globalmoto_kveten





Téma: Fotovoltaika
16.10.2021 v 13:32
Sry za pořádný offtopic, ale google už pomalu není nic jiného než reklama, takže najít nějaký neovlivněný příspěvek je dost problém. Další fóra jsou boj tipu NIKDY vs všichni by jsem měli jezdit Teslou a žrát klíčky. Tak zkusím tady.
Má s tím někdo zkušenost? Vždy jsem to přecházel , protože návratnost tam byla hodně diskutabilní. V současné době a s výhledem na budoucnost je to už ale otázka.
Další otázka je jestli jít cestou dotace, nebo vlastní cestou. Jde mi o tom, že když jsem v minulosti zjišťoval nějakou dotaci, tak v podstatě to bylo o tom, že ty peníze za dotaci sebrala firma za "služby" , zatímco když to člověk sháněl sám byl schopný ušetřit nalezením lepších cen atd.

Mám klasickou sedlovou střechu v zástavbě, bohužel přesně sklon směr východ-západ. Na druhou stranu plocha jak kráva. Nechtěl bych to asi na ohřev vody, protože ten mám napojený na plynový kotel a celé to přestavovat už by byly další velké peníze navíc (nevím, jestli třeba není možné do zásobníku dát nějaký el. ohřívač, pak by to bylo zajímavé).

Dík

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

18.4.2024 v 15:48 | Nahoru | #751
Brůča.> to sedí, u mě první watty v 6:14

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

18.4.2024 v 16:22 | Nahoru | #752
Honza-TA950> nějak se nejsem schopen zorientovat v grafu. Proč je AC napájení tak hrbaté, když máš SOC baterie na 100% ? Já mám poloostrov.......u mě v současnosti sepne "síť" jen po noci při vaření snídaně a možná někdy v noci. Třeba včera, když jsem usnul u televize a ta svítila do tří do rána. Síť mám jako hlídač......plynule nabíhá spínaný zdroj při poklesu napětí skokově u velkého odběru (zdroj 3000VA) a nebo najede při cca 20% SOC malý zdroj cca 400VA. Jinak vše drží panely s podporou Aku. Máš menší Aku a dokrmuješ, když by byla zatěžována vysokými proudy? Nebo proč to tak je?

Fotovoltaika

18.4.2024 v 16:58 | Nahoru | #753
Nevíte jestli se daji někde rozumne pořídit baterie?

(reakce na) Fotovoltaika

19.4.2024 v 09:59 | Nahoru | #754
Brůča.> v tom se vyznat nemůžeš - protože to nejde, systém to neumí dobře zobrazit - na jednom odběrném místě provozuji dvě FVE a jen ta novější na prezentaci dat

možnost byla připojit novou FVE "na konec" rozvodu a pak by ukazoval dobře, ale v přehledu ani wattrouteru by nebyla energie z té první FVE (ta má své specifika - starý symetrický měnič, bez baterek), teď je to připojeno tak že původní FVE je zapojena za wattroiuter takže mate tu novu FVE - protože v systému může být víc energie než umí ta nová FVE vyrobit a zároveň nemá data kde se ta energie bere tak to řeší, že ukazuje zápornou hodnotu na zátěži - ale wattrouter pak bere celkový tok energie a umožňuje podle toho řídit zátěž - tedy i když nová FVE dobíjí baterky a stará FVE by posílal energii do sítě tak ji wattroutewr může přesměrovat a použít v domě

samozřejmě, že to není optimální řešení ..ale řekněme kovářovic kobyla, prostě nebyl prostor to optimalizovat, stavěl jsem to sám s tátou a ještě jsme ta zkoušeli některé prvky jak se s nimi pracuje a zda se to vyplatí v rámci stavby FVE

ale budu měnit ten starý měnič za nový asymetrický navíc taky připojitelný do systému - tak uvidím co to v prezentaci dat provede

2 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

10.5.2024 v 17:34 | Nahoru | #755
Tak dnes přesně rok od instalace FVE na ohřev vody. Celkově vyrobeno 1580kWh. Pro mě pozitivní překvapení, čekal jsem něco kolem 1MWh.

6x panel Longi 370W, střídač MARKO 2, bojler OKC 125l.

Vstupní investice cca 50t, takže návratnost při aktuálních cenách plynu kolem 10let, při uvažování ohřevu elektrikou do 5let.

