GP Sicílie pro A. Chareyra, naši v první desítce

Předposlední závod supermotového mistrovství světa vyhrál na Sicílii francouzský jezdec Adrien Chareyre před vedoucím mužem šampionátu Finem Mauno Hermunenen. Především v první jízdě, kdy dojel pátý, se dařilo Petru Vorlíčkovi, který se vrátil do seriálu po zlomenině klíční kosti.

Supermotová Grand Prix Sicílie se po roce, kdy se jela na trati v Palermu, zase vrátila do Tristiny. Okruh Castelvetrano Kartodrome měří 1630 metrů, má 1280 metrů asfaltového povrchu a 350 metrů off-roadu. Sobotní měřený trénink třídy MS (S1) patřil za krásného slunečného počasí vedoucímu muži průběžné klasifikace Finu Hermunenovi (SHR TM), který byl nejrychlejší mezi pouhými šestnácti (!) přihlášenými jezdci. Ve dvanáctém kole zajel čas 1:12.048 min.a o 0.497 sekundy porazil Adriena Chareyra (Fast Wheels Aprilia), který se prosadil až v úplném závěru kvalifikace. Hermunen tak bude letos potřetí startovat z pole position. Třetí skončil Adrienův bratr Thomas (TM Racing Factory Team) časem 1:12.592. Petr Vorlíček (SHR TM) návrat do mistrovství světa oslavil po operaci zlomené klíční kosti osmým místem a časem 1:13.320. Méně se dařilo Tomáši Trávníčkovi (TM), který se svým časem 1:15.615 zařadil až na předposlední pozici. Pole position pro Evropu vybojoval Nizozemec Devon Vermeulen (KTM), český jezdec Milan Sitnianský (TM) byl stejně jako Vorlíček osmý, což mu dávalo skvělou výchozí pozici pro nedělní finálové jízdy. Miloš Řihák (Honda) se prezentoval třináctým časem.
Hermunenovi se v neděli nejlépe povedl start do první jízdy, ale nezačal si získávat náskok, jak možná mnozí čekali. Naopak jako klíště se ho držel Adrien Chareyre, který ho ve druhém kole dokonce předjel. Souboj o vítězství se pak odehrával prakticky jen mezi nimi. Hermunen se definitivně dostal do čela v sedmém z celkových 16 kol a do cíle přijel s náskokem 1,5 sekundy. Třetí místo bral po horším startu čtyřnásobný mistr světa Thomas Chareyre, který se na konci července podrobil operaci pravé ruky. Nejprve musel svést ostrý souboj s Lazzarinim, pak s Vorlíčkem a nakonec znovu s Lazzarinim. Ital tak skončil čtvrtý, s minimálním náskokem na Vorlíčka (na spodním snímku v Sosnové). Český jezdec skvěle odstartoval a první tři kola se dokonce držel na třetím místě. Výsledným pátým místem vyrovnal svůj dosud nejlepší výsledek v sezoně. Trávníček uzavřel první desítku pořadí první jízdy.
Bratři Chareyreové ve druhé jízdě Hermunenovi porážku vrátili i s úroky. Systémem start-cíl vyhrál Adrien, v těsném závěsu za ním přijel Thomas, který se s Finem střetnul v několika ostrých soubojích a urval ho teprve v závěrečných kolech. Vorlíčkovi se tentokrát tolik nedařilo. Zřejmě špatně odstartoval, měl technické potíže nebo lehký pád, protože do cíle prvního kola přijel až jako desátý, o dva kola později se dokonce propadl až na poslední příčku. Až od sedmého kola začal předjíždět některé soupeře a v cíli z toho byla 11. pozice. Také Trávníček začínal ze zadních pozic, ale směle se dral dopředu a výsledkem jeho snažení bylo parádní osmé místo. Na sedmého Itala Fabrizia Bartoliniho mu chyběly doslova centimetry. Velkou cenu Sicílie tak vyhrál Adrien Chareyre s náskokem dvou bodů na Hermunena. Průběžné pořadí mistrovsví světa ale nadále vede Létající Fin. V průběžném hodnocení šampionátu má před posledním závodem, ketrý se jede už následující víkend ve francouzském Rivesaltes, má velmi slušný náskok 25 bodů na obhájce titulu Thomase Chareyra. Tito dva jezdci spolu bojovali o nejvyšší příčku i vloni, lepší o 15 bodů byl na konci sezony Francouz. Oba Češi se zařadili za sebou na konec první desítky.
Parádní a těsné souboje byl k vidění v závodě mistrovství Evropy. První jízda se stala kořistí Nizozemce Devona Vermeulena, který ale až pod šachovnicový prapor bojoval s Finem Toni Klemem (oba KTM). Rozdíl byl v cíli mezi nimi pouhých 0.403 sekundy. Ve druhé jízdě se rozhodovalo ve trojčlenné skupině a pořadí v cíli bylo Asseri Kingelin (FIN - Honda), Edgardo Borella (ITA - Yamaha) a Klem. Vítěz úvodního závodu Vermeulen byl až čtvrtý, stejně jako Kingelin v jízdě první. Vítězem Grand Prix se proto stal při stejném počtu bodů obou jezdců Kingelin, a to podle pravidla o lepším výsledku ve druhé jízdě. Boj o titul bude v posledním závodě dramatický. Vedoucího Borellu (233 bodů) dělí od čtvrtého Brita Malachiho Mitchella-Thomase (TM), který se na Sicílii vůbec neprosadil, pouhých sedm bodů. Svou neustále narůstající výkonnost potvrdil na jihu Itálie Milan Sitnianský (TM), který bral osmé a deváté místo. Celkově si drží osmou pozici.