GP Španělska – Nováček Quartararo překvapil, Francouz vyhrál kvalifikaci MotoGP

MotoGP – Kvalifikace (Q1)

V první kvalifikaci jsou první dvě pozice výsledkové listiny vstupenkou do druhé kvalifikace, kde lze usilovat o pole position na startu. Jen dvě místa, ale hodně kandidátů a to včetně obou jezdců tovární stáje tří ladiček Valentina Rossiho (Monster Energy Yamaha MotoGP) a Mavericka Viňalese (Monster Energy Yamaha MotoGP).

Do druhé poloviny kvalifikace nastupoval v čele časomíry Valentino Rossi, jehož maximem na kolo bylo 1'37,371 sekundy. Druhý Maverick Viňales ztrácel na týmového kolegu jen sedm tisícin. Třetí v pořadí byl Jack Miller (Alma Pramac Racing), který byl prozatím o 0,234 sekundy pomalejší. Karel Abraham (Reale Avintia Racing) figuroval na osmé pozici s kolem za 1'38,447 sekundy.

Sérií dvou rychlých kol si postup do druhé kvalifikace zajistil Maverick Viňales, jehož maximum 1'37,164 sekundy bylo v první kvalifikaci nejrychlejší. Na druhé místo se posledním kolem za 1'37,299 sekundy posunul Francesco Bagnaia (Alma Pramac Racing), který překonal Valentina Rossiho, jenž tak pro dnešek končí a do závodu odstartuje až třináctý. Blízko postupu byl jezdec na divokou kartu Stefan Bradl (HRC Team) a naději měl Jack Miller, který ale v posledním kole spadl, takže jeho kvalifikační čas mu stačí na patnáctou pozici. Karel Abraham je jedenáctý s časem 1'38,447 sekundy, takže odstartuje jednadvacátý.