Michal Filla šampionem Alpe-Adria

Na italském okruhu "Adria Raceway Circuit" nedaleko Benátek se skončil letošní ročník motocyklového silničního šampionátu Alpe-Adria. Z českých jezdců se stal Michal Filla šampionem kubatury Superstock1000, zatímco Michal Prášek ve třídě Superstock600 a David Látr v supersportech získali tituly vicemistrů.

Alpe Adria - 125 ccm GP

Při neúčasti Adriana Gyutaie - stal se už předčasně šampionem Alpe Adria - byl nejrychlejším v tréninku Groppi před Villanim a Csanyim. V závodě samotném bylo pořadí skoro shodné, neboť A. Groppi vyhrál, když k ujetí 13 kol potřeboval čas 18.46.006 minuty. Druhý skončil Csany (+2.474) a třetí F. Villani (+5.695). Šesté místo v cíli stačilo Slovence Barboře Jakubíčkové (+49.620) k tomu, aby se celkově stala vicemistryní této kubatury se ziskem 121 bodů.
Šampionem je tedy už jmenovaný Maďar Adrian Gyutai (155 bodů) a bronz patří jeho krajanovi Gergö Csanymu - všichni na Hondách.

Z dalších českých zástupců skončil nestárnoucí Oldřich Podlipný celkově pátý, mladá Romana Tomášková šestá, Petr Zářecký o místo za ní a konečně německý vicemistr Ladislav Chmelík jako devátý.

Alpe Adria - 125 ccm SP

Poleman Ital F. Boscolo vyhrál závod kubatury 125SP na 13 kol časem 19.22.14 před svými krajany L. Fortinim (+7.794) a D. Scagnettim (+12.980).
Mistrem této kubatury se stal Stefano Schillaci se ziskem 173 bodů před  Slovákem Michalem Puškárem (138) a Chorvatem Renatem Novoselem (120) - všichni na Apriliích. Ital Danilo Digiorgio a další slovenský jezdec Peter Rauch dokompletovali Top-5 v pořadí šampionátu této kubatury. Z českých zástupců se nikdo neumístil v elitní desítce.

Alpe Adria - STK 600 ccm

Nesmírně dramatické byly na novém italském okruhu Adria Raceway malé stocky. Ital Tibaldo si vyjel Pole Position časem 1.17.362 minuty před Práškem, Chrobakem a Tommasinim.
Po startu se odpoutala dvojice ve složení vedoucí jezdec šampionátu Michal Prášek a jeho největší soupeř Janos Chrobak z Maďarska a brzy získala dostatečný náskok. I druhé místo v cíli by stačilo našemu pilotovi k zisku titulu, bohužel ale přišel jeho pád. Jelikož měli ale dostatečný náskok, tak se Prášek vrátil do závodu stále jako druhý.

V šampionátu Alpe-Adria ale platí zvláštní pravidlo o bonusovém bodu za nejrychlejší kolo a to se snažil také český jezdec zajet a podařilo se mu to, neboť v tu chvíli nevěděl, zda ho nemá na svém kontě právě Chrobak, který by se tak stal šampionem. Bohužel Michal Prášek ještě jednou upadl a jelikož projel cílem až devátý, tak se mistrem AA 2012 stal Maďar.
Chrobak tedy vyhrál závod na 18 kol časem 23.27.115 před druhým v cíli Italem M. Landem (+12.147) a dalším domácím jezdcem D. Tibaldem (+14.432). Čtvrtý dojel L. Tommasini a Top-5 dokompletoval L. Tosetto.

Šampionem je tedy Janos Chrobák se ziskem 152 bodů. Vicemistrem je náš Michal Prášek (140) a bronz patří Italovi Lucovi Tommasinimu (139). Top-5 kompletují dva čeští jezdci Patrik Vostárek (106) a Jiří Klejch (75), přičemž v elitní desítce jsou ještě devátý Michal Chalupa a uzavírá ji Karel Pešek.

Alpe Adria - SSP

Kvalifikaci nejlépe zvládl nejlépe nový šampion této kubatury Polák Marek Szkopek před naším Michalem Šemberou a Rakušanem Thomasem Berghammerem.
V závodě samotném po tvrdém souboji Szkopeka a M. Šembery vyhrál o pouhých 0.410 Polák Szkopek s motocyklem Yamaha. Třetí za druhým M. Šemberou dojel další český jezdec David Látr (+6.224) - oba na Hondách,a to mu zajistilo titul vicemistra Alpe-Adria této kubatury.
Ve velmi jezdecky chudě obsazeném závodě - pouhých 9 startujících - jsme v cíli viděli i další dva naše jezdce: těsně za čtvrtým Berghammerem (+9.658) projel cílem jako pátý Igor Kaláb (+9.658) a osmý skončil Viktor Dušek (+1.04.507).
Mistrem se tedy stal Marek Szkopek, který má na svém kontě celkem 174 bodů. Druhý a titul vicemistra slavil David Látr (118 bodů) a třetím je v konečném pořadí Michal Šembera (111), přičemž Rakušan Berghammer (111) a Igor Kaláb (95) kompletují Top-5.

Z českých jezdců jsou v elitní desítce ještě Viktor Dušek (6.-84) a Jiří Brož (9.-82).

Alpe Adria - STK 1000 ccm

Pole position patřilo českému jezdci Michalu Fillovi před Markem Jermanem, Dariem Horvatem a Martinem Choyem.
Velký favorit na titul letošního šampiona Michal Filla nenechal nic náhodě a závod na 18 kol suverénně vyhrál časem 22.50.406, když druhého v cíli Bulhara Martina Choye porazil o 16.966 sekundy. Třetí skončil jen těsně Slovinec Marko Jerman (+17.040) - všichni tři jezdci na stupních vítězů sedlají motocykly BMW. Na Daria Horvata (+17.319) zbylo nevděčné čtvrté místo a Top-5 dokompletoval další Chorvat Marko Erceg. Český jezdec Michal Drobný dojel 9. (+54.130) a David Ouředníček (+1.22.109) pak uzavíral elitní desítku.
Český pilot Michal Filla se tak stal šampionem Alpe-Adria 2012 v kubatuře stocků do 1000 ccm, když nasbíral celkem 180 bodů. Bulhar Martin Choy získal stříbro (164) a bronz patří dalšímu Čechovi Michalu Drobnému (94).
Dva Chorvati v pořadí Erceg (92) a Horvat (66) kompletují Top-5, přičemž David Ouředníček obsadil celkově místo desáté (43).

Alpe Adria - SBK

Ital Grandi před Slovincem Prosenikem a Slovákem Ružou, takové bylo pořadí kvalifikace superbiků, které se zúčastnilo pouhých pět jezdců!
Stejné pořadí bylo i v cíli, když v závodě na 20 kol vyhrál D. Grandi s motocyklem Ducati, který ujel 25 kol za 25.48.493. Slovinec J. Prosenik na BMW dojel druhý (+3.281) a Slovák V. Růža s Kawasaki (+30.794) pak doplnil stupně vítězů. Další Slovinec M. Krajlič a náš David Ouředníček (+1 kolo) pak dokompletovali výsledkou listinu superbiků na okruhu Adria Raceway nedaleko Benátek.
Už před finálem bylo rozhodnuto o novém mistru nejsilnější kubatury, kterým se stal Slovinec Marko Jerman se Suzuki s celkovým počtem 133 bodů. Třetí místo v Itálii zajistilo Slovákovi Vladimíru Růžovi titul vicemistra (90) a třetí skončil celkově náš Radomil Rous s Yamahou (76).
Slovinec Berto Camlek (72) a další Čech Michal Filla (69) pak dokompletovali celkově bodovací tabulku Top-5 superbikerů. I v této kubatuře elitní desítku uzavíral český jezdec David Ouředníček (42).