Michal Búlik komentuje závody ESBK v Barceloně

Trať Montmelo v španielskej Barcelone hostila 16.-18. 7. štvrté podujatie medzinárodných majstrovstiev Španielska ESBK. V štyridsaťdva člennom štartovom poli spoločnej triedy šesťstoviek Open/Supersport sa 15-ročný Skaličan Michal Búlik prezentoval výborným deviatym miestom v kvalifikácii. V pretekoch už sa mu tak nedarilo a po páde v prvej jazde, obsadil v druhej 20. miesto celkovo a štrnáste v triede Supersport.

Počasie v Barcelone bolo celý víkend tropické s minimálnou oblačnosťou. V priebehu voľných tréningov vo štvrtok a piatok sa Michal so svojím tímom New2 Project snažil zlepšiť čas z testov na tejto trati.

V prvej časti sobotnej kvalifikácie sa mu nedarilo dostať do rýchlejšej skupiny a zajazdiť dobrý čas. Po výmene pneumatík sa znova pokúšal dostať k rýchlym jazdcom, ale na trati nevedel nájsť vhodnú skupinu na zrýchlenie. Do posledných kôl vyrazil sám so snahou zrýchliť a dostať sa k čo najlepšej štartovej pozícii. Záver sa mu podaril výborne, keď zajazdil deviaty čas celkovo so stratou necelej sekundy na pole position. V tíme zavládla spokojnosť, keď sa im prvýkrát podarilo dostať do top ten, respektíve do tretieho radu na štartovom rošte a zajazdiť druhý najvyšší top speed zo všetkých (271,8km/h).

V sobotňajších pretekoch sa po dobrom štarte držal v prvom kole na ôsmej priečke, no v prvej zákrute druhého kola bol príliš dlhý a dostal sa do štrkovej zóny. Zvládol bez pádu výjazd, ale zaradil sa až na záver štartového poľa. V treťom kole bola jazda zastavená červenou vlajkou po páde jedného z jazdcov. Preteky boli skrátené na 7 kôl, a na rošte stál Michal tentoraz až na 32. pozícii. Reštart a prvé kolo boli veľmi vydarené, keď cieľom prvého kola prechádzal na 20. mieste. V priebehu druhého kola však prišiel pád a koniec šancí získať ďalšie body do celkového hodnotenia.

Do nedeľňajších pretekov vzhľadom na výsledky zo soboty štartoval z 13. pozície. Zvládnutým štartom sa posunul o jednu priečku vpred a držal krok s rýchlu skupinou, drobná chyba ho však odsunula na 16. miesto. Pokúsil sa dotiahnuť sa, ale nasledoval opäť prepad až na záver dvadsiatky. Svoje umiestnenie už nedokázal vylepšiť a jazdu dokončil na dvadsiatom mieste.

Michal Búlik – „Z víkendu mám zmiešané pocity. Na jednej strane ma veľmi teší deviate miesto v kvalifikácii. To bola pre mňa aj celý tím New2 Project veľká odmena, dostať sa prvýkrát do elitnej desiatky celkovo. Tretí rad na štarte si ako nováčik veľmi cením a je to pre nás všetkých veľký úspech. Je mi však veľmi ľúto výjazdu v prvých pretekoch. Mal som dobré tempo a bol som v prvej skupine. Reštart sa mi vydaril a za jeden a pol kola som získal 14 pozícií. Pád, ktorý nasledoval bol pre nás čudný, lebo podľa dát bolo všetko v poriadku a prišlo k nemu až za zákrutou. Druhá jazda bola čistá katastrofa. Príliš som tlačil, robil veľa chýb, čo sa v takto nabitom štartovom poli neodpúšťa. Nevedel som chytiť správny rytmus a na trati som sa necítil komfortne. Každý výjazd sú však pre mňa nové skúsenosti a možnosť učiť sa od najlepších. Veľmi ďakujem tímu New2 Project za trpezlivosť a za skvelo pripravenú motorku. V takto kvalitnej konkurencii si počínajú ozaj skvelo a vysoko profesionálne.“