GP Texasu – První den zajel nejrychleji Martin, Salač je dvanáctý v Moto2™

Moto3™ - 1.trénink

První trénink nezačal ideálně pro tým MT Helmets-MSI, když v úvodních minutách chtěl v jedenácté zatáčce předjet Ryusei Yamanaka (MT Helmets - MSI) týmového kolegu Ivana Ortolu (MT Helmets - MSI). Japonec to ale neodhadl, motorka mu podklouzla a vzal sebou k zemi Španěla, který měl hodně tvrdý pád. Loni Ortola závod v Austinu vyhrál, letos to má na úvod hodně komplikované, a uvidí, co mu řeknou ve zdravotním centru Okruhu Amerik.

Po dvaceti minutách vedl tabulku časů Nizozemec Collin Veijer (Liqui Moly Husqvarna Intact GP), jehož maximem na kolo byl čas 2’16,496 sekundy. Druhý David Alonso (CFMOTO Aspar Team) ztrácel 0,075 sekundy, třetí Jose Antonio Rueda (Red Bull KTM Ajo) byl o desetinu pomalejší. Stefano Nepa (LEVELUP-MTA) a David Muňoz (BOE Motorsports) uzavírali pětici nejrychlejších. Šestý Adrian Fernandez (Leopard Racing) byl posledním jezdcem v jedné sekundě na prvního.

Patnáct minut před koncem tréninku havaroval Thajec Tatchakorn Buasri (Honda Team Asia), který zůstal ve štěrku únikové zóny ležet na zádech a zdravotníci ho z místa pádu odnesli na nosítkách. Třiadvacetiletý závodník, který slavil úspěchy v závodech sérií Asia Talent Cup, JuniorGP™ a Red Bull Rookies Cup, má prozatím jen šest startů v Moto3™ (čtyřikrát na divokou kartu v roce 2023) s nejlepším umístěním v podobě osmnáctého místa. Buasri byl na vyšetření ve zdravotním centru okruhu COTA a později zamířil do nemocnice v Austinu na další vyšetření.

První trénink vyhrál David Alonso časem 2’15,173 sekundy. Druhý je se ztrátou 0,157 sekundy Jose Antonio Rueda, na třetí místo zajel nováček Angel Piqueras (Leopard Racing). Daniel Holgado a Ivan Ortola, který v závěru dokázal zajet rychlé kolo, uzavřeli nejrychlejší pětici. Sobotní druhý trénink rozhodne o definitivní podobě postupové čtrnáctky pro druhou kvalifikaci Moto3™.