(reakce na) Fotovoltaika

11.5.2024 v 06:17 | Nahoru | #756
FiffiQ>

Fotovoltaika

11.5.2024 v 11:24 | Nahoru | #757
Dneska jsem navštívil kamaráda, co se stará o FVE větších rozměrů a ráno v 8 hodin jela na 48 % a vyráběla 1 Mwh

(reakce na) Fotovoltaika

11.5.2024 v 11:59 | Nahoru | #758
FiffiQ> Mám to podobné. 6x 390Wp a Oplocký. Teď ve středu jsem zapojil do série druhý bojler. Tak jsem zdvojnásobil množství ohřáté vody a očekávám při zataženém počasí delší dobu soběstačnosti. První bojler jede na slunce a maximální teplotu........ poté přeteče voda do druhého a ten má několik možností. Buď dohřeje opět sluncem z Oplockého regulátoru, nebo přebytkem po dobití baterie a nebo bude přes zimní čas na síť se sníženou teplotou. No a teprve z druhého jede koupelna a kuchyně. Spotřeba energie je jen nepatrně vyšší (spotřeba vody se nezměnila, takže zvýšení je jen na vrub vlastního chladnutí druhého bojleru).
Funguje to i tak, že druhý bojler používám jen jako akumulační nádrž....... takže zcela bez ohřevu. (To právě testují)
Dnes bába řádí už od rána. Peklo se v troubě a dopírá třetí pračka a ještě jedna je připravena. Baterie tedy asi budou pod plným nabitím celý den. Ale ohřev TUV mě v cca 11hod. dopoledne ohlásil nahřátí prvního bojleru a přepnul energii do akumulaček. Teď bude až do čtvrtka......cca 5 dnů počasí pro testování nevhodné. Energie bude nadbytek.

1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

23.5.2024 v 14:13 | Nahoru | #759
Tak pár dat z praxe. TUV pro RD - tříčlenná domácnost. Maximální spotřeba pro ohřev TUV je na úrovni cca 7900Wh/den.....(2xbojler 125l). Denní tepelná ztráta cca 870Wh/24h......ucinnostni ztráty cca 640Wh/24h. Teoretická potřeba je pro plné nahřátí 250l vody z 15°C na 65°C činní 16kWh( bez teplotních a ucinnostnich ztrát), ale je vidět, že se naše domácnost drží na cca polovině. Při slunném dní máme za 4-5h.plně dobito. Maximální výkon z panelů pro ohřev vody vydoluji na úrovni cca 1850Wp. Zbylá nespotřebovaná ohřátá voda čeká v zásobě na zatažené dny. To budu schopen zjistit až v zimním období krátkých inverzních dní, jak dlouho vydržíme bez docucnuti ze sítě.
Způsob oddělení TUV a FVE pro zbytek spotřeby domu mě uživatelsky vychází lépe, než když jsem ohříval vodu z přebytků. Při špatném počasí nebylo dobito, takže se nekonal žádný ohřev vody. To se rozdělením eliminuje a ohřev začíná při každém rozednění bez ohledu na stav akumulátoru.

Naposledy editováno 23.05.2024 14:15:53

(reakce na) Fotovoltaika

23.5.2024 v 14:17 | Nahoru | #760

Brůča. píše: Tak pár dat z praxe. TUV pro RD - tříčlenná domácnost. Maximální spotřeba pro ohřev TUV je na úrovni cca 7900Wh/den.....(2xbojler 125l). Denní tepelná ztráta cca 870Wh/24h......ucinnostni ztráty cca 640Wh/24h. Teoretická potřeba je pro plné nahřátí 250l vody z 15°C na 65°C činní 16kWh( bez teplotních a ucinnostnich ztrát), ale je vidět, že se naše domácnost drží na cca polovině. Při slunném dní máme za 4-5h.plně dobito. Maximální výkon z panelů pro ohřev vody vydoluji na úrovni cca 1850Wp. Zbylá nespotřebovaná ohřátá voda čeká v zásobě na zatažené dny. To budu schopen zjistit až v zimním období krátkých inverzních dní, jak dlouho vydržíme bez docucnuti ze sítě.
Způsob oddělení TUV a FVE pro zbytek spotřeby domu mě uživatelsky vychází lépe, než když jsem ohříval vodu z přebytků. Při špatném počasí nebylo dobito, takže se nekonal žádný ohřev vody. To se rozdělením eliminuje a ohřev začíná při každém rozednění bez ohledu na stav akumulátoru.



Tohle mne zajima obecne nejvic . Moc diky za tve reporty.

