GP Japonska – První pole position královské kubatury v Motegi slaví Márquez

MotoGP – 3.volný trénink

Už během tréninku Moto2 bylo jasně vidět, že jsou na dráze místa plné vody, což byly natolik zrádné úseky, které jezdce nekompromisně posílaly k zemi. Začátek tréninku MotoGP proto odložili a na trať se vydali pracovníci okruhu, jejichž jedinou snahou bylo dostat stojatou vodu pryč.

Po pětadvaceti minutách vedl časomíru Marc Márquez (Repsol Honda Team) s kolem za 1'54,884 sekundy. Sedm desetin ztrácel druhý Sylvain Guintoli (Team Suzuki ECSTAR), který jede na divokou kartu a v Motegi testuje nový motor pro sezonu 2020. Přes sekundu pomalejší čas měl třetí Danilo Petrucci (Mission Winnow Ducati), čtvrtý Franco Morbidelli (Petronas Yamaha SRT) a pátý Maverick Viňales (Monster Energy Yamaha MotoGP). Karel Abraham (Reale Avintia Racing) byl šestnáctý s kolem za 1'58,115 sekundy.

Jezdci královské kubatury absolvovali trénink na vodě s minimem pádů. Nejrychleji zajel Danilo Petrucci, který dal v závěru kolo za 1'54,710 sekundy. Druhý Marc Márquez ztratil 0,174 sekundy, třetí Franco Morbidelli byl o 0,465 sekundy pomalejší. Český závodník Karel Abraham trénink uzavřel šestnáctým časem 1'56,809 sekundy a za sebou nechal jezdce jako Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol), Jack Miller (Alma Pramac Racing) nebo Jorge Lorenzo (Repsol Honda Team).

AKTUALIZACE – jezdec Sylvain Guintoli (Suzuki) byl diskvalifikován z pátečních tréninků FP1+FP2 za použití nehomologované pohonné jednotky. Francouz testoval motor pro rok 2020, takže v sobotu ráno mu tým musel vyměnit jednotku za aktuálně používanou.