.
Ono prave ze to 'udrzeni letadla ve vodorovnem (ani jinem) letu' nema s rozdilnou hustotou vzduchu pod a nad kridlem nic spolecneho - krome jineho proto, ze zadny rozdil hustoty vzduchu pod a nad kridlem, ktery by drzel letadlo ve vzduchu, neexistuje.


Tak si přečteme ještě jednou a pořádně cos napsal že slečna řekla. A začala rozdílem tlaku, nikoliv hustoty. Argumentoval jsi hezky, ale k něčemu, co jsem nenapsal. Nemluvě o tom, že právě komplexní teorie dějů okolo křídla za letu se od dob tvého studia poměrně pozměnila (nebo resp. zpřesnila, co vím, nedávno jsem o tom narazil právě na pěkný odborný článek, ale dohledávat ho po mě prosím nechtěj ).

(reakce na) "šťastní" majitelé BMW - věčně aktuální téma

10.7.2023 v 08:44 | Nahoru | #2
Bludevil> " ... a pres ni se dostala na rozdilnou hustotu vzduchu pod a nad kridlem a ve finale ji z toho vyslo, ze se to letadlo opira o vzduch a proto se udrzi v letu ... ".

Teorie deju (nejen) kolem kridla za letu se meni neustale. Necim se ti novi teoreticti fyzikove musi zivit. To ale neznamena, ze se nejak meni zaklady - Newtonovy zakony stale plati. Ty nove zkoumane deje spadaji do fyziky meznich vrstev (i o tom jsem se zde zminoval) a podobnych fyzikalnich oboru, jsou jich desitky. Spolecne maji to, ze nemaji zhola nic spolecneho s podstatou toho, proc letadlo muze letat - coz je to, o cem tu diskutujeme. Velmi zjednodusene receno - Newton popsal, jak se chova letadlo za idealnich podminek (idealni profil kridla, idealni vrstveni vzduchu, laminarni proudeni, ...) a teorie meznich vrstev (a dalsi obdobne teorie) se ono idealni chovani snazi zpresnit tim, ze na zakladni Newtonuv popis deje aplikuji "teoretizovane" poznatky z experimentu.

Naposledy editováno 10.07.2023 08:46:16
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist