Honda NX 650 Dominator (1999)

Vlastník Hektorza
Vloženo 16.9.2014
Aktualizováno 16.9.2014

Dominator bol mojou prvou motorkou v zivote, s ktorou som prezil krasne dve sezony 2001/2002 a precestoval cast strednej a vychodnej Europy.

Motorka koupena od Honda Presov

Honda XL 650V Transalp: důvod neuveden

První dojmy - Kedze som v zivote nejazdil na vacsej motorke ako Jawa 350 v autoskole na parkovisku, mojich prvych 20 km z predajne bolo plnych adrenalinu. Prakticky som sa ucil jazdit, radit, brzdit. Vdaka dlhorocnym skusenostiach z cestneho a horskeho bicykla, dostal som sa Honde na kobylku behom par hodin jazdenia. Domino mi padol do ruky lahko a velmi rychlo. Coskoro

Motorku bych doporučil pro - Zacinajucim jazdcom na cesty, lahky, tazsi teren a mototuristiku.

Doplňky na motorce - Keďže som Domine podnikal hlavne dlhšie výpravy, urobil som na ňom pár cestovných úprav pre pohodlie a pohodu.

Originál kapotáž je veľmi chabá a minimálne chráni jazdca pri vyšších rýchlostiach. Takže prvé čo som naň nahodil bol plexištít Givi za nekresťanské prachy - cca 4 000 Sk. Nasledovali zadné trubkové nosiče, taktiež Givi za cca 6 000 Sk. Ideálne by boli aj kufre Givi, no ďalších zbytočných 10 - 15 000 som nechcel obetovať a tých pár gramov navyše ma už nezabije. Keďže som mal už na mašine 42 l kufor od maníka, od ktorého som kúpil mašinku, zháňal som podobné. Mal som šťastie a narazil som na rovnaké noname, zánovné za super cenu 2 000 Sk/ks.
Ďalším doplnkom, ktorý som si zadovážil, bol tankvak Lojzo za cca 1 300 Sk. Aby som aspoň trošku predišiel škodám na kapotáži, dal som dokopy padáky vlastnej konštrukcie. V takej zostave som s Dominom absolvoval celú cestu Rumunskom bez akýchkoľvek problémov - pozri foto z cesty. Pre zaujímavosť kámoš Tyfus mal na svojej FJ-čke zadné nosiče Givi Wingrack, no v polovici cesty padli za vlasť a musel ich vystužiť a zvárať!

Po návrate z RO som musel meniť zjazdenú zadnú gumu Dunlop Trailmax cca po 12 000 kilákoch. Namiesto nej som nahodil Mitas-ku 07 kupovanú v Hodoníne za cca 2 000 . Je o čosi tvrdšia, no mala by viac vydržať.

Túto sezónu som začal nanovo zbrojiť a urobil som ďalšie úpravy. Najprv som trochu upravil uchytenie padákov a využil som originál skrutky, ktoré držia motor - viď. detailné foto. Aby som viac zvýraznil enduro vzhľad Domina, nahodil som Yamahácky crossový predný blatník, ktorý ma vyšiel v Hodoníne na 650 Sk (na Slovensku ho zoženiete za cca 900 a viac). Taktiež teraz svetlomet chráni krycia mriežka vlastnej konštrukcie - v prípade nejakých pripomienok policajtov nosím so sebou originál skrutky a imbusák. Keďže výrobca Domina neriešil ochranu proti znečisteniu zadnej pružiacej jednotky, vyriešil som to jednoduchým vložením kúsku linolea po blatník a sedadlo.
Aby som využil zatiaľ nepotrebný cyklokomputer cateye a jeho funkcie - okamžitá, priemerná, maximálna rýchlosť, meranie dvoch denných prejdených vzdialeností, celkovej prejdenej vzdialenosti, čistej doby trvania jazdy, hodiny, jeho snímač som uchytil pomocou sťahovacej pásky na prednú vidlu a originál magnet som nalepil na kotúč prednej brzdy. Aby mi ukazoval správne hodnoty, musel som zmerať obvod prednej gumy a nahodiť ho do cyklokomputeru (tak ako na bicykly).

Najviac času som venoval inštalácii autorádia Sony XR 4700 RDS. Zadovážil som si ho za 2 500 Sk (zbytočne kupovať nové - otrasy, znečistenie, hrubšie zaobchádzanie ako v aute). Napájanie som ťahal priamo z baterky s tým, že na plusovom kábly je poistka proti skratu. Ďalej som na platňu horného kufru pripevnil odpružené kontakty (používajú sa na Škode Favorit na zadných dverách), aby som nemusel zakaždým nahodením kufru pripájať 12 V kábel. Protikusy kontaktov sú jednoducho uchytené na dne kufra. Keďže na riadidlách nemám veľa miesta a taktiež je na nich viac otrasov, umiestnil som celé autorádio do vrchného kufra s tým, že riadiaci odnímateľný panel je na riadidlách. Aby som ho mohol na ne uchytiť, urobil som z plechu krabičku, na ktorej je prichytená čelná plastová časť demontovaná z autorádia. Aby autorádio neostalo otvorené, zhotovil som plechový kryt s otvorom na vkladanie kazety. Prepojenie autorádia a odnímateľného panelu som riešil 15 žilovým káblom - využil som ho aj na výstup stereoslúchadiel vodiča. Ten vpredu ústi do krabičky a je napojený na konektor, ktorý som odpájkoval z plošáku autorádia. Vzadu zase kábel končí počítačovým 15-pinovým konektorom Canon. Priamo na plošák som napájkoval kábel a vyviedol som ho na vnútornú stenu kufru, kde je protikus počítačového konektoru Canon. Stereokonektor na slúchatka spolujazdca je umiestnený na boku kufru. Aby autorádio fungovalo tak ako má, na vrch kufru som umiestnil autoanténu - cca 550 Sk. Vodič a spolujazdec používa obyčajné stereoslúchadlá - štuple (časom si zadovážim štuple Koss Plug) a s konektormi sú prepojený vinutými káblami (telefónne šnúri).

Teraz môžem v pohode pri rýchlosti do 130 km/h počúvať autorádio (hlavne RDS-ko - policajné akcie), a v miestach, kde nie je príjem aj kazeťák.

Verím, že týmto popisom mojich úprav som inšpiroval hlavne cestovaniachtivých motorkárov a ušetril som im čas a peniaze za hľadanie niečoho podobného na nete.

Jazdil som na Honde NX 650 Dominator r.v. 1999. Je to vzduchom chladený jednovalec vhodný ako na cesty tak aj do terénu.

TECHNICKÉ ÚDAJE:

Výkon 43,5 k, mokrá hmotnosť 183 kg. Výrobca udáva max. rýchlosť 162 km/h - osobne 157 km/h. Obsah nádrže 16 l - 4 l rezerva, spotreba - podľa štýlu jazdy mesto / mimo mesta / turistika / terén: 7 / 5,5 - 6 / 4,3 / 7.

VÝBAVA: plexi + zadný nosič 3x Givi, 3x kufor, tankvak Lojzo, padáky vlastnej konštrukcie.

SKÚSENOSTI: zadná guma Dunlop zjazdená po cca 14 000 km (výmena za Mitas E 07), pravidelný servis v Honda servise - pravidelne menený olej, sviečka, čistená a mazaná reťaz (aj svojpomocne), menené zadné brzdové doštičky po 14 000 km, kontrola vôle ventilov, nastavenie predstihu, používané čistiace a mazacie prostriedky Motul.

SPOLAHLIVOSŤ: maximálna spokojnosť, minimálne nároky na údržbu, super štart za všetkých podmienok.

Franky
Franky napsal 17.08.15 v 21:40

Čau chlape!
Už dlouho si říkáme, kde ses s rodinou ve světě ztratil. Prý jsi se usadil na Kubě / druhý říká ve Španělsku...atd...
Kdybys měl náladu provětrat RSV - pak zkus dorazit o víkendu 18.-20. září 2015 na "Tyfusův" zájezdní hostinec Kravinec (www.kravinec.cz) - bude hostit mojí maličkostí pořádané jubilejní nekomerční setkání přátel jedné stopy 30. Chatoslet. Po večerech se bude povídat a v sobotu projížďka západem doplněná o nějaké duchovno.
A i jinak bychom se s Vámi všemi s Terkou a našimi divočáky rádi viděli.
M. F.

Hektorza
Hektorza napsal 18.09.14 v 07:20

Ako prva motorka bola super. Coskoro mi vsak uz nestihala. Prisla rodina, bolo treba auto, tak som ju predal. Po par mesiacoch sa mi ozval mladik s otazkou, kolko najazdenych km mal Dominator, ked som ho predaval, pretoze ho prave kupil. Vyslo najavo, ze mu stocili 10 000 km. Chalan ho o par dni "roztrelil" po zrazke s autom. Smutny koniec dobrej masiny.
Po 12 rokoch som si zadovazil Apriliu RSV 1000 R v streetfighter uprave. Ked si najdem cas, hodim ku na profil.

Jarda40
Jarda40 napsal 16.09.14 v 23:21

Přesně takovou jsem měl. Taky vzpomínám. Pak jsem šel do něčeho pohodlnějšího.