Naposledy editováno 23.05.2024 19:36:08

Fotovoltaika

23.5.2024 v 19:19 | Nahoru | #761
Zdar, taky dám raport. Bojler 100l na kolektory a v serii další 55l na síť. Dvojčlenná domácnost bez vany (sprcha ano) Cca ve 13.00 vše nahřáto. Odpolední výrobu teď řeším. Pokud se člověk sprchuje, nebo potřebuje alespoň půl belíku teplé vody mohu ten malý bojler vypnout a vše ok. Pokud se ale jen meju ruce nebo hygiena, tak za dva dny je voda vlažná. A to mám bojlery nad sebou, délka trubek minimální. Asi to budu řešit dalším kohoutkem nad umyvadlem. Zatím jen sledují, mám to od února.

Naposledy editováno 23.05.2024 19:20:37

Fotovoltaika

23.5.2024 v 20:43 | Nahoru | #762
Když si pořídíš do prvního bojleru (100l) přepínací termostat, tak jen po jeho nahřátí pošleš "solární" elektřinu dál. A co si tam zapojiš je jen na tobě. Třeba ten druhý bojler. Já to mám vše vytažené na zeď a zakončené zásuvkami. Z obou bojlerů, takže si počkám, až se sluncem nahřejí oba a když je stále dostatek, tak to spálím do podlahy a žebříku.......a klidně to vyvětrám ven oknem. Do zásuvek si mohu nastrkat cokoliv indukčního ( přímotop, konvici, žehličku, infrapanel, akumulačky a pod.)
Termostaty používám EIKA v02 ( původní je v bojleru EIKA v01) a na svorky 1 a 2 připojím spirálu bojleru a fázi do zásuvky mimo bojler si beru z kontaktů 4. Termostaty jsem naposledy platil i s dopravou dva do cca pětikila.
Víc " polopatě" to už napsat neumím.

Fotovoltaika

24.5.2024 v 10:00 | Nahoru | #763
Jsem jakž tak v obraze. Měnič má i OUT2 na který se přepne automaticky po naahřátí bojleru. V přechodném období by ten infrák do koupelny vyhověl, ale když je opravdu vedro, tak to nevyvětráš. ---- Zkouším něco jiného. Sehnal jsem si starou absorční ledničku a zkusím ji používat na chlazení lahvového piva, takový buffer, a buďto bude pivo předchlazené nebo ne. Myslím, že by to tak červen až září mohlo fungovat.

1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

26.5.2024 v 09:37 | Nahoru | #764
Další informace. Když není dostatek slunce, tak v kaskádové regulaci nedojde k přepnutí do koncových zařízení. Takže sice mám mnoho teplé vody, ale málokdy teplou podlahu a žebřík v koupelně. Šlo by sice zařadit do systému pokojový termostat nainstalovaný do koupelny, ale musel bych jít do bezdrátového....... což se mě nechce - cenová relace na hraní není příznivá. Systém by potom pracoval v pořadí bojler1, vyhřátí koupelny a poslední bojler2. Mimo topnou sezónu - přes letní období - by to asi šlo, protože bojler1 je nahřátý vždy. No a přes zimu je koupelna vytápěná ÚT domu. Takže přes zimu by se systém upravil na bojler1, bojler2 a koupelnu nechal na centrálním ohřevu.
Ještě se pokusím nějak dostat do koupelny s termostatem.......ani by nemusel být štelovací. kdo si hraje nezlobí

(reakce na) Fotovoltaika

26.5.2024 v 11:49 | Nahoru | #765
Brůča.> Co je kaskádová regulace ?

Fotovoltaika

26.5.2024 v 15:08 | Nahoru | #766
Postupná. První stupeň, když má splněno, tak druhý stupeň, potom třetí, čtvrtý atd. A je jedno, co ty stupně jsou. Nic složitého - u mě bojler1, když je nahřátý, tak se nahřívá bojler2, potom topení v koupelně........... když ale v průběhu dne odeberu vodu, tak třeba opět sepne ohřev bojler1 a tím pádem vše, co je až za ním čeká na jeho nahřátí. Prostě té regulaci určujeme prioritu stupňů. Tak právě koketuji s myšlenkou stupeň2 obsadit topením koupelny a až stupeň3 použít pro ohřev druhého bojleru. Stupeň1 bude vždy bojler1, protože to je smysl fotovoltaického ohřevu - mít vždy teplou vodu. Ostatní stupně jsou jen nadstavbou z důvodu, že požadavek stupně 1 bývá často splněn již v dopoledních hodinách.

Právě jsem uložil cca 2500kWh energie na pozdější využití, tak si dopřáváme kávu. K ukládání použita energie ze slunce, ke zpracování samozřejmě také a o vaření kávy se ani nemá cenu bavit.

1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

27.5.2024 v 15:00 | Nahoru | #767
Nahřívám dražickej OKCE 125 na vysokou teplotu už od roku 2015 - výměníkem přes 95 stupňů bo kotel na uhlí zvládne i 110, el. spirálou na těch 80 stupňů. Zatím neteče, zato u sousedky její Tatramat z roku 2018 začal předloni téct a to měla nastavenou teplotu na 60 stupňů. Z mého pohledu je ale takto vysoká teplota spojená s velkými ztrátami vyzářenými skrz tenkou izolaci bojleru. Z toho důvodu je určitě lepší mít víc vody o menší teplotě.

BTW, moje instalace, ve které se dva měniče přetahují o výkon z jednoho 2kW stringu funguje tak, že vážně zvažuji druhý string. Systém má jako prioritu 1 pokrytí spotřeby domu páč co nedám ČEZu, mohu prolejt nádrží Jako druhá priorita je bojler a tady je potřeba říci, že ten hřeje jen když výkon na panelech přesáhne momentální spotřebu domu + režii měniče. Avšak využije se každý Watt který přebývá - regulace do bojleru je plynulá. Nicméně když je pod mrakem nebo má slunko blbej sklon tak prostě spirála nehřeje. Nemyslím, že druhý string toto umí zvrátit ale rozhodně bude víc energie ve špičkách. Což v praxi znamená minimum kompromisů a víc horké vody. Jo a po vzoru Brůči budu instalovat druhý bojler

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

27.5.2024 v 15:37 | Nahoru | #768
grooll> druhý bojler, zapojený hydraulicky do série s prvním (samozřejmě lze i samostatné a i paralelní zapojení - to vše zvládne pět kohoutů a pár tvarovek) a elektricky do kaskády je hodně komfortní řešení. Kdyby jeden bojler onemocněl, klidně přežijeme do opravy o jednom (že by umřely oba najednou je značně nepravděpodobné) a když bude v prvním bojleru nedostatečná teplota z důvodu zimního krátkého slunečního svitu, druhý bojler se zapojí na distribuční síť a v případě potřeby dohřeje. A nebo i naopak. Bude-li dostatek teplé vody z prvního bojleru, druhý ani nesepne. Takže nelze aby byla domácnost bez teplé vody. A to v podstatě s nulovým dozorem a zcela automaticky. Ještě jsem před koupelnu namontoval termostatický směšovací ventil - takže vždy stejná teplota bez ohledu na teplotu v bojleru. Přímou teplou mám jen do kuchyně i přesto, že je tam na nádobí myčka. Tam se občas teplejší voda hodí.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

27.5.2024 v 23:03 | Nahoru | #769
Brůča.> Dva bojlery v sérii, už jsem to tady výše popisoval. Tak to mám od února a maká to s přebytkem, odpoledne se většinou měnič vypíná (přepíná, využití OUT 2 právě řeším) Můj zásadní požadavek byla bezobslužnost, takže žádné přepínání. Bojler na slunce má 100l a bojler na 220V má 50l. Oba dva jsou nastaveny na 65st. Malý vždy něco dohřívá, nyní skoro nic a vzimě bude dohřívat víc. Vždy to však bude spořit

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

28.5.2024 v 17:36 | Nahoru | #770
-HAD-> Nerozumím tvému nastavení. Osobně při tvé variantě....... bojler1 slunce a bojler2 síť........bych odladil termostaty jinak. Bojler 1 na maximální teplotu a bojler2 na minimální použitelnou. Pokud píšeš, že máte pouze sprchu ( to my také), tak tě upozorňuji, že v teplejší vodě než 45°C se neosprchujete. Takže bojler2 na 45°C a přes léto nezapne téměř nikdy a v zimě bude maximálně udržovat minimum......... takže i za minimum financí.
Nebo samozřejmě bojler2 napájet z OUT2 a potom si klidně dej teplotu i v něm na max.

Malý vždy něco dohřívá je přes léto nežádoucí stav. Nežádoucí = chybný......... odstranitelné přenastavením termostatů.

(reakce na) Fotovoltaika

28.5.2024 v 17:52 | Nahoru | #771

Brůča. píše: ....Takže bojler2 na 45°C a přes léto nezapne téměř nikdy a v zimě bude maximálně udržovat minimum......... takže i za minimum financí.
....


To bude Legionela jak vyšitá. Bojlery se provozují na 60*C protože je to minimální hygienicky bezpečná teplota.

Samozřejmě, ať si ten předřadný bojler nastaví na nejvyšší ještě bezproblémovou teplotu. Ta záleží na tom, jestli má suchou šachtu nebo mokrou spirálu.

Fotovoltaika

28.5.2024 v 18:51 | Nahoru | #772
V tekoucí vodě se Legionella nad přípustnou hodnotu nerozmnoží. Výměna vody v bojleru 50l pro dvě osoby potažmo při nižší teplotě je zcela zaručena. Při vyšší teplotě je nutno koncovou vodu dochlazovat studenou a proplach zásobníku by nemusel být dostatečný. Při tak malém množství ohřáté vody bych se Legionelly nebál. Občasnou desinfekci by zajistil proplach z bojleru1 při slunném počasí i v zimním období. Teplota s koncepcí ohřevu nijak nesouvisí. Tam bych pouze byl opatrný při poruchovém stavu a nebo při požadavku na ohřev DC. Ale ten zde neřešíme. Vytvořit z bojleru výrobník vodíku v domácnosti nikdo nechce.
Legionella
Ideální je pro ně teplota vody mezi 20 –40 °C, daří se jí v rozvodech s množstvím slepých odboček a nízkou cirkulací vody.

Naposledy editováno 28.05.2024 18:59:31

1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

29.5.2024 v 10:31 | Nahoru | #773
Jo, souhlasím. Na "slunečním" bojleru mám teplotu na max. a na malém na 220V mám nastaveno cca 3/4, přesné stupně neznám. Sprcháč má termobaterii a sprchování
v pohodě. Mým cílem nebylo získat maximum ze sluníčka za každou cenu. Hlavní byla bezobslužnost! prostě si toho za celý rok nevšimnout. Zatím to od února vyrobilo 2400 kWh, vyrobilo by to víc, ale odpoledne to už nepracuje, bojler je nahřátý na max. Již leta si zaznamenávám každý měsíc veškerou spotřebu všech energii a vody, budu mít co porovnávat, v únoru můžu dát přesný raport kolik to za rok ušetřilo.

Naposledy editováno 29.05.2024 10:34:14

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

29.5.2024 v 11:00 | Nahoru | #774

-HAD- píše: Jo, souhlasím. Na "slunečním" bojleru mám teplotu na max. a na malém na 220V mám nastaveno cca 3/4, přesné stupně neznám. Sprcháč má termobaterii a sprchování
v pohodě. Mým cílem nebylo získat maximum ze sluníčka za každou cenu. Hlavní byla bezobslužnost! prostě si toho za celý rok nevšimnout. Zatím to od února vyrobilo 2400 kWh, vyrobilo by to víc, ale odpoledne to už nepracuje, bojler je nahřátý na max. Již leta si zaznamenávám každý měsíc veškerou spotřebu všech energii a vody, budu mít co porovnávat, v únoru můžu dát přesný raport kolik to za rok ušetřilo.



20kWh denně? Nepřebývá ti tam nula?

(reakce na) Fotovoltaika

29.5.2024 v 13:18 | Nahoru | #775
FiffiQ> Zázrak.

Fotovoltaika

29.5.2024 v 18:03 | Nahoru | #776
Sorry, píšu to na telefonu

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

Dnes v 09:29 | Nahoru | #778
PetrL3> Bohužel v našich končinách toto zlegalizovat je zcela zaručeně odrazující proces. U nás buď legální připojení, nebo zcela bez přetoků........... což tato sestava neumí. Takže při shodné instalaci jako v Německu v ČR pokuty a popotahování za ohrožení stability sítě. ČEZ a ERU jsou velcí kamarádi.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

Dnes v 10:48 | Nahoru | #779

Brůča. píše: PetrL3> Bohužel v našich končinách toto zlegalizovat je zcela zaručeně odrazující proces. U nás buď legální připojení, nebo zcela bez přetoků........... což tato sestava neumí. Takže při shodné instalaci jako v Německu v ČR pokuty a popotahování za ohrožení stability sítě. ČEZ a ERU jsou velcí kamarádi.



Proč ? V nějaké zahradní chatce, si připojíš jen malou lednici a máš celý den studené pivo a ještě dobitou baterii na večerní světlo.

Fotovoltaika

Dnes v 10:51 | Nahoru | #780
Problém přetoků jsem vyřešil Dílna kde pracuji má okna pouze na sever. Řada světel dál od oken svítí vždy když tam jsem. Na střechu jsem dal použité panely a měnič. Celé to dává asi 850 W. Ta řada světel odebírá cca 1kW. Měnič se zapíná současně s rosvícením světel. Pokud svítí slunce, tak neplatím celou kilowatu, ale jen část. Prostě to spoří nějakým dílem. To samé by možná šlo i na tu balkonovku z Lidlu Dnes tam mám komletně nové LED osvětlení a celou sestavu těch panelů a měniče nabízím na Bazoši. Prostě vše se vyvíjí https://dum.bazos.c...cke-panely-menic.php

Naposledy editováno 31.05.2024 10:52:57
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist