Aprilia Mana 850 (2008)

Vlastník birnes
Vloženo 14.1.2015
Aktualizováno 15.12.2022

Něco mezi klasickou motorkou a skútrem.

Honda NC 700X: S automatem - DCT mnohem vyšší cena a pro mě osobně horší desing.

První dojmy - Motorka kupována v Ostravě v listopadu, takže jízda do Prahy po vlastní ose by se dala nazvat jedním slovem chladná,ale pouze co se týče okolní teploty. Jinak jsem byl nadšený jak z výkonu i ovladatelnosti, čehož jsem se při váze stroje cca 240 kg docela obával. (malé info přecházel jsem ze skútru - proto nadšení z výkonu :-) )

Motorku bych doporučil pro - Pro toho kdo nechce skútra nebo ho již nechce, ale motorku a zároveň nechce nebo např. ze zdravotních důvodů nemůže řadit.

Doplňky na motorce - Turistické plexi, zadní kufr a blastry. Blastry jsou pro Shiver, ve Vrbovce nevědili zda tam půjdou ,chtěli za origo asi 900,- tak jsem to risknul - při montáži levého to chtělo více síly, ale jinak perfektně sedí.

Po cca 17 letech jsem se vracel ke dvěma kolům, ale jelikož jsem dříve jezdil pouze dostupné stroje malého obsahu Čezety 175, MZ 150, Maneta 100 a ČZ 180 a pak později jsem si občas půjčil od bratra Horneta, ze kterého jsem měl docela respekt. Tak jsem chtěl nějaký "bezpečný" návrat, no i manželce se to musí nějak podat že?
Proto jsem šel nejprve do skútra Aprilia Scarabeo 500, asi po roce ježdění, no moc toho nebylo asi 7000 km , jsem se začal poohlížet po nějakém silnějším stroji.
Se Scarabeem jsem jezdil převážně po Praze a silně přivykl automatu - možná jsem se stal pohodlným, ale věděl jsem že další stroj musí být automat.
Velké skútry jsem z různých důvodů vyloučil a zbyli mě v podstatě dva kandidáti.
Aprilia Mana 850 , Honda NC700 a Honda Integra což je vlastně NC s kapotáží.

Favoritem byla Integra, ale cena výrazně přesahovala stanovený limit .
Takže jsem se rozhodl pro Manu i když vím, že je to italská holka a občas může zlobit.
Dlouho jsem nemohl narazit na zajímavou nabídku, chtěl jsem zachovalý kousek a CZ původ.
Nakonec se zadařilo, sice až po sezóně, ale přece. Koupena v Aspiritu a naj. poctivých 4000km s pravidelným a doloženým servisem.

Ještě nemohu napsat dlouhodobé zkušenosti, takže jen drobné postřehy.
Spotřeba z Ostravy do Prahy cca 4,3 litru na 100 km.
Jízda je naprosto plynulá díky Variátoru a logicky tam není cítit žádná změna převodu. I když je možnost elektronicky nasimulovat 7 rychlostí a řadit buď klasicky nohou nebo tlačítky na řídítkách.
Což, ale může do budoucna být i zdroj velkých problémů - uvidíme.
Výkonu po přechodu ze skútra (29kw) je až až, ale to je pouze můj subjektivní dojem.

Jinak bych si chtěl z důvodu častého parkování v centru Prahy, pořídit centrální stojan.
Ale hned se projevila první nevýhoda modelu, který moc lidí nemá, a tou je větší cena za originální příslušenství a nemožnost sehnat starší díl či náhradu.
Originální stojan stojí cca 7000,- .
Uvažoval jsem i o bočních kufrech, a tam je to podobné cca 26000,- za sadu 2x boční kufr a držáky.
Kufry se dají nahradit výrobky od Givi nebo Kappa, ale držáky jsou pouze origo nebo se musí koupit držáky na jinou moto a nějak to dobastlit.
Další nevýhodou je nemožnost se někým poradit a dozvědět se jak to ten či onen řešil.
Sice na zahraničních fórech je více uživatelů, ale také to není žádná sláva a pokec na domácí půdě je prostě lepší.

Takže pokud je tu někdo kdo Manu má nebo měl, tak budu rád za vaše případné postřehy.

tooma
tooma napsal 18.01.15 v 18:21 10b.

Fakt zajimava...

Gonzo
Gonzo napsal 17.01.15 v 20:04

neblazni chlape, co se tyce kufru-
kup hebco-becker c-bow sadu a mas to ani ne za pulku...

-HARYS-
-HARYS- napsal 17.01.15 v 16:13 10b.

Zajímavá mašinka !!! Ať to jezdí !!!

Aďoš
Aďoš napsal 16.01.15 v 19:10 10b.

Pekna rarita
Hodne stastnych km!

Milan1963
Milan1963 napsal 15.01.15 v 13:21 10b.

Pěkný stroj, přeju pohodové ježdění.