Z Portugalska si Vostatek veze bod a cenné zkušenosti

První říjnový víkend nastoupil jezdec na divokou kartu Ondřej Vostatek do letos čtvrtého podniku MOTUL FIM Superbike World Championship, jímž bylo portugalské Portimao. Český závodník startoval v kategorii Supersportů a na trati okruhu v Algarve se mu dařilo. Dokázal v konkurenci zkušených jezdců vybojovat další bod za patnácté místo a navázal tak na úspěchy při své premiéře, kterou absolvoval na domácí půdě Autodromu Most.

Hned od prvních tréninků se Ondřej cítil na své oblíbené trati skvěle a motocykl fungoval podle plánu. V úvodu prvního tréninku zajel Ondra jedenáctý nejlepší čas a tak s týmem řešili pouze malé detaily v nastavení. Ve druhém tréninku se zrychlilo a tak tým s Ondrou zkoušel změny v nastavení převodu a hledali ten, který Ondrovi bude nejvíce vyhovovat. V kvalifikaci zajížděl Ondra časy kolem patnáctého místa. Nakonec skončil devatenáctý se ztrátou 1,5 vteřiny na prvního jezdce.

V prvním závodě dobře odstartoval a držel se ve skupině bojující o šestnácté místo. Postupně se probojoval do vedení této skupiny a soupeřům trochu poodjel. To už kontroloval patnáctou pozici. Tři kola před cílem ho dotáhl jeden ze soupeřů a začal tuhý boj. V posledním kole soupeř Ondru předjel na rovince ze slip streamu. Ondřej však nic nevzdával a zaútočil v sedmé zatáčce. Podařilo se mu dostat zpátky na patnáctou pozici, kterou nakonec v cíli těsně uhájil a připsal si další mistrovský bod.

Nedělní ráno přišel déšť a změna podmínek, které si mohl Ondřej vyzkoušet ve warm upu. Snažil se najít především jistotu a dobrý pocit na motocyklu, připravit se na možný mokrý závod. Nakonec se počasí zlepšilo a trať do závodu postupně oschla. Místy však na trati zůstala mokrá místa. Díky tomu se celé startovní pole přesunulo po startu do první zatáčky na venkovní suchou část trati a Ondřej se propadl na předposlední místo. Po pár kolech se postupně probojoval zpátky na svou pozici a soupeřům jako sedmnáctý poodjel. V závěru závodu ale musel o sedmnáctou příčku znovu bojovat se zkušeným soupeřem. V posledním kole jel Ondra osmnáctý a zkoušel se znovu dostat dopředu. Tentokrát mu ale v předposlední zatáčce nevyšel ideální výjezd a závod dokončil osmnáctý.

K závodům v Portugalsku Ondřej Vostatek řekl: „Myslím, že po těžkém víkendu v Barceloně a frustraci z Jerezu se nám tento víkend opravdu vydařil. Motocykl mi fungoval výborně a s každým najetým kolem se mi dařilo zlepšovat svoje časy. Podařilo se mi získat další bod, takže je to pro mne motivace do další práce. Ve druhém závodě jsem začal asi moc opatrně, takže jsem se musel znovu prokousávat dopředu a chvíli to trvalo. Na body to už nevyšlo, což mě trochu mrzí. Ale jsou to pro mě další zkušenosti a rezervy tam myslím ještě jsou. Závěrem bych chtěl moc poděkovat týmu za skvělou práci, Lukášovi Peškovi a rodině za podporu a taky všem, kteří mi umožnili tady být. Díky moc!“

Informace o redaktorovi

Petr Czyž - